Lady Broncos To Take On #16 Fresno State

Boise State and Fresno State will battle for the WAC Women's Tennis Championship Saturday at noon at the Appleton Tennis Center. The Bronco men enter play with a semifinal match against Nevada that will begin following the women's championship. The other men's semi will pit Hawai'i against Fresno State at 9 a.m. tomorrow morning.

#44 Boise State will try to put an end to the reign of the Fresno State women's tennis team as Western Athletic Conference Champions.  The Broncos and Bulldogs collide tomorrow at noon at the Appleton Center in the WAC championship match.  Fresno State has won five league titles in a row and is ranked 16th in the country. 

Boise State (18-3) scored a surprisingly easy 4-0 win over #62 Nevada while Fresno State whipped Idaho 4-0 this afternoon to move their record to 19-3. 

The #72 Fresno State men are still alive and will meet  11-7 Hawai'i tomorrow morning at 9 at Appleton in one semifinal.  Fresno State is 11-7 this season while the Rainbow Warriors are 7-10.  #23 Boise State (26-5), which received a first-round bye, takes on Nevada (11-11) in the other semifinal—that match is set for 3:30 tomorrow afternoon.

Nevada scored a 4-2 win over New Mexico State this morning, Hawai'i defeated Utah State 4-0 and Fresno State shut out Idaho 4-0.

Women's

#2
Boise State 4, #3 Nevada 0


Doubles
1. Maria Mizyuk/Caroline Bailly (UN) defeated Jana Mackova/Laura Baum (
BOISE STATE) 8-4
2. Polina Kokoulina/Tatiana Ganzha (
BOISE STATE) defeated Alice Hall/Fiorella Velez  (UN) 8-4
3. Klaudia Wlodarczyk/Tiffany Coll (
BOISE STATE) defeated Ly-Huong Dinh/Bach-Lan Pham (UN) 8-1

Singles
1. Bianca Jochimsen (
BOISE STATE) vs. Caroline Bailly (UN) 6-2, 1-6, 0-3, DNF
2. Polina Kokoulina (
BOISE STATE) vs. Maria Mizyuk (UN) 6-3, 4-1, DNF
3. Jana Mackova (
BOISE STATE) defeated Ly-Huong Dinh (UN) 6-1, 7-5
4. Klaudia Wlodarczyk (
BOISE STATE) vs. Alice Hall (UN) 5-7, 1-2, DNF
5. Stacey Housley (
BOISE STATE) defeated Fiorella Velez (UN) 6-2, 6-2
6. Tiffany Coll (
BOISE STATE) defeated Laetitia Tan (UN) 6-3, 6-2



#1
Fresno State 4, #4 Idaho

Doubles
1. Melanie Gloria/Tinesta Rowe (FS) vs. Mariel Tinnirello/Patricia Ruman (UI) 5-2, DNF
2. Anastasia Petukhova/Renata Kucerkova (FS) defeated Efrat Leopold/Lauren Drew (UI) 8-0
3. Vanessa Heroux/Danon Beatty (FS) defeated Lauren Shrubb/Laura Leoni (UI) 8-0

Singles
1. Melanie Gloria (FS) defeated Patricia Ruman (UI) 6-2, 6-2
2. Renata Kucerkova (FS) vs. Mariel Tinnirello (UI) 6-4, 2-1, DNF
3. Anastasia Petukhova (FS) defeated Efrat Leopold (UI) 6-2, 6-1
4. Tinesta Rowe (FS) vs. Lauren Shrubb (UI) 6-4, 2-1, DNF
5. Danon Beatty (FS) vs. Lauren Drew (UI) 6-2, 5-2, DNF
6. Jacqueline Haskett (FS) defeated Carolyn Berry (UI) 6-0, 6-1

 

Men's


#4
Nevada 4, #5 New Mexico State 2


Singles

1. Laurent Garcin (UN) defeated Gustave Diep (NMSU) 6-4, 4-2
2. Guillaume Tonelli (UN) defeated Stjepan Beg (NMSU) 7-6 (7-3), 6-3
3. Benjamin David (UN) defeated Roman Stoisavljevic (NMSU) 7-6 (7-1), 7-6 (7-4)
4. Brice Magnanou (NMSU) defeated Alex Daruty (UN) 6-4, 4-6, 3-2, DNF
5. Augustin Myard (UN) defeated Alejandro de Mucha (NMSU) 1-6, 6-2, 6-2
6. Eduardo Salas (NMSU) defeated Arzhang Derakhshani (UN) 6-3, 6-1

 Doubles
1. Guillaume Tonelli/Laurent Garcin (UN) vs. Stjepan Beg/Brice Magnanou (NMSU) 7-6, DNF
2. Roman Stoisavljevic/Eduardo Salas (NMSU) defeated Benjamin David/Guerin Smith (UN) 8-6
3. Gustave Diep/Alejandro de Mucha (NMSU) defeated Augustin Myard/Eldar Dzhafarov (UN) 8-3

 

 

#2 Fresno State 4, #7 Idaho 0


Doubles
1. Jakub Cech/Mirko Zapletal (FS) defeated Stanislav Glukhov/Daniel Plesha (UI) 8-5
2. Tejesvi Veerepalli/Charles Irie (FS) vs. Timothy Huynh/John Hieb (UI) 6-6, DNF
3. Taylor Leiby/Rudolf Siwy (FS) defeated Robert Chalkley/Joel Trudel (UI) 8-4

Singles
1. Jakub Cech (FS) defeated Stanislav Glukhov (UI) 6-2, 6-2
2. Rudolf Siwy (FS) vs. John Hieb (UI) 6-1, 5-2, DNF
3. Mirko Zapletal (FS) defeated Robert Chalkley (UI) 6-1, 6-1
4. Charles Irie (FS) defeated Timothy Huynh (UI) 6-2, 6-1
5. Tejesvi Veerepalli (FS) vs. Paulo Miranda (UI) 6-3, 5-2, DNF
6. Flavio Mollinedo (FS) vs. Joel Trudel (UI) 3-6, 1-2, DNF

 

#6 Hawai`i 4, #3 Utah State 0


Doubles
1. Andreas Weber/Sascha Heinemann (UH) defeated Oscar Ericsson/Jonas Tyden (USU) 8-2
2. Spence Mendoza/Derrick Lajola (UH) defeated Hannes Schenk/Dantley Young (
USU) 8-3
3. Mike Banks/Nate Ballam (
USU) vs. Chad Faulk/Jeff Fitch (UH) 6-5, DNF

Singles
1. #54 Andreas Weber (UH) defeated Oscar Ericsson (
USU) 6-4, 6-1
2. #80 Sascha Heinemann (UH) defeated Hannes Schenk (
USU) 6-0, 6-3
3. Jonas Tyden (
USU) vs. Chad Faulk (UH) 2-6, 6-4, 2-1, DNF
4. Spence Mendoza (UH) defeated Fernando Gallegos (
USU) 4-6, 4-1, DNF
5. Mike Banks (
USU) vs. Derrick Lajola (UH) 6-4, 5-4, DNF

 


Bronco Country Top Stories