Kentucky Prep Playoff Schedule

See the playoff seedings released by the KHSAA;

CLASS 4A Pairings:
Region 1
Ohio County (4) (5-5, 2-3) at Christian County (1) (8-2, 5-0)
Warren Central (3) (4-6, 3-2) at Apollo (2) (8-2, 4-1)
Daviess County (3) (5-5, 3-2) at Graves County (2) (6-4, 4-1)
Greenwood (4) (6-4, 2-3) at Henderson County (1) (9-1, 5-0)

Region 2
Butler (4) (6-4, 3-3) at North Hardin (1) (7-3, 4-1)
John Hardin (3) (6-4, 3-2) at Male (2) (8-2, 5-1)
DuPont Manual (3) (7-3, 4-2) at Nelson County (2) (6-4, 4-1)
Meade County (4) (4-6, 2-3) at St. Xavier (1) (9-1, 6-0) at Manual Stadium

Region 3
Ryle (4) (5-5, 4-3) at Trinity (Louisville) (1) (9-1, 6-0)
Shelby County (3) (4-6, 3-3) at Dixie Heights (2) (8-2, 6-1)
Boone County (3) (6-4, 5-2) at Ballard (2) (7-3, 5-1)
Eastern (4) (4-6, 3-3) at Conner (1) (10-0, 7-0)

Region 4
North Laurel (4) (6-4, 3-3) at Scott County (1) (8-2, 6-0)
Henry Clay (3) (5-5, 4-2) at George Rogers Clark (2) (5-5, 4-2)
South Laurel (3) (7-3, 4-2) at Tates Creek (2) (7-3, 5-1)
Lafayette (4) (6-4, 3-3) at Madison Central (1) (9-1, 6-0)

Class 3A pairings:
Region 1
Paducah Tilghman (3) (7-3, 3-2) at Franklin-Simpson (2) (8-2, 5-1), 7:00 p.m.
Logan County (3) (7-3, 4-2) at Madisonville-North Hopkins (2) (8-2, 4-1)
Union County (4) (7-3, 2-3) at Bowling Green (1) (10-0, 6-0)
Adair County (4) (6-4, 3-3) at Hopkinsville (1) (10-0, 5-0), November 6th, 7:00 p.m.

Region 2 Taylor County (4) (2-8, 2-3) at Central (1) (8-2, 7-0)
Bullitt East (3) (7-3, 5-2) at Pulaski Southwestern (2) (8-2, 4-1)
Pulaski County (3) (7-3, 3-2) at Waggener (2) (9-1, 6-1)
Fairdale (4) (5-5, 4-3) at Boyle County (1) (8-2, 5-0)

Region 3
Franklin County (4) (6-4, 3-4) at Highlands (1) (9-1, 4-0), 8:00 ET
Oldham County (3) (6-4, 2-2) at East Jessamine (2) (8-2, 6-1)
South Oldham (4) (4-6, 1-3) at Lexington Catholic (1) (9-1, 7-0)
Harrison County (3) (8-2, 5-2) at Covington Catholic (2) (6-4, 3-1)
November 6th,2:00 p.m.

Region 4
Greenup County (4) (5-5, 1-3) at Bell County (1) (9-1, 5-0)
Clay County (3) (8-2, 3-2) at Boyd County (2) (5-5, 3-1)
Lawrence County (3) (3-7, 2-2) at Rockcastle County (2) (7-3, 4-1)
Perry County Central (4) (4-6, 2-3) at Ashland Blazer (1) (7-3, 4-0)

Class 2A pairings:
Region 1
Hart County (4) (6-4, 3-3) at Fort Campbell (1) (9-1, 7-0)
Lone Oak (3) (6-4, 5-2) at Glasgow (2) (7-3, 5-1)
Butler County (3) (7-3, 4-2) at Trigg County (2) (9-1, 6-1)
Heath (4) (7-3, 4-3) at Owensboro Catholic (1) (6-4, 5-1)

Region 2
Russell County (4) (3-7, 1-3) at Elizabethtown (1) (9-1, 6-0), 8:00 p.m.
Western (3) (7-3, 4-2) at Garrard County (2) (8-2, 3-1)
Wayne County (3) (6-4, 2-2) at DeSales (2) (7-3, 4-2)
Larue County (4) (6-4, 4-2) at Corbin (1) (7-3, 4-0)

Region 3
East Carter (4) (6-4, 4-3 at Newport (1) (8-2, 3-1)
Lloyd Memorial (3) (6-4, 3-1) at Fleming County (2) (9-1, 6-1)
Morgan County (3) (7-3, 4-3) at Mercer County (2) (6-4, 3-1)
Henry County (4) (7-3, 1-3) at Russell (1) (10-0, 7-0)

Region 4
Shelby Valley (4) (5-5, 3-3) at Breathitt County (1) (10-0, 5-0)
Leslie County (3) (6-4, 3-2) at Prestonsburg (2) (8-2, 5-1)
Pike County Central (3) (5-5, 3-3) at Middlesboro (2) (6-4, 4-1)
Cawood (4) (4-6, 2-3) at Belfry (1) (9-1, 6-0)

Class 1A pairings:
Region 1
Fulton City (3) (3-6, 2-2) at Crittenden County (2) (8-2, 4-1)
Russellville (3) (4-6, 3-2) at Murray (2) (8-2, 3-1)
Ballard Memorial (4) (1-9, 1-3) at Hancock County (1) (9-1, 5-0)
Caverna (4) (6-4, 2-3) at Mayfield (1) (5-5, 4-0)
November 6th, 3:00 p.m

Region 2
Harrodsburg (4) (6-4, 2-3) at Holy Cross (Louisville) (1) (9-1, 6-0), 8:00 p.m.
Christian Academy Louisville (3) (6-4, 3-3) at Frankfort (2) (7-3, 4-1)
Carroll County (3) (6-4, 3-2) at Bardstown (2) (7-3, 5-1), 8:00 p.m.
Campbellsville (4) (7-3, 3-3) at Danville (1) (6-4, 5-0)

Region 3
Paris (4) (6-4, 3-3) at Beechwood (1) (9-1, 6-0)
Ludlow (3) (8-2, 4-2) at Lexington Christian (2) (7-2, 5-1)
Holy Cross (Covington) (4) (3-7, 3-3) at Fairview (1) (8-2, 6-0)
Raceland (3) at Newport Central Catholic (2) (9-1, 5-1)
November 6th, 2:00 p.m

Region 4
Hazard (4) (4-6, 4-3) at Williamsburg (1) (10-0, 6-0)
Lynn Camp (3) (6-4, 4-2) at South Floyd (2) (8-2, 6-1)
Paintsville (3) (6-4, 5-2) at Harlan (2) (8-2, 4-2)
Somerset (4) (5-5, 3-3) at Pikeville (1) (8-2, 7-0)


AllWildcats Top Stories