Nike: Final Rankings

In the final installment of coverage from Indianapolis, <i>IC</i>'s correspondent ranks the top players of each class at the Nike Camp.

Top 30 players overall

1. Luol Deng, SF, 2003
2. Ndudi Ebi, PF, 2003
3. Kris Humphries, PF, 2003
4. D.J. White, PF, 2004
5. Shannon Brown, SG, 2003
6. Kalen Grimes, PF, 2004
7. Brandon Foust, SG, 2003
8. Chris Paul, PG, 2003
9. Jason Horton, PG, 2004
10. J.R. Giddens, SF, 2003
11. Derrick Caracter, C, 2006
12. Kenneth Harris, C, 2003
13. Gary Forbes, SG, 2003
14. Tack Minor, SG, 2003
15. Vakeaton Wafer, SG, 2003
16. Ra'Sean Dickey, PF, 2004
17. Daniel Gibson, SG, 2004
18. JamesOn Curry, SG, 2004
19. Andrew Lavender, PG, 2003
20. Greg Stiemsma, C, 2004
21. Juan Diego Tello Palacios, PF, 2004
22. Robert Clark, SG, 2004
23. Isaiah Swann, SG, 2004
24. Keith Wooden, PF, 2003
25. Marcus Johnson, SG, 2005
26. P.J. Tucker, SF, 2003
27. David Pendergraft, SF, 2004
28. Lance Harris, SG, 2003
29. Devon Evertsen, SG, 2003
30. Shagari Alleyne, C, 2003
(tie) Courtney Sims, C, 2003

Class of 2004

1. D.J. White, 6-7, Moundville (Ala.) Hillcrest
2. Kalen Grimes, Florissant (Mo.) Hazelwood Central
3. Jason Horton, 5-11, Cedar Hill (Texas)
4. Ra'Sean Dickey, 6-8, Clio (S.C.) Marlboro County
5. Daniel Gibson, 6-1, Houston (Texas) Jesse H. Jones
6. JamesOn Curry, 6-2, Burlington (N.C.) Eastern Alamance
7. Greg Stiemsma, 6-10, Randolph (Wis.)
8. Juan Diego Tello Palacios, 6-7, Centereach (N.Y.) Our Savior New American
9. Robert Clark, 6-4, Jackson (Miss.) Lanier
10. Isaiah Swann, 6-1, Gaithersburg (Md.) Oak Hill Academy, Va.
11. David Pendergraft, 6-4, Brewster (Wash.)
12. Joe Crawford, 6-3, Detroit (Mich.) Renaissance
13. Steve Neal, 6-3, Minneapolis (Minn.) Patrick Henry
14. Joseph Jones, 6-7, Normangee (Texas)
15. Mohammed Tangura, McDonough (Ga.) Mt. Zion, N.C.
16. Gabriel Pruitt, 6-2, Los Angeles (Calif.) Westchester
17. Brian Johnson, 6-8, Glenarden (Md.) Bishop O'Connell
18. Rudy Gay, 6-6, Baltimore County (Md.) Eastern Tech Vocational
19. Jason Rich, 6-2, Orlando (Fla.) Dr. Phillips
20. Cornelius Ingram, 6-4, Hawthorne (Fla.)
21. James Hardy, 6-5, Ft. Wayne (Ind.) Elmhurst
22. Ron Coleman, 6-5, Romulus (Mich.)
23. Shawne Williams, 6-7, Memphis (Tenn.) Hamilton
24. Robert Kurz, 6-7, Lower Gwynedd (Pa.) Penn Charter School
25. Shawn Pruitt, 6-7, Aurora (Ill.) West Aurora
26. Dayshawn Wright, 6-5, Syracuse (N.Y.) George Fowler
27. Jerrell Houston, 6-7, Memphis (Tenn.) East
28. Malik Hairston, 6-5, Detroit (Mich.) Renaissance
29. Zambolist Frederick, 6-0, St. Matthews (S.C.) Calhoun County
30. Spencer Tollackson, 6-8, Chaska (Minn.)

Class of 2005

1. Richard Hendrix, 6-7, Athens (Ala.)
2. Marcus Johnson, 6-5, Paramount (Calif.) Westchester
3. Theo Davis, 6-8, Brampton (Ontario) Marian Academy
4. Eric Price, 5-11, Washington (D.C.) Montrose Christian
5. Greg Paulus, 6-0, Manlius (N.Y.) Christian Brothers Academy
6. Monta Ellis, 6-1, Jackson (Miss.) Lanier
7. Emanuel Mayben, 6-1, Troy (N.Y.)
8. Keith Brumbaugh, 6-7, Deland (Fla.)
9. Marcus Walker, 5-11, Kansas City (Mo.) O'Hara
10. Rousean Cromwell, 6-7, Memphis (Tenn.) Fairley
11. Zarron Cann, 6-4, Seffner (Fla.) Brandon

Class of 2006

1. Derrick Caracter, 6-9, Fanwood (N.J.) St. Patrick's
2. Demond Carter, 5-8, Laplace (La.) Reserve Christian


Inside Carolina Top Stories