Missouri Coaches All-State Hoops Teams

The Missouri Basketball Coaches Association (MBCA) presents the 2007-2008 All-State teams for each of the MSHSAA Class 1-5 Girls and Boys teams. These teams were selected by members of MBCA from each district. District teams were selected first and this provided the pool for the final All-State Teams.

MBCA BOYS CLASS 5 ALL-STATE TEAM

Josh McCoy, Fort Zumwalt South, Senior
Scott Suggs, Washington, Senior
Torres Roundtree, McCluer North, Senior
Drew Hanlen, Webster Groves, Senior
Dusty Allen, Springfield Kickapoo, Senior
Steve Moore, Independence Truman, Senior
Tyler Griffey, Lafayette, Junior
Femi John, McCluer North, Senior
Michael Dixon, Lee's Summit West, Junior
Dominique Morrison, Raytown, Senior
Garrett Stutz, N. Kansas City, Senior
Dominique Long, Waynesville, Senior
Jordan Dressler, Rock Bridge, Junior
Ben Hoener, Parkway South, Junior
Ivo Baltic, Park Hills South, Junior
Richard Fairchild Coach of the Year: Jay Blossom, Webster Groves

MBCA GIRLS CLASS 5 ALL-STATE TEAM

Yvonne Anderson, Columbia Hickman, Senior
Channon Haywood, Hazelwood East, Senior
Sydney Crafton, Jefferson City, Junior
Patrice King, St. Joseph's Academy, Senior
Drew Roberts, Blue Springs, Junior
Katie Pritchard, Waynesville, Senior
Courtney Gimlin, Ozark, Senior
Jaleshia Robertson, Hickman Mills, Senior
Claire Schaepperkoetter, Rock Bridge, Senior
Kayla Person, Incarnate Word, Junior
Bethanie Funderburke, Nixa, Sophomore
Julie King, Nerinx Hall, Senior
Inesha Hale, Raytown, Junior
Alicia Garoutte, Kickapoo, Junior
Dani Bennett, Springfield Central, Junior
Richard Fairchild Coach of the Year: Jill Nagle, Columbia Rock Bridge

MBCA BOYS CLASS 4 ALL-STATE TEAM

?Kramer Soderberg, St. Charles West, Senior
Ryan Willen, Cape Notre Dame, Senior
Johnny Coy, St. Joseph Benton, Senior
Michael Porter, Sikeston, Junior
Nathan Scheer, Borgia, Sophomore
Jordan Flora, St. Clair, Senior
Mike Wiebe, Branson, Junior
Landon Zerkel, Webb City, Senior
Brennan Hughes, Moberly, Sophomore
Milton Garner, Ruskin, Senior
D.J. Slifer, Warrensburg, Senior
Lee Stoppelman, Pleasant Hill, Senior
Beau Brinkley, Kearney, Senior
Justin Henderson, Lincoln Prep, Senior
Andrew Jones, Smithville, Senior
Richard Fairchild Coach of the Year: Paul Hale, Cape Notre Dame

MBCA GIRLS CLASS 4 ALL-STATE TEAM

?Casey Garrison, Bolivar, Senior
Teresa Turner, Notre Dame de Sion, Sophomore
Hailee Parks, Sullivan, Junior
Meghan Lewis, Berkeley, Senior
Lacey Bosche, Marshfield, Senior
Kelsey Combs, Branson, Senior
Katelyn Heil, Dexter, Junior
Morgan Johnson, Platte County, Junior
Holly Switzer, St. Joseph Benton, Junior
Courtney Henley, Marshall, Senior
Courtney Kemp, Fredericktown, Senior
Rachel Breshears, Fulton, Junior
Sara Paschall, West Plains, Junior
Sam Mollet, Grain Valley, Senior
Kelsey Detring, Farmington, Senior
Richard Fairchild Coach of the Year: Gary Keeling, Bolivar

MBCA BOYS CLASS 3 ALL-STATE TEAM

?Bryant Allen, Maplewood RH, Junior
Marcus Denmon, Hogan Prep, Senior
Brandon McCann, Bowling Green, Junior
Marc Neef, Spokane, Senior
Jordan Sallin, Linn, Senior
Anthony Jones, Cardinal Ritter, Senior
Charles Dunbar, Lutheran North, Senior
Julian Johnson, Whitfield, Sophomore
Tony Jones, East Prairie, Senior
Kelsey Weymon, Cole Camp, Senior
Jonathan Wright, Bishop LeBlond SJ, Senior
Evan Kempker, Eugene, Senior
Mike Patterson, South Shelby, Senior
Charles Wilson, Doniphan, Senior
Ben Hartung, Bowling Green, Senior
Richard Fairchild Coach of the Year: Steve Stitzer, Hogan Prep

MBCA GIRLS CLASS 3 ALL-STATE TEAM ?

Kellye Penn, Portageville, Senior
Sara Woodgeard, Greenville, Senior
Dekeisha Mathis, Metro-STL, Senior
Erin Mayes, South Shelby, Senior
Bethany Walkenhorst, Blair Oaks, Senior
Samantha Heck, North Callaway, Junior
Lisa Henke, Blair Oaks, Senior
Shelby Winkelmann, Hermann, Freshman
Brianna Daniels, Hollister, Senior
Kara Rosebrough, Pierce City, Senior
Liz Moriondo, Mt. Vernon, Senior
Kirsti Wilkerson, Skyline, Senior
Maci Wisdom, Skyline, Junior
Kristina Mingos, Pembroke Hill, Senior
Jasmine Kassanavoid, Lawson, Junior
Richard Fairchild Coach of the Year: Kevin Cheek, Skyline

MBCA BOYS CLASS 2 ALL-STATE TEAM ?

Erick Roe, West Platte, Senior
David Prater, South Iron, Senior
Josh Pope, Clever, Senior
Taylor Perrigo, Harrisburg, Senior
Matt Webb, Lees Summit CC, Junior
Jon Gilliam, Paris, Sophomore
Dennis Dent, Knox County, Junior
Nathan Rigsby, Crocker, Senior
Quentin Berry, Mansfield, Senior
Rusty Thomas, Rich Hill, Junior
Cody Musgrove, Scotland County, Senior
Rosco Robinson, Westran, Sophomore
William Cooper, Hayti, Senior
Travis Thomas, Naylor, Junior
Lydell Patton, Wellston, Senior
Richard Fairchild Coach of the Year: Steve Combs, Harrisburg

MBCA GIRLS CLASS 2 ALL-STATE TEAM ?

Deavan Omohundro, Clopton, Junior
Brittany Percival, Hartville, Senior
Kayla Rice, Westran, Senior
Kathleen Scheer, New Haven, Senior
Renae Shipply, Crest Ridge, Senior
Alina Voronenko, Smithton, Senior
Hannah Wilkerson, Miller, Sophomore
Miranda Vaught, Crane, Senior
Lindsay Vollmer, Penney, Freshman
Hailee Deckard, Naylor, Senior
Becca Schemmer, Westran, Junior
Jordan Garrison, Osceola, Sophomore
Jordan Esry, Penney, Senior
Brooke Taylor, Bismarck, Sophomore
Micah Stephens, Thayer, Junior
Richard Fairchild Coach of the Year: Gary Dresback, Westran

MBCA BOYS CLASS 1 ALL-STATE TEAM

?Doug Archer, Jefferson, Senior
Jordan Boone, Gideon, Senior
KJ Cool, Newtown-Harris, Junior
Michael Cox, Leeton, Senior
Tyler Ellebract, Pilot Grove, Senior
Dustin Ferguson, Clarkton, Junior
DD Gillespie, Scott Co. Central, Senior
JT Hatmaker, Climax Springs, Senior
Jay Lee, Glasgow, Senior
Craig Mattson, Jefferson, Junior
Nick Niemczyk, Bell City, Senior
Jordan Sukovaty, Fair Play, Junior
Drew Thomas, Scott Co. Central, Junior
Javaun West, Atlanta, Senior
Tyler Willis, Macks Creek, Senior
Richard Fairchild Coach of the Year: Tim Jermain, Jefferson

MBCA GIRLS CLASS 1 ALL-STATE TEAM

?Brandi Roberts, Cairo, Senior
Kelsey Wolfe, DeKalb, Senior
Ashley Fleming, Silex, Senior
Courtney Willsmeyer, New Franklin, Senior
Callie Schoonover, Mound City, Junior
Kaci Sargent, Meadville, Senior
Taylor Smith, Delta, Sophomore
Kyla Rice, Macks Creek, Senior
Kayla Thomas, Pilot Grove, Senior
Kristan Jordan, Lesterville, Junior
Whitney Edie, Exeter, Junior
Karley Evans, Rock Port, Senior
Monica Wilson, Gilman City, Senior
Lindsi Jackson, South Nodaway, Junior
Morgan Eye, Montrose, Freshman
Richard Fairchild Coach of the Year: Randy White, Delta


Billiken Report Top Stories