TCU commits ready for 7-on-7 tournament

Six TCU commitments will make their way to College Station this weekend to participate in the Fox Sports Southwest 7on7 State Championship.

Several TCU commits and targets will head to College Station on Thursday, Friday and Saturday to help their respective teams compete in the Fox Sports Southwest 7-on-7 State Championship.

Six of the current TCU 2013 commitments will be in action; Charlie Reid, Ty Slanina, Bryson Burtnett, Steve Wesley, Sammy Douglas and Ranthony Texada.

Reid, Burtnett and Slanina will begin play on Thursday in Division II (3A-1A, private schools) which begins at 1:00 on Thursday while Wesley, Douglas and Texada begin play on Friday afternoon in Division I (5A-4A).

Other notables to watch among the Frog targets from Division I are Princeton 2014 receiver Jakari Dillard, West Orange Stark 2013 safety/linebacker Travon Blanchard, Springtown 2014 QB Colby Moore, Comanche 2014 quarterback Caisson Montieth and Stephenville prospects Tyler Jones and Brice Gunter.

Plenty of targets will participate in the Division I brackets and include Hebron teammates Jamal Adams who has an offer from the Frogs and Dez Wortham, John Tyler defensive end Tyus Bowser, Lake Travis teammates quarterback Baker Mayfield and runningback Shaun Nixon (2014), Mesquite receiver Damion Gamblin, Arlington corner Devin Harris, Duncanville runningback Aaron Piper and Abilene Cooper teammates Lorenzo Joe and Anthony Pierson.

Here's a look at each of the Frogs' commitment schedules this weekend.

THURSDAY PLAY:

Charlie Reid – FW All Saints (Pool D)
1 pm: vs. Ballinger
3 pm: vs. Liberty
5 pm: vs. Rockdale

Ty Slanina – East Bernard (Pool G)
1 pm: vs. Glen Rose
3 pm: vs. Quanah
5 pm: vs. Abilene Wylie

Bryson Burtnett – Springtown (Pool L)
2 pm: vs. Port Isabel
4 pm: vs. Lorena
6 pm: vs. Beckville

Each team will play three games in pool play and the top two teams from each pool will be placed in the championship bracket and the bottom two teams will compete in the consolation bracket on Friday. It is single elimination in bracket play.

FRIDAY PLAY

Steve Wesley – Arlington Bowie (Pool E)
1 pm: vs. Lufkin
3 pm: vs. Manvel
5 pm: vs. SA O'Connor

Sammy Douglas – Arlington (Pool L)
2 pm: vs. Abilene
4 pm: vs. Katy
6 pm: vs. Belton

Ranthony Texada – Frisco Centennial (Pool M)
2 pm: vs. El Paso Coronado
4 pm: vs. Cy Woods
6 pm: vs. Sherman

Each team will play three games in pool play and the top two teams from each pool will be placed in the championship bracket and the bottom two teams will compete in the consolation bracket on Saturday. It is single elimination in bracket play.


Horned Frog Insider Top Stories