Texas Relays Preview

Over the next two days many of the state's top prospects will be on the campus of the University of Texas taking part in the 87th Clyde Littlefield Texas Relays.

It's one of the most respected and largest track meets in the country that just so happens to be in earshot of Charlie Strong's office in the Moncreif-Neuhaus Athletics Center.

The Longhorns really started to take advantage of this golden opportunity last year when it garnered the commitments of 2014 center Terrell Cuney and 2015 defensive tackle Bryce English.

With so many of the state's top prospects on hand - some committed to Texas, others committed elsewhere – you can bet Strong and his staff will use this time wisely. That will include getting as many of the recruits over to the stadium to watch their first full pads scrimmage on Saturday.

Here's a preview/guide of who will be competing and in what over the next few days.

Whose competing:

Jay Bradford (Splendora) – 100-meter dash – Div. I; 4-x-100 meter relay – Div. I; 4x200 Meter Relay – Div. I

Royce Caldwell (Columbus) – 100-meter dash – Div. I; 4-x-100 meter relay – Div. I; 4x200 Meter Relay – Division II

Ryan Newsome (Aledo) – 100-meter dash – Div. II; 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Trevion Roberts (Houston Eisenhower) - 100-meter dash – Div. II; 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Daniel Gresham (All Saints Episcopal) – 4-x-100 meter relay – Div. I

Rawleigh Williams (Dallas Bishop Lynch) - 4-x-100 meter relay – Div. I

Nathan Elliott (Celina) - 4-x-100 meter relay – Div. I; 4x200 Meter Relay Div. I

Justin Stockton (Cibolo Steele) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Emanuel Porter (Dallas Lincoln) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Jerrod Heard (Denton Guyer) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Nick Orr (DeSoto) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Jahshawn Johnson (Ennis) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Tristian Houston (Galena Park North Shore) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Kemah Siverand (Houston Cy Ridge) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Duke Catalon (Houston Eisenhower) - 4-x-100 meter relay – Div. II

John Plattenburg (Houston Lamar) - 4-x-100 meter relay – Div. II

John Bonney (Houston Lamar) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Reggie Hemphill (Manvel) - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Deontay Anderson (Manvel - 4-x-100 meter relay – Div. II; 4x200 Meter Relay – Div. II

Armanti Foreman (Texas City) - 4-x-100 meter relay – Div. II

D'Onta Foreman (Texas City) - 4-x-100 meter relay – Div. II

T'Kevian Rockwell (Wylie) - 4-x-100 meter relay – Div. II

Justin Hollins (Arl. Martin) - 4x200 Meter Relay – Div. II

Nick Orr (DeSoto) - 4x200 Meter Relay – Div. II

Connor Howard (Brownwood) – 4-x-100 meter relay – Div. I

Tyreik Gray (Houston Bellaire-Episcopal) – 4-x-100 meter relay – Div. I

Ronald Jones (McKinney North) - 4-x-100 meter relay – Div. II

Holton Hill (Houston Lamar) - 4-x-100 meter relay – Div. II

Brandon Jones (Nacogdoches) - 4-x-100 meter relay – Div. II

Expected to visit:

DB Jared Mayden (Garland/Sacshe)

DL Kingsley Keke (Rosenberg/George Branch)

TE Will Gragg (Pine Bluff, Ark./Pine Bluff)

What you'll want to see:

Recruits really won't start to compete in events until Friday afternoon around 1:30 p.m. when you've got the prelims for the 110-meter hurdles, 100-meter dash and 4x200 meter relay.

Here's a list of events to keep an eye on:

Friday Running Prelims (events start at 1:30 p.m.)

110-meter hurdles – Division I & II

100-meter dash – Division I & II

4-x-200 meter relay – Division I

4-x-200 meter relay – Division II

Friday's Field Events (Prelims and Finals)

Pole vault – 1:30 p.m.

High jump – 3:00 p.m.

Friday's Running Events (Prelims and Selected Finals)

4-x-400 medley relay – Division I – 4:15 p.m.

Spring medley relay – 5:20 p.m.

1600 meters – 6:20 p.m.

4-x-400 meter relay – 7:30 p.m.

Saturday's Running Events (Prelims and Selected Finals)

4-x-100 meter relay – Division I & II – 9:00 a.m.

Saturday's Field Events (Prelims and Finals)

Triple jump – 9 a.m.

Shot put – 12:30 p.m.

Pole vault – 3:00 p.m.

Long jump – 3:00 p.m.

Saturday's Running Events (Finals)

4-x-200 meter relays – Division I & II – 12 p.m.

4-x-800 meter relays – 12:40 p.m.

4-x-100 meter relays – Division I & II - 1:30 p.m.

110-meter hurdles – Division I & II – 2:15 p.m.

100-meter dash – Division I & II – 3:05 p.m.

4-x-400 meter relay – Division I & II – 4:15 p.m.


Horns Digest Top Stories