NCAA Regional track and field qualifiers announced

Twenty-five Badger men and nine UW women will compete May 28-29 in Baton Rouge, La. The top five finishers in each individual event and top three relay teams qualify for the NCAA Outdoor Championships, June 9-12 in Austin, Texas.

Men's qualifiers with regional ranking and top performance:

 

100 meters                                          200 meters

 

 4. Demi Omole              10.29          10. Jvontai Hanserd       20.94

 

800 meters                                          1,500 meters

 

 9. Dan Murray           1:48.04            1. Josh Spiker          3:40.36

                                                   17. Ben Gregory         3:47.14

5,000 meters                                18. Tim Keller            3:47.64

                                                   21. Bobby Lockhart     3:48.14

 2. Matt Tegenkamp  13:30.90

 3. Chris Solinsky      13:42.44          110 hurdles

 4. Simon Bairu         13:45.50

 9. Tim Nelson          14:03.20          22. Jon Mungen            14.22

                                                   24. Paul Check             14.25

400 relay

 

 6. Jvontai Hanserd, Paul Hubbard, Scott Starks, Demi Omole   40.24

 

1,600 relay

 

 9. Dan Goesch, Chad Melotte, Scott Hogseth, Joe Detmer   3:10.10

 

Pole vault                                             Long jump

 

11. Darren Niedermayer 16-8 ¾          16. Paul Hubbard         24-5 ¾

 

Triple jump                                           Shot put

 

 8. Alonzo Moore         52-5 ¼          8. Joe Thomas           61-7 ½

 9. Rick Bellford           52-0 ½         27. Brandon Houle           54-6

14. Paul Hubbard       50-11 ½         

                                                  Discus

 

                                                                7. Joe Thomas             178-0

                                                  25. Mike Sracic             168-9

 

Women's qualifiers with regional ranking and top performance:

 

200 meters                                          1,500 meters

 

10. Shuntia Luca           23.78          5. Hilary Edmondson   4:17.74

 

Steeplechase                                       400 hurdles

 

17. ‘A Havahla Haynes 10:34.51         10. Melissa Talbot         59.18

 

High jump                                             Shot put

 

 4. Danielle Ohmen      5-10 ¾           23. Jamae Gjermo        48-0 ½

12. Angie Kolanko         5-8 ¾

14. Theresa Giorno           5-8          Hammer

 

                                                               14. Courtney Bauer       184-3


Badger Nation Top Stories