ScoutSouth.com Coaches Poll 1A-6A

Alabama high school coaches have made their selections for the top 12 teams in each of their classifications after Week 10. ScoutSouth.com presents the results.


Class 1A Results:

1. Sweet Water (9-0) (6-0)
2. Maplesville (9-0) (7-0)
3. Hazlewood (10-0) (7-0)
4. Talladega County Central (10-0) (7-0)
5. Brantley (9-1) (7-0)
6. Sulligent (9-1) (7-0)
7. Millry (10-0) (7-0)
8. Wadley (9-1) (6-1)
9. Speake (9-1) (6-1)
10. Linden (9-1) (5-1)
11. Ragland (8-2) (6-1)
12. Florala (8-2) (6-1)
Others Receiving Votes:
Fruitdale (6-4) (4-3)
Providence Christian (7-3) (4-3)
Shoals Christian (6-4) (5-2)
St. Jude (8-2) (5-2)
Donoho (8-3) (5-2)

Class 2A Results:

1. Lanett (10-0) (7-0)
2. Leroy (9-1) (7-0)
3. Fyffe (10-0) (7-0)
4. Red Bay (10-0) (7-0)
5. Cottonwood (10-0) (7-0)
6. Highland Home (8-2) (5-2)
7. Loachapoka (9-1) (6-1)
8. Wicksburg (9-1) (6-1)
9. American Christian (8-2) (7-0)
10. Pickens County (8-2) (6-1)
11. Houston Academy (7-2) (5-2)
12. Woodland (7-3) (6-1)

Others Receiving Votes:
Addison (8-2) (6-1)
Houston County (7-3) (4-3)
Piedmont (8-2) (6-1)

Class 3A Results:

1. Pike County (10-0) (7-0)
2. Clay County (10-0) (7-0)
3. Cordova (10-0) (7-0)
4. Clarke County (10-0) (7-0)
5. Colbert County (9-1) (7-0)
6. Calera (9-1) (7-0)
7. Winfield (9-1) (6-1)
8. Marbury (9-1) (6-1)
9. Colbert Heights (9-1) (6-1)
10. Hokes Bluff (8-2) (5-2)
11. Lincoln (7-3) (4-3)
12. Sumter County (8-2) (6-1)
Others Receiving Votes:
Geneva (8-2) (6-1)
Plainview (8-2) (7-0)
Leeds (6-4) (4-3)

Class 4A Results:

1. North Jackson (10-0) (7-0)
2. Central Tuscaloosa (10-0) (7-0)
3. Andalusia (9-1) (7-0)
4. Brooks (9-1) (6-1)
5. Deshler (7-2) (7-0)
6. Thomasville (8-2) (7-0)
7. Madison County (9-1) (6-1)
8. Cleburne County (8-1) (6-1)
9. St. Clair County (8-2) (7-0)
10. Handley (9-1) (7-0)
11. Fayette County (8-2) (6-1)
12. East Limestone (7-3) (5-2)

Others Receiving Votes:
Guntersville (7-3) (5-2)
Alexandria (6-3) (5-2)
Elmore County (8-2) (5-2)

Class 5A Results:

1. Briarwood Christian (10-0) (7-0)
2. McAdory (10-0) (7-0)
3. Fort Payne (10-0) (7-0)
4. Cullman (10-0) (7-0)
5. Charles Henderson (10-0) (7-0)
6. St. Paul's (9-1) (6-1)
7. Decatur (9-1) (7-0)
8. Russellville (9-1) (6-1)
9. Demopolis (9-1) (6-1)
10. Benjamin Russell (8-2) (6-1)
11. Jess Lanier (9-1) (7-0)
12. Eufaula (8-2) (6-1)

Others Receiving Votes:
J.O. Johnson (8-2) (5-2)
Williamson (7-3) (7-0)
Walker (8-2) (6-1)

Class 6A Results:

1. Prattville (10-0) (7-0)
2. Foley (10-0) (6-0)
3* McGill-Toolen (10-0) (7-0)
3* Tuscaloosa County (10-0) (7-0)
5. Daphne (9-1) (5-1)
6* Hueytown (9-1) (6-1)
6* Vestavia (9-1) (7-0)
8. Hoover (4-5) (3-4)
9. Opelika (8-2) (7-0)
10. Spain Park (9-1) (6-1)
11. Florence (8-2) (7-0)
12. Wetumpka (9-1) (6-1)

Others Receiving Votes:
Huntsville (9-1) (6-1)
Gadsden (9-1) (6-1)
Huffman (5-5) (3-4)
Murphy (6-4) (5-2)
Hewitt-Trussville (8-2) (5-2)

*Tie

ScoutSouth.com--Your source for Alabama high school football.

(return to front page here)

Preps AL Top Stories