ScoutSouth.com: Coaches' Poll 4A-6A

Carver Montgomery and Prattville remainn top of the 5A and 6A classifications while the 4A class is very contentious with the first through fifth positions decided by a whisker.

6A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Prattville 6-1 (5-0) vs. Sidney Lanier
 2        Tuscaloosa County 7-0 (5-0) vs. Paul Bryant
 3        Auburn 7-0 (5-0) vs. Central Phenix City
 4        Minor 7-0 (5-0) vs. Jess lanier
 5        Mountain Brook 6-1 (6-1) vs. Homewood
 6(tie) McGill-Toolen 6-1 (5-0) vs. Foley
 6(tie) Opelika 6-1 (5-0) vs. Smiths Station
 8        Hoover 6-1 (6-0) vs. Vestavia
 9        Davidson 6-1 (4-1) vs. Alma Bryant
10       Murphy 6-1 (4-1) vs. Mary Montgomery
11       Oxford 6-1 (4-1) vs. Shades Valley
12       Hewitt-Trussville 5-2 (5-0) vs. Gadsden City
      
Others Receiving Votes:

       Vestavia Hills 5-2 (5-1) vs. Hoover
       Gadsden City 3-4 (2-3) vs. Hewitt-Trussville
       Williamson 5-2 (4-1) vs. Theodore
       Theodore 5-2 (4-1) vs. Williamson
       Decatur 5-2 (4-2) vs. Florence

Class 6A schedules and scores [click here].

5A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Carver Montgomery 7-0 (5-0) vs. Selma
 2        Central Tuscaloosa 6-0 (5-0) vs. Parker
 3        Hartselle 7-0 (4-0) vs. Lee Huntsville
 4        Vigor 7-0 (5-0) vs. Spanish Fort
 5        Shelby County 7-0 (4-0) vs. Talladega
 6        Briarwood Christian 6-1 (4-1) vs. Sylacauga
 7(tie) Russellville 6-1 (4-1) vs. East Limestone
 7(tie) Spanish Fort 7-0 (5-0) vs. Vigor
 9        Valley 6-1 (5-0) vs. Beauregard
10       Walker 6-1 (5-1) vs. Mortimer Jordan
11       Cullman 6-1 (6-1) vs. Brewer
12       Tallassee 6-1 (4-1) vs. B.T. Washington

Others Receiving Votes:

       Fairfield 5-2 (5-1) vs. McAdory
       Erwin 5-2 (4-2) vs. Carver Birmingham
       McAdory 4-2 (4-1) vs. Fairfield
       Demopolis (3-4) 3-1 vs. Greenville

Class 5A schedules and scores [click here].

4A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Brooks 7-0 (5-0) vs. East Lawrence
 2        Deshler 6-1 (5-0) vs. Ardmore
 3        Lincoln 7-0 (5-0) vs. Anniston
 4        Cherokee County 7-0 (5-0) vs. Locust Fork
 5        Midfield 7-0 (4-0) vs. Oak Grove
 6        North Jackson 6-1 (5-0) vs. Plainview
 7        UMS Wright 5-2 (4-1) vs. B.C. Rain
 8        Elmore County 6-1 (5-0) vs. Opp
 9        Thomasville 5-2 (4-1) vs. Clarke County
10       Alexandria 6-1 (4-1) vs. Oneonta
11(tie) Oneonta 6-1 (4-1) vs. Alexandria
11(tie) Plainveiw 5-2 (4-1) vs. North Jackson
      
Others Receiving Votes:

       Guntersville 5-2 (4-1) vs. Fairview
       Fairview 6-1 (4-1) vs. Guntersville
       Jemison 6-1 (5-0) vs. Bibb County
       Jackson 5-2 (4-1) vs. W.S. Neal
       Bibb County 6-1 (4-1) vs. Jemison
       Fayette County 5-2 (4-1) vs. Corner
       Opp 5-2 (5-0) vs. Elmore County
       Haleyville 5-2 (4-1) vs. Dora

Class 4A schedules and scores [click here].

Track all Alabama high school prospects by subscribing to ScoutSouth.com for as little as $7.95 a month which includes all premium content across the Scout.com network and all video.

JOIN HERE.

Preps AL Top Stories