ScoutSouth.com Coaches Poll 1A-6A

Two weeks until the state playoffs begin and some teams are trying to secure their position while others are taking the week off.

1A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Sweet Water 8-0 (7-0) vs. J.U. Blacksher
 2        Brantley 8-0 (6-0) vs. Kinston
 3        Hazlewood 8-0 (7-0) vs. Speake
 4        Talladega County Central 7-1 (6-0) vs. Loachapoka
 5        Linden 8-0 (6-0) vs. Autaugaville
 6        Wadley 7-1 (5-1) vs. Notasulga
 7        Maplesville 6-1 (6-1) vs. Holy Spirit
 8        Speake 7-1 (6-1) vs. Hazlewood
 9        Hubbard 7-1 (7-1) Idle
10       Loachapoka 6-2 (5-1) vs. Talladega County Central
11       McKenzie 7-1 (5-1) vs. Providence Christian
12       Billingsley 6-2 (6-2) vs. 1A Parrish
      
Others Receiving Votes:
       Gaston (6-2) (6-0) vs. Woodville
       South Lamar 6-2 (6-1) vs. Marion County
       Ariton 6-2 (4-2) vs. Geneva County
       Berry 7-1 (6-1) vs. Hackleburg
       Hackleburg 7-1 (6-1) vs. Berry
       Phillips Bear Creek 5-3 (4-3) vs. Waterlooo
       Valley Head 3-5 (3-3) vs. Collinsville
       Cedar Bluff (6-2) (5-1) vs. Gaylesville
      
Class 1A schedules and scores [click here].

2A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Leroy 8-0 (6-0) vs. Mobile Christian
 2        Clay County 8-0 (6-0) vs. Ranburne
 3        Tanner 8-0 (6-0) vs. Hatton
 4        Pickens County 7-1 (6-0) vs. Fultondale
 5        Sand Rock 8-0 (6-0) vs. Westbrook Christian
6 (tie)   Reeltown 7-1 (6-0) vs. R.C. Hatch
6 (tie)   Winston County 8-0 (6-0) vs. Lamar County
 8        American Christian 7-1 (5-1) vs. Vincent
 9       Houston Academy 7-1 (6-0) vs. Barbour County
10       Geraldine 7-1 (5-1) vs. Ider
11       Fyffe 6-2 (4-2) vs. West End, Walnut Grove
12       Lamar County 7-1 (5-1) vs. Winston County
      
Others Receiving Votes:
       Millry 6-2 (5-1) vs. Excel
       Barbour County 6-2 (5-1) vs. Houston Academy
       Lanett 6-2 (5-1) vs. Randolph County
       Sulligent 6-2 (5-1) vs. Oakman
       Flomaton 6-2 (4-2) vs. Washington County

Class 2A schedules and scores [click here].

3A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Leeds 8-0 (6-0) vs. Tarrant
 2        T.R. Miller 8-0 (6-0) vs. Choctaw County
 3        Hamilton 8-0 (6-0) vs. Vinemont
 4        Dadeville 8-0 (6-0) vs. Beulah
 5        Elkmont 7-1 (5-1) vs. Lauderdale County
 6(tie)  Colbert County 6-2 (5-1) vs. Madison Academy
 6(tie)  Cordova 6-2 (5-1) vs. West Blocton
 8        Straughn 7-1 (5-1) vs. Luverne
 9        West Morgan 7-1 (5-1) vs. West Limestone
10       Gordo 6-2 (5-1) vs. Aliceville
11       Piedmont 6-2 (5-1) vs. Glencoe
12       Daleville (6-2) 5-1 vs. Wicksburg
      
Others Receiving Votes:
       Greene County 6-2 (4-2) vs. Sumter County
       Madison Academy 5-3 (3-3) vs. Colbert County
       Pike County 5-3 (5-1) vs. Geneva
       Susan Moore 7-1 (6-0) vs. Sardis

Class 3A schedules and scores [click here].

4A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Deshler 7-1 (6-0) vs. Brooks
 2        Brooks 8-0 (6-0) vs. Deshler
 3        Lincoln 8-0 (6-0) vs. Munford
 4        UMS Wright 6-2 (5-1) vs. Andalusia
 5        Cherokee County 8-0 (6-0) vs. Ashville
 6(tie)   Midfield 8-0 (6-0) vs. Haleyville
 6(tie)   North Jackson 7-1 (6-0) vs. Fairview
 6(tie)   Thomasville 6-2 (5-1) vs. Jackson
 9        Elmore County 7-1 (6-0) vs. Holtville
10       Handley 6-1 (5-1) vs. Cleburne County
11(tie) Bibb County 7-1 (5-1) vs. Greensboro
11(tie) Guntersville 6-2 (5-1) vs. Priceville
11(tie) Oneonta 7-1 (5-1) vs. St. Clair County
      
Others Receiving Votes:
       Jackson 6-2 (5-1) vs. Thomasville
       Plainview 5-3 (4-2) vs. DAR

Class 4A schedules and scores [click here].

5A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Carver Montgomery 8-0 (6-0) vs. Monroe County
 2        Central Tuscaloosa 7-0 (6-0) vs. Woodlawn
 3        Hartselle 8-0 (6-0) vs. Muscle Shoals
 4        Vigor 8-0 (6-0) vs. John LeFlore
 5        Shelby County 8-0 (5-0) vs. Chelsea
 6        Briarwood Christian 7-1 (5-1) vs. 6A Florence
 7(tie) Russellville 7-1 (5-1) vs. Athens
 8        Valley 7-1 (6-0) vs. Tallassee
 9        Walker 7-1 (6-1) vs. Erwin
10       Spanish Fort 7-1 (5-1) vs. Citronelle
11       Tallassee 7-1 (6-1) vs. Valley
12       Fairfield 6-2 (6-1) vs. 4A Dora

Others Receiving Votes:
       Cullman 7-1 (7-1) vs. 6A Mountain Brook

Class 5A schedules and scores [click here].

6A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Prattville 7-1 (6-0) Idle
 2        Tuscaloosa County 8-0 (6-0) vs. Minor
 3        Hoover 7-1 (7-0) vs. Pelham
 4        Mountain Brook 7-1 (7-1) vs. 5A Cullman
 5(tie) Auburn 8-0 (6-0) vs. Opelika
 5(tie) Opelika 7-1 (6-0) vs. Auburn
 7        Davidson 7-1 (5-1) vs. Murphy
 8        Minor 7-1 (5-1) vs. Tuscaloosa County
 9        Oxford 7-1 (5-1) vs. Pell City
10       Murphy 7-1 (5-1) vs. Davidson
11       McGill-Toolen 6-2 (4-1) vs. Baldwin County
12       Theodore 6-2 (5-1) vs. Alma Bryant
      
Others Receiving Votes:
       Foley 6-2 (5-1) Idle
       Williamson 5-3 (4-2) vs. Blount
       Daphne 5-3 (4-1) vs. Robertsdale
       Hewitt-Trussville 5-3 (5-1) vs. Huffman
       Wetumpka 6-2 (4-1) vs. Jeff Davis
       Vestavia Hills 5-3 (5-2) vs. Thompson

Class 6A schedules and scores [click here].

ScoutSouth.com

Preps AL Top Stories