ScoutSouth.com: Coaches Poll 1A-6A

The week's coaches poll is released. We've also paired up the ranked teams with their opponent, if available) for the playoffs.

6A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Prattville 7-1 (6-0) vs. Smiths Station
 2        Tuscaloosa County 9-0 (7-0) vs. Pelham
 3        Hoover 8-1 (8-0) vs. Hueytown
 4        Auburn 9-0 (7-0) vs. Sidney Lanier
 5        Mountain Brook 8-1 (7-1) vs. Hillcrest Tuscaloosa
 6        Oxford 8-1 (6-1) vs. TBD
 7        Murphy 8-1 (6-1) vs. Fairhope
 8        Opelika 7-2 (6-1) vs. Stanhope Elmore
 9        McGill-Toolen 7-2 (5-1) vs. TBD
10       Davidson 7-2 (5-2) vs. TBD
11       Minor 7-2 (5-2) vs. Vestavia
12       Foley 6-2 (5-1) vs. TBD
      

Others Receiving Votes:

       Gadsden City 5-4 (4-3) vs. TBD
       Hillcrest Tuscaloosa 7-2 (5-2) vs. Mountain Brook
       Theodore 6-3 (5-2) vs. TBD
       Wetumpka 7-2 (5-1) vs. Enterprise

Class 6A schedules and scores [click here].

5A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Carver Montgomery 9-0 (6-0) vs. John Carroll
 2        Vigor 9-0 (7-0) vs. Eufaula
 3        Hartselle 9-0 (7-0) vs. Scottsboro
 4        Shelby County 9-0 (6-0) vs. Chilton County
 5        Central Tuscaloosa 8-0 (7-0) vs. Pleasant Grove
 6        Valley 8-1 (7-0) vs. Gulf Shores
 7        Russellville 8-1 (6-1) vs. Fort Payne
 8        Briarwood Christian 7-2 (5-1) vs. Greenville
 9        Walker 8-1 (7-1) vs. McAdory
10       Spanish Fort 8-1 (6-1) vs. Tallassee
11       Fairfield 7-2 (6-1) vs. Springville
12       Tallassee 7-2 (5-2) vs. Spanish Fort


Others Receiving Votes:

       Demopolis 5-4 (5-1) vs. Sylacauga
       Cullman 7-2 (6-1) vs. Parker
       Greenville 6-3 (4-2) vs. Briarwood Christian
       Madison County 8-1 (6-1) vs. East Limestone

Class 5A schedules and scores [click here].

4A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Lincoln 9-0 (7-0) vs. Greensboro
 2        Deshler 6-3 (5-2) vs. Plainview
 3        North Jackson 8-1 (7-0) vs. Wilson
 4        Cherokee County 9-0 (7-0) vs. West Point
 5        UMS Wright 7-2 (6-1) vs. Opp
 6        Elmore County 8-1 (6-0) vs. Clarke County
 7        Brooks 8-1 (6-1) vs. Fairview
 8        Midfield 9-0 (6-0) vs. TBD
 9        Jackson 7-2 (6-1) vs. Holtville
10       Guntersville 7-2 (6-1) vs. Rogers
11 Thomasville 6-3 (5-2) vs. Montgomery Catholic
12 Bibb County 8-1 (6-1) vs. TBD
      
Others Receiving Votes:

       Haleyville 6-3 (4-2) vs. TBD
       Handley 7-1 (6-1) vs. TBD
       Fayette County 7-2 (5-1) vs. TBD
       Jemison 7-2 (6-1) vs. TBD
       Montgomery Catholic 6-3 (5-2) vs. Thomasville
       Oneonta 7-2 (5-2) vs. TBD

Class 4A schedules and scores [click here].

3A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Leeds 9-0 (7-0) vs. Pisgah
 2        T.R. Miller 9-0 (7-0) vs. Dale County
 3        Hamilton 9-0 (7-0) vs. Sheffield
 4        Dadeville 9-0 (7-0) vs. Aliceville
 5        Elkmont 8-1 (6-1) vs. TBD
 6        Colbert County 7-2 (6-1) vs. TBD
 7        Cordova 7-2 (6-1) vs. Montgomery Academy
 8        West Morgan 8-1 (6-1) vs. TBD
 9        Gordo 7-2 (6-1) vs. Marbury
10       Piedmont 7-2 (6-1) vs. Sardis
11       Straughn 7-2 (5-2) vs. Slocomb
12       Daleville 7-2 (6-1) vs. Bayside Academy
      

Others Receiving Votes:

       Pike County 5-4 (5-2) vs. Luverne


Class 3A schedules and scores [click here].

2A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Leroy 9-0 (7-0) vs. Elba
 2        Clay County 9-0 (7-0) vs. West End Walnut Grove
 3        Tanner 9-0 (7-0) vs. TBD
 4        Pickens County 9-0 (7-0) vs. Goshen
 5        Reeltown 8-1 (7-0) vs. Fultondale
 6        Sand Rock 9-0 (7-0) vs. Lineville
 7        American Christian 8-1 (6-1) vs. Keith
 8        Geraldine 8-1 (6-1) vs. Woodland
 9       Fyffe 7-2 (5-2) vs. Lanett
10       Lamar County 8-1 (6-1) vs. TBD
11       Barbour County 7-2 (6-1) vs. Washington County
12       Millry 7-2 (6-1) vs. New Brockton
      

Others Receiving Votes:

       Winston County 8-1 (6-1) vs. TBD
       St. Jude 7-2 (6-1) vs. Isabella
       Houston Academy 7-2 (6-1) vs. Flomaton
       Lanett 7-2 (6-1) vs. Fyffe
       Flomaton 7-2 (5-2) vs. Houston Academy
       Keith 7-2 (5-2) vs. American Christian


Class 2A schedules and scores [click here].


1A ScoutSouth.com Coaches' Poll

 1        Sweet Water 9-0 (8-0) vs. Geneva County
 2        Brantley 9-0 (7-0) vs. Marengo
 3        Linden 9-0 (8-0) vs. Winterboro
 4        Hazlewood 9-0 (8-0) vs. Lynn
 5        Wadley 8-1 (6-1) vs. TBD
 6        Hubbard 7-1 (7-1) vs. Berry
 7        Talladega County Central 8-1 (6-1) vs. TBD
 8        Loachapoka 7-2 (6-1) vs. TBD
 9        McKenzie 8-1 (6-1) vs. McIntosh
10       Billingsley 7-2 (6-2) vs. TBD
11       Speake 7-2 (6-2) vs. Hackleburg
12       Maplesville 6-2 (6-2) vs. TBD
      

Others Receiving Votes:

       Holy Spirit 7-2 (6-2) vs. TBD
       Appalachian 8-1 (6-0) vs. Collinsville
       Gaston 7-2 (7-0) vs. Coosa Christian
       Ariton 7-2 (5-2) vs. J.U. Blacksher
       Hackleburg 8-1 (7-1) vs. Speake
       Phillips, Bear Creek 6-3 (5-3) vs. South Lamar
       Cedar Bluff 7-2 (6-1) vs. Victory Christian
       South Lamar 7-2 (7-1) vs. Phillips, Bear Creek
      
Class 1A schedules and scores [click here].

Track all Alabama high school prospects by subscribing to ScoutSouth.com for as little as $7.95 a month which includes all premium content across the Scout.com network and all video.

JOIN HERE.

(return to front page here)

Preps AL Top Stories