Men's State Champions-Small Ball

3A

Year

 

Winning Team

 

Head Coach

 

Runnerup Team

 

Head Coach

 

Score

2002 Coolidge Dave Glasgow Globe Eric Peterson 50-47
2001 Tuba City (23-7) Charles Grover Coolidge (30-2) Dave Glasgow 69-57
2000 Tuba City (28-4) Charles Grover Winslow (26-6) Danny Gonzalez 65-62
1999 Coolidge (25-8) Dave Glasgow Benson (26-3) James Driggers 79-56
1998 Coolidge (25-8) Dave Glasgow Whiteriver Alchesay(23-7) Paul Mendoza 56-53
1997 Monument Valley (29-2) Brien Crowder Lakeside Blue Ridge (18-11) Mark Felix 63-49
1996 Monument Valley (25-2) Aaron Anderson Ganado (22-10) Dave Freeman 57-54
1995 Window Rock (23-6 Bo Whitelock Winslow (19-11) Richard Bratt 68-48
1994 Safford (21-4) Joe Burnside Window Rock (22-12) Bo Whitelock 66-52
1993 Monument Valley (27-3) Aaron Anderson Lakeside Blue Ridge (25-10) Merle Shofner 42-36
1992 Coolidge (27-1) James Boyd Monument Valley (26-6) Aaron Anderson 58-53
1991 Round Valley (24-6) Mike Smith Holbrook (20-11) Raul Mendoza 59-56
1990 Buckeye (24-1) Marlin Diller Snowflake (15-7) Andy Vasher 70-66
1989 Snowflake (21-7) Bernie Graziano Holbrook (16-11) Raul Mendoza 76-63
1988 Buckeye (27-0) Randy Spilsbury Winslow (21-6) Rich Bratt 77-54
1987 Buckeye (18-5) Randy Spilsbury Monument Valley (15-8) Glenn Haven 61-58
1986 Safford (23-0) Joe Burnside Parker (22-3) Jay Sandusky 71-53
1985 Safford (23-0) Joe Burnside Sahuarita (14-11) Ron Boyter 83-59
1984 Snowflake (17-7) James Runge Sahuarita (16-6) Ron Boyter 57-53
1983 Miami (22-0) Dick Vargas Bullhead City Mohave (23-1) Thad Simmons 62-59
1982 Snowflake (23-5) Boyd Hatch Bullhead City Mohave (24-3) Thad Simmons 60-55
1981 Miami (16-6) Dick Vargas Sahuarita (17-7) Ron Boyter 48-46
1980 Miami (21-3) Dick Vargas Parker (20-7) Leon Goar 83-68
1979 Willcox (18-9) Greg Lasley Buckeye (13-10) Bart Mitchell 81-60
1978 Apache Junction (23-5) Cy Henry Window Rock (25-2) Don Flanagan 57-36
1977 Coolidge (23-4) Joe Partain Apache Junction (19-8) Cy Henry 69-60
1976 Coolidge (26-0) Joe Partain Safford (25-1) John Bonefas 73-53
1975 Morenci (24-2) Steve Hudgens Miami (18-9) Dick Vargas 79-49
1974 Superior (25-3) Manny Ruiz Holbrook (21-4) Vince Budenholzer 44-41
1973 Morenci (22-0) Steve Hudgens Mingus Union (22-4) Tom Henry 65-55
1972 Marana (25-0) Norm Patton Peoria (16-9) Barry Arney 62-53
1971 Holbrook (24-2) Vince Budenholze Window Rock (18-10) Norman Barnhart 53-40
1970 Coolidge (16-6) Jim Bolhauve Morenci (21-3) Steve Hudgens 52-47
1969 Dysart (19-8) Wes Flynn Peoria (16-7) Barry Arney 31-29
1968 Tucson Flowing Wells (23-2) Ed Nymeyer Holbrook (18-3) Vince Budenholzer 80-70
1967 Globe (26-2) John Pavlich Agua Fria (25-2) O.K. Fulton 73-63
1966 Agua Fria (26-0) O.K. Fulton Superior (22-2) Ray Argel 75-65
1965 Agua Fria (24-3) O.K. Fulton San Manuel (18-7) Manny Ruiz 63-61
1964 Globe (22-3) John Pavlich Winslow (17-5) Jim Freeman 84-77
1963 Tucson Flowing Wells (24-2) Ed Nymeyer Eloy Santa Cruz (19-6) Howard Dean 58-47
1962 Agua Fria (26-1) O.K. Fulton Nogales (19-4) Pete Drachalich 64-55
1961 Casa Grande (19-0) Jack Spilsbury Scottsdale Arcadia (17-10) Lou Hallman 63-44
1960 Globe (22-5) John Pavlich Miami (18-8) Henry Reyna 62-53
1959 (Combined with 5A Tournament)
1958 (Combined with 5A Tournament)
1957 Globe (25-2) Ken Troutt Nogales (16-1) Pete Drakulich 65-57
1956 South Mountain (20-6) Leon Blevins Phoenix Camelback (21-5) Billy Mann 40-38
1955 Flagstaff (22-3) Fred Anderson Miami (23-3) Alex Mendoza 77-68
1954 Phoenix Carver (25-1) Leon Jordan Duncan (23-4) Ben Frealy 47-39
1953 Scottsdale (23-1) Jiggs Hardt Phoenix Carver (21-5) Leon Jordan 55-54
1952 Phoenix Carver (21-7) Leon Jordan Ajo (23-5) Dan Yurkovich 65-49
1951 Miami (27-0) Ernie Kivisto Phoenix Carver (26-5) Joe Flipper 58-50
1950 Coolidge (20-5) David Roseboro Nogales (16-4) James Concannon 47-44
1949 Nogales (25-4) Harry O'Mealy Tempe (22-4) Chet McNabb 50-45

 

2A

Year

 

Winning Team

 

Head Coach

 

Runnerup Team

 

Head Coach

 

Score

2002 Valley Christian Greg Haagsma Scottsdale Christian Bob Fredericks 67-39
2001 Desert Christian (27-7) Chris Walter Thatcher (25-5) Lenny Smith 39-35
2000 Scottsdale Christian (27-7) Bob Fredericks Desert Christian (27-7) Chris Walter 46-41
1999 Scottsdale Christian (30-3) Bob Fredericks Keams Canyon Hopi (19-14) Glen Haven 58-53 (OT)
1998 Superior (27-0) James Acton Phoenix Christian (24-7) Steve Drake 55-50
1997 Keams Canyon Hopi (19-14) Rick Baker Wilcox (23-4) Dennis Leonard 68-62
1996 Superior (24-3) James Acton Phoenix Christian (21-9) Rick Roth 54-43
1995 Thatcher (22-6) Kenny Smith Superior (24-3) James Acton 44-41
1994 Bisbee (24-4) Vince Creviston Thatcher (22-9) Kenny Smith 73-62
1993 Whiteriver Alchesay (24-3) Reedy David Camp Verde (18-12) Ken Hudson 52-51
1992 Kearny Ray (23-2) Bill Goodwin Wickenburg (23-5) Bill Moran 72-70
1991 Thatcher (29-0) Paul Nelson Pima (23-6) Dave Henson 49-39
1990 Thatcher (29-0) Paul Nelson Pima (20-8) Dave Henson 52-50
1989 Phoenix Christian (25-1) Don Thorp Thatcher (19-6) Paul Nelson 71-63
1988 Phoenix Christian (23-2) Don Thorp Thatcher (22-3) Paul Nelson 70-64
1987 Ajo (21-2) Bo Whitelock Thatcher (20-6) Paul Nelson 52-43
1986 Thatcher (20-5) Paul Nelson Ajo (20-2) Bo Whitelock 61-49
1985 Thatcher (20-4) Paul Nelson Williams (20-5) Bruce Baker 69-62
1984 Thatcher (22-2) Paul Nelson Winkelman Hayden (18-5) Mike Warren 37-36 (OT)
1983 Thatcher (21-2) Paul Nelson St. Johns (21-2) Verl Heap 50-48 (OT)
1982 Thatcher (23-2) Paul Nelson Round Valley (25-2) Tom Matthews 57-54
1981 Thatcher (27-0) Paul Nelson Kearny Ray (20-4) John Valenzuela 77-73
1980 Williams (18-6) Dee Hershey Thatcher (22-5) Paul Nelson 74-73
1979 Payson (21-4) David Bradley Williams (22-3) Dee Hershey 49-48
1978 Thatcher (26-1) Paul Nelson St. Johns (22-4) Mike Minnick 57-41
1977 Wellton Antelope (23-2) Marty Sipe Tombstone (24-2) Herman Fischer 84-69
1976 St. Johns (24-2) Verl Heap Thatcher (22-6) Paul Nelson 58-50
1975 Florence (25-1) John Borquez Superior (22-5) Manny Ruiz 67-63
1974 St. Johns (24-1) Verl Heap Clifton (18-7) Mike Alva 76-72
1973 St. Johns (23-4) Verl Heap Bullhead City Mohave (23-2) Ted Miller 72-31
1972 Lake Havasu (24-1) Lee Ammerman St. Johns (19-6) Verl Heap 77-75(OT)
1971 Benson (19-9) Jack Wilson Wickenburg (unk.) Gordon Taggart 75-59
1970 Marana (24-5) Norm Patton Gilbert (19-8) Bill Medley 56-44
1969 Marana (24-0) Norm Patton Parker (26-3 Sam Antcliffe 86-67
1968 Parker (24-2) Sam Antcliffe Marana (18-4) Norm Patton 65-48
1967 Parker (22-4) Sam Antcliffe St. Johns (21-4) Verl Heap 65-61
1966 St. Johns (21-2) Verl Heap Marana (17-7) Norm Patton 45-39
1965 Kearny Ray (20-4) Oscar Avants Superior (19-7) Ray Argel 67-63
1964 Cottonwood Mingus (23-2) Bob Richmond Parker (15-10) Sam Antcliffe 70-55
1963 Round Valley (24-3) Marlin LeSueur Marana (16-7) Art Carroll 54-48
1962 Gilbert (22-1) Dave Inglis Parker(21-4) Leon Goar 60-52
1961 St. Johns (19-7) Verl Heap Page (unk.) Tim Oscarson 47-41
1960 St. Johns (24-1) Verl Heap Holbrook (14-11) Frank Turley 63-46
1959 (Combined with Class 5A)
1958 (Combined with Class 5A)
1957 St. Johns (27-1) Verl Heap Florence (25-3) Vince Cisterna 75-45
1956 St. Johns (20-6) Verl Heap Florence (22-5) Vince Cisterna 63-54
1960 Clifton (24-1) Gene Taylor Eloy Santa Cruz (21-5) Jim Dunbar 54-47

 

1A

Year

 

Winning Team

 

Head Coach

 

Runnerup Team

 

Head Coach

 

Score

2002 St. David John Bryant St. Michael Joey Rollings 68-45
2001 Ft. Thomas(20-7) Terry Williams St. David (22-14) John Bryant 84-70
2000 Ft. Thomas (19-6) Terry Williams Seligman (23-5) Rafe York 63-61
1999 Arizona Lutheran (22-12) Doug Meyer Orme (22-12) Bob Miller 49-44
1998 St. David (20-7) John Bryant Tucson St. Gregory (22-14) Paul Baranowsk 59-43
1997 Fort Thomas (24-1) Wil Hinton Scottsdale Christian (20-8) Bob Fredericks 79-68
1996 Fort Thomas (22-4) Wil Hinton Fredonia (17-6) Gary Glover 47-40 (OT)
1995 Fort Thomas (25-0) Bill Stiver Orme (22-4) Todd Satter 52-47
1994 Fort Thomas (24-1) Bill Stiver Heber Mogollon (26-2) Lance Heister 71-56
1993 NWCC (26-3) Tim Keith Clifton (23-6) Steve Hudgens 76-58
1992 Clifton (24-4) Steve Hudgens Tucson Green Fields (23-7 Brian Peabody 65-54
1991 Tucson Green Fields (22-4) Brian Peabody Seligman (24-1) Joe Campbell 61-56
1990 Tucson Green Fields (17-5) Bill Ludeke Fort Thomas (15-6) Bill Stiver 65-47
1989 Fort Thomas (20-3) Bill Stiver Tucson Green Fields (18-4) Dick Marvin 53-42
1988 Salome (20-4) Brian Maynes Scottsdale Christian (19-7) Bob Fredricks 46-38
1987 Fredonia (19-4) George McCormick Arizona Lutheran (20-5) Norman Tech 69-55
1986 Seligman (22-2 Charles Lee St. David (22-3 John LaMarc 71-67
1985 Elfrida Valley Union (20-3) L.W. Jackson Salome (19-2) Richard Imhoff 58-48
1984 Pima (18-4) Dave Henson Fredonia (11 -7) George McCormick 44-43
1983 Pima (19-4) Brad Moon St. David (19-4) John LaMarca 72-48
1982 Pima (20-6) Brad Moon Maricopa (15-8) Paul Landis 81-76 (OT)
1981 Salome (18-6) Jeff Myers Pima (13-8) Brad Moon 60-50
1980 Fort Thomas (21-1) Jerry Hancock Seligman (19-5) Charley Lee 70-65
1979 McNary (21-2) Jesse Farthing Patagonia (17-7) Mike Haddow 67-52
1978 McNary (16-9) Jesse Farthing Seligman (22-3) Charles Lee 70-59
1977 Mayer (25-4) Gary Kensing Joseph City (23-5) Craig Darrington 58-51
1976 Seligman (26-0) Jim Wilson Maricopa (19-6) Don Reese 76-61
1975 Pima (25-1) Stan Smith McNary (19-6) Herman Jacobs 81-63
1974 McNary (18-8) Fred Roybal Pima (25-1) Rodney Green 64-55
1973 Pima (23-4) Stan Smith Patagonia (23-4) Dave Thompson 66-62
1972 Pima (26-0) Stan Smith McNary (19-7) Fred Roybal 64-60 (OT)
1971 Pima (23-0) Stan Smit Patagonia (19-4) Buddy Bell 65-44
1970 Pima (22-1) Stan Smith McNary (17-7) Fred Roybal 79-56
1969 Pima (18-6) Stan Smith Fort Thomas (19-4) Honk Norton 69-61
1968 McNary (22-3) Fred Roybal Camp Verde (unk.) Wayne See 73-55
1967 Fort Thomas (22-2) Honk Norton Camp Verde (17-9) Wayne See 64-63
1966 Pima (19-3) Carl Wheeler Fort Thomas (16-4) Honk Norton 77-48
1965 McNary (22-3) Pete Duca Pima (20-5) Ed Hubbard 77-48
1964 Grand Canyon (21-4) John Glodis Pima (20-3) Ed Hubbard 73-71
1963 Fort Thomas (20-1) Honk Norton Pima (18-5) Ed Hubbard 52-49
1962 McNary (21-2) Richard Lucas Fort Thomas (19-1) Honk Norton 61-58
1961 McNary (23-0) Richard Lucas Fredonia (17-7) Benny Jordan 62-24
1960 McNary (22-1) Richard Lucas Lakeside (unk.) Bob Schneider 68-47


24-7 Football Top Stories