ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAMS

Why is this our biggest and best all-state package ever? Because we've expanded from 10 to 15 in all CIF divisions and have broken up the juniors on the all-state underclass list into first team and second team. Click here for first team, second team and third team overall regardless of class or division. This is also where to go for all of our All-State teams.

First Team All-State

G -- DeMarcus Nelson (Vallejo) 6-3 Jr.

G -- Ayinde Ubaka (Oakland) 6-2 Sr.

G -- Omar Wilkes (Loyola, Los Angeles) 6-3 Sr.

F -- Mohamed Abukar (Rancho Bernardo, San Diego) 6-8 Sr.

F -- Trevor Ariza (Westchester, Los Angeles) 6-9 Sr.

F -- Jared Dudley (Horizon, San Diego) 6-7 Sr.

F -- Sean Marshall (Eisenhower, Rialto) 6-5 Sr.

F -- Wesley Washington (Mater Dei, Santa Ana) 6-3 Sr.

C -- Ekene Ibekwe (Carson) 6-9 Sr.

C -- Leon Powe (Technical, Oakland) 6-8 Sr.

Second Team All-State

G -- Shaun Davis (Lincoln, San Diego) 5-10 Sr.

G -- Jordan Farmar (Taft, Woodland Hills) 6-2 Jr.

G -- Ray Reed (Inglewood) 6-0 Sr.

G -- Mikel Watson (El Camino, Oceanside) 6-2 Sr.

F -- Arron Afflalo (Centennial, Compton) 6-6 Jr.

F -- Justin Hawkins (Mayfair, Lakewood) 6-6 Sr.

F -- Bryce Taylor (Harvard-Westlake, North Hollywood) 6-5 Jr.

F -- Fred Washington (Bishop Montgomery, Torrance) 6-5 Sr.

F -- Wendell White (Redondo, Redondo Beach) 6-5 Sr.

C -- Robert Swift (Garces, Bakersfield) 7-0 Jr.

Third Team All-State

G -- Johnny Bryant (Bishop O'Dowd, Oakland) 5-11 Sr.

G -- Tron Smith (Canyon Springs, Moreno Valley) 6-2 Sr.

F -- Alex Bausley (Fairfax, Los Angeles) 6-6 Sr.

F -- Ruben Boykin (University, Los Angeles) 6-7 Sr.

F -- Scott Cutley (Westchester, Los Angeles) 6-6 Sr.

F -- Evan Moore (Brea-Olinda, Brea) 6-7 Sr.

F -- Sean Phaler (Villa Park) 6-9 Sr.

F -- D.J. Strawberry (Mater Dei, Santa Ana) 6-4 Sr.

F -- Dorell Wright (Leuzinger, Lawndale) 6-6 Sr.

C -- Kyle Jeffers (Montgomery, Santa Rosa) 6-9 Sr.

ALL-STATE BY CIF ENROLLMENT DIVISIONS

Division I

Mohamed Abukar (Rancho Bernardo, San Diego) 6-9 Sr. F

*Trevor Ariza (Westchester, Los Angeles) 6-9 Sr. F

Alex Bausley (Fairfax, Los Angeles) 6-6 Sr. F

Ruben Boykin (University, Los Angeles) 6-7 Sr. F

Johnny Bryant (Bishop O'Dowd, Oakland) 5-11 Sr. G

Jordan Farmar (Taft, Woodland Hills) 6-2 Jr. G

Ekene Ibekwe (Carson) 6-9 Sr. C

Sean Marshall (Eisenhower, Rialto) 6-5 Sr. F

DeMarcus Nelson (Vallejo) 6-3 Jr. G

Leon Powe (Technical, Oakland) 6-8 Sr. C

Tron Smith (Canyon Springs, Moreno Valley) 6-2 Sr. G

Ayinde Ubaka (Oakland) 6-2 Sr. G

Mikel Watson (El Camino, Oceanside) 6-2 Sr. G

Omar Wilkes (Loyola, Los Angeles) 6-3 Sr. G

Dorell Wright (Leuzinger, Lawndale) 6-6 Sr. F

*Player of the Year

Division II

Justin Hawkins (Mayfair, Lakewood) 6-6 Sr. F

Kevin Houston (San Gorgonio, San Bernardino) 5-10 Sr. G

Kyle Jeffers (Montgomery, Santa Rosa) 6-9 Sr. C

Eric Lane (St. John Bosco, Bellflower) 6-1 Sr. G

Keith Lawrence (Moorpark) 6-0 Sr. G

Evan Moore (Brea-Olinda, Brea) 6-7 Sr. F

Sean Phaler (Villa Park) 6-8 Sr. F

Ray Reed (Inglewood) 6-0 Sr. G

Harrison Schaen (Mater Dei, Santa Ana) 6-9 Sr. C

Marcus Slaughter (J.W. North, Riverside) 6-6 Sr. F

D.J. Strawberry (Mater Dei, Santa Ana) 6-4 Sr. F

Rodney Timmerman (Paso Robles) 7-0 Sr. C

*Wesley Washington (Mater Dei, Santa Ana) 6-3 Sr. F

Wendell White (Redondo, Redondo Beach) 6-5 Sr. F

David Young (Sacramento) 6-5 Sr. F

*Player of the Year

Division III

Aaron Afflalo (Centennial, Compton) 6-6 Jr. F

Brody Angley (Enterprise, Redding) 5-10 Jr. G

Stephen Chang (Mitty, San Jose) 6-4 Sr. F

Tyrell Cleaves (Hanford) 5-11 Sr. G

Sead Dizdarevic (Highlands, North Highlands) 6-8 Sr. C

Billy Hofman (La Canada) 6-3 Sr. G

Kejuan Johnson (Artesia, Lakewood) 6-5 Sr. F

Sam Kirby (Foothill, Sacramento) 6-2 Sr. G

Dwight O'Neil (Washington, Easton) 6-1 Jr. G

Devin Peal (Kennedy, Richmond) 6-4 Sr. F

Paul Porter (Bishop Amat, La Puente) 6-2 Sr. G

Matt Sargeant (Ocean View, Huntington Beach) 6-4 Jr. G

*Bryce Taylor (Harvard-Westlake, North Hollywood) 6-5 Jr. F

Chris Walker (Foothill, Sacramento) 6-1 Sr. G

Fred Washington (Bishop Montgomery, Torrance) 6-5 Sr. F

Division IV

Harry Brown (Hercules) 6-7 Sr. C

Shaun Davis (Lincoln, San Diego) 5-10 Sr. G

*Jared Dudley (Horizon, San Diego) 6-7 Sr. F

Mike Hornbuckle (Oaks Christian, Westlake Village) 6-5 Jr. F

Kyle Huggett (Amador, Sutter Creek) 6-4 Sr. F

Amir Johnson (Verbum Dei, Los Angeles) 6-9 Soph. C

Mark Kelley (La Salle, Pasadena) 6-8 Sr. C

Dominic McGuire (Lincoln, San Diego) 6-5 Sr. F

Mike Pagan (Verbum Dei, Los Angeles) 5-10 Jr. G

Zach Ryan (Garces, Bakersfield) 6-5 Sr. F

Kyle Shiloh (Garces, Bakersfield) 6-2 Sr. G

Robert Swift (Garces, Bakersfield) 7-0 Jr. C

J.T. Tipton (Monte Vista Christian, Watsonville) 6-7 Sr. F

John Winston (Hercules) 6-3 Sr. G

Alan Wiggins (Horizon, San Diego) 6-8 Sr. C

*Player of the Year

Division V

*Curtis Allen (Rolling Hills Prep, R.H. Estates) 6-4 Sr. F/G

Anthony Brown (Capital Christian, Sacramento) 6-8 Sr. C

Nick Corso (Santa Fe Christian, Solana Beach) 6-2 Jr. G

Joey Craigue (Mission Prep, San Luis Obispo) 6-1 Sr. G

Kevin Dillon (Apple Valley Christian) 6-1 Sr. G

Oscar Edwards (Price, Los Angeles) 6-5 Sr. C

Andray Glenn (Modesto Christian) 6-7 Jr. F

Tigran Grigorian (Mesrobian, Pico Rivera) 5-7 Sr. G

Liam Hughes (Modesto Christian) 7-2 Sr. C

Jude Marshall (Hoopa Valley, Hoopa) 5-11 Sr. G

Darren Morrison (Price, Los Angeles) 6-1 Jr. G

Victor Pannu (Eastside Prep, Palo Alto) 6-4 Jr. C

Jon Steele (Fresno Christian) 6-1 Sr. G

Jacob Wild (Immanuel, Reedley) 6-5 Sr. F

Derrick Williams (Price, Los Angeles) 6-3 Sr. G

*Player of the Year

ALL-STATE UNDERCLASS

First Team Juniors

Arron Afflalo (Centennial, Compton) 6-6 F

Curtis Allen (Rolling Hills Prep, R.H. Estates) 6-4 G

David Burgess (Woodbridge, Irvine) 6-9 C

Jordan Farmar (Taft, Woodland Hills) 6-2 G

Sean Green (Fontana) 6-4 F

Lorenzo Keeler (Escondido) 6-3 G

*DeMarcus Nelson (Vallejo) 6-3 G

Dwight O'Neil (Washington, Easton) 6-1 G

Gyno Pomare (El Camino, Oceanside) 6-6 F

Tim Pierce (Fremont, Oakland) 6-6 F

Matt Sargeant (Ocean View, Huntington Beach) 6-4 G

Josh Shipp (Fairfax, Los Angeles) 6-5 G

Robert Swift (Garces, Bakersfield) 7-0 C

Bryce Taylor (Harvard-Westlake, North Hollywood) 6-5 F

Quintin Thomas (Technical, Oakland) 6-3 G

*Player of the Year

Second Team Juniors

Brody Angley (Enterprise, Redding) 5-10 G

Craig Austin (Carlsbad) 6-9 C

Davis Baker (Capistrano Valley, Mission Viejo) 6-2 G

Marcel Jones (Mater Dei, Santa Ana) 6-7 F

Antonio Kellogg (McClymonds, Oakland) 6-3 F

Marcus Lewis (Poly, Long Beach) 6-6 F

Lorenzo Mata (South Gate) 6-8 F

Grayson Moyer (La Jolla) 6-4 F

Trevante Nelson (Mater Dei, Santa Ana) 6-2 G

Davon Roberts (Glendora) 6-5 F

Robert Rothbart (Monta Vista, Cupertino) 6-11 C

Roburt Sallie (Valley, Sacramento) 6-6 F

Matt Thomas (M.L. King, Riverside) 6-2 G

Rico Tucker (University, San Diego) 6-0 G

Nick Young (Cleveland, Reseda) 6-6 F

First Team Sophomores

J.D. Berwick (Atascadero) 6-5 F

*Jamal Boykin (Fairfax, Los Angeles) 6-7 F

David Carter (Etiwanda, Rancho Cucamonga) 6-0 G

Mike Gerrity (Mater Dei, Santa Ana) 6-2 G

Bryan Harvey (Carson) 6-4 F

Brett Hoerner (Fullerton) 6-10 C

Amir Johnson (Verbum Dei, Los Angeles) 6-9 C

Marcus Johnson (Westchester, Los Angeles) 6-6 F

Dior Lawhorn (Riordan, San Francisco) 6-4 F

Andre McGee (Canyon Springs, Moreno Valley) 5-10 G

Bryan McTear (Crenshaw, Los Angeles) 5-9 G

Titus Shelton (Bakersfield) 6-6 C

Kyle Spain (Newark Memorial, Newark) 6-5 F

Dwain Williams (Chaparral, Temecula) 6-0 G

Richie Williams (Steele Canyon, Spring Valley) 6-2

G *Player of the Year

First Team Freshmen

Chad DeCasas (Capistrano Valley, Mission Viejo) 6-4 G

*Jervaughn Johnson (Centennial, Compton) 6-6 F

Matt Shaw (Verbum Dei, Los Angeles) 6-7 C

Jamil Tucker (Marshall, Pasadena) 6-3 F

Tre'Von Willis (Washington, Easton) 6-0 G

*Player of the Year

Feel free to debate these picks on our boys basketball message boards.


Golden State Preps Top Stories