More Girls BB All-State Teams

Div. I squad led by Sa'de Wiley-Gatewood; Div. II by Nikki Blue; Div. III by Noelle Quinn; Div. IV by Brooke Smith; Div. V by Candice Wiggins; Juniors by Noelle Quinn; Sophs by Sa'de Wiley-Gatewood; Frosh by Erika Arriaran.

ALL-STATE GIRLS BASKETBALL TEAMS

BY CIF ENROLLMENT DIVISIONS

Division I

Janice Bright (Lynwood) 5-10 Sr.

Wilnett Crockett (Narbonne, Harbor City) 6-3 Sr.

Charde Houston (San Diego) 6-3 Soph.

Katie Meinhardt (St. Ignatius, San Francisco) 5-10 Sr.

Lindsey Pluimer (San Clemente) 6-3 Soph.

Kia Riley (Ayala, Chino Hills) 6-1 Sr.

Kameca Simmons (Poly, Long Beach) 5-8 Jr.

Sa'de Wiley-Gatewood (Lynwood) 5-8 Soph.

Lisa Willis (Narbonne, Harbor City) 5-10 Sr.

Ebony Young (Oakland) 5-10 Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Sa'de Wiley-Gatewood

COACH OF THE YEAR: Ellis Barfield (Lynwood)

Division II

Dominique Banks (St. Mary's, Stockton) 5-10 Jr.

Nikki Blue (West, Bakersfield) 5-8 Sr.

Jenni Dooley (Ventura) 5-9 Sr.

Sarah Feely (Pinewood, Los Altos Hills) 5-7 Sr.

Jenn Hall (Folsom) 6-1 Jr.

Alicia Komaki (Troy, Fullerton) 5-9 Sr.

Courtney LaVere (Buena, Ventura) 6-2 Sr.

Ashley Rains (Stockdale, Bakersfield) 5-10 Sr.

Jenny Thigpin (Hanford) 6-3 Sr.

Ofa Tulihihifio (Redondo, Redondo Beach) 5-10 Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Nikki Blue

COACH OF THE YEAR: Tom Gonsalves (St. Mary's)

Division III

Tye'sha Fluker (Muir, Pasadena) 6-5 Sr.

Kelly Geis (El Segundo) 5-8 Sr.

Megan Gnekow (Santa Ynez) 5-11 Sr.

Jenni Jones (Alhambra, Martinez) 5-10 Sr.

Tory Markey (Miramonte, Orinda) 6-3 Sr.

Noelle Quinn (Bishop Montgomery, Torrance) 6-0 Jr.

Jamie Ransom (Santana, Santee) 6-0 Jr.

Donisha Sanford (Morningside, Inglewood) 6-0 Sr.

Brittney Thomas (Artesia, Lakewood) 5-10 Sr.

Laura Thomas (North, Bakersfield) 5-10 Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Noelle Quinn

COACH OF THE YEAR: Lisa Cooper (Bishop Montgomery)

Division IV

Suzie Boogaard (Valley Christian, Cerritos) 6-2 Sr.

Dedra Chatman (Kennedy, Richmond) 6-5 Sr.

Crystal Erwin (St. Paul, Santa Fe Springs) 6-2 Jr.

Lindsey Harris (Valley Christian, San Jose) 5-10 Jr.

Alexis Kendricks (St. Bernard, Playa del Rey) 5-7 Sr.

Monica Mertle (Ursuline, Santa Rosa) 6-2 Jr.

Michelle Montoya (Corcoran) 5-11 Sr.

Eshaya Murphy (Montclair Prep, Van Nuys) 6-1 Jr.

Brooke Smith (Marin Catholic, Kentfield) 6-3 Sr.

Brianna Winn (Bishop's, La Jolla) 5-10 Sr.

PLAYER OF THE YEAR: Brooke Smith

COACH OF THE YEAR: Rick DeMartini (Marin Catholic)

Division V

Amber Cunningham (Pilgrim, Los Angeles) 5-10 Sr.

Jamie Hawkins (Big Valley, Bieber) 6-0 Sr.

Charmayne Jones (Rolling Hills Prep, R.H. Estates) 5-10 Soph.

Jenna O'Neill (Ripon Christian) 5-10 Sr.

Linda Pace (Parker, San Diego) 5-11 Sr.

Ashley Paris (Modesto Christian) 6-2 Fr.

Courtney Paris (Modesto Christian) 6-3 Fr.

Marissa Rivera (La Jolla Country Day) 6-1 Jr.

Jessica Seibel (Branson, Ross) 5-10 Sr.

Candice Wiggins (La Jolla Country Day) 5-11 Soph.

PLAYER OF THE YEAR: Candice Wiggins

COACH OF THE YEAR: Kevin Blue (Pilgrim)

ALL-STATE UNDERCLASS

Juniors (20)

Sheridan Arredondo (Saugus) 6-2 C

Dominique Banks (St. Mary's, Stockton) 5-9 F

Jasmine Clarendon (Eisenhower, Rialto) 6-1 C

Katy Digovich (Pinewood, Los Altos Hills) 6-0 C

Stephanie Duda (Los Alamitos) 5-11 F

Crystal Erwin (St. Paul, Santa Fe Springs) 6-2 C

Jessica Fisiikava (Cajon, San Bernardino) 5-9 G

Jamie Funn (Narbonne, Harbor City) 6-2 C

Jenna Green (Mitty, San Jose) 6-3 G

Jenn Hall (Folsom) 6-1 F

Brigayle Iglehart (University City, San Diego) 5-10 F

Markesha Lea (M.L. King, Riverside) 6-0 F

Latasha Lewis (Kearny, San Diego) 5-9 G

Monica Mertle (Ursuline, Santa Rosa) 6-2 C

Eshaya Murphy (Montclair Prep, Van Nuys) 6-1 F

Molly Nohr (Miramonte, Orinda) 5-9 G

Noelle Quinn (Bishop Montgomery, Torrance) 6-0 F

Jamie Ransom (Santana, Santee) 5-11 F

Sarah Ruiz (Santa Paula) 5-9 G

Kameca Simmons (Poly, Long Beach) 5-8 G

Sophomores

Alisha Hicks (Kennedy, Sacramento) 5-10 F

Charde Houston (San Diego) 6-3 C

Camille Lenoir (Narbonne, Harbor City) 5-7 G

Erin Myrick (Bishop Amat, La Puente) 5-9 G

Nykia Peace (Bishop Montgomery, Torrance) 5-9 G

Lindsey Pluimer (San Clemente) 6-3 C

Shovonne Smith (Corona) 5-10 F

Amber Sprague (Mission Bay, San Diego) 6-3 C

Candice Wiggins (La Jolla Country Day) 5-11 G

Sa'de Wiley-Gatewood (Lynwood) 5-8 G

Freshmen

Erika Arriaran (Norco) 5-9 G

Alexis Gray-Lawson (Technical, Oakland) 5-7 G

Ashley Paris (Modesto Christian) 6-2 C

Courtney Paris (Modesto Christian) 6-3 C

Ashlee Trebilcock (Hart, Newhall) 5-10 G


Golden State Preps Top Stories