2004 JOE PINKOS' POWER RATINGS: Week 12

Seffner Armwood, Jacksonville Bolles, Miami Booker T. Washington, Lakeland and Hollywood Chaminade-Madonna are the top 5 teams in this week's Florida's Fabulous 50.

All seven of our projected 2004 state titlists have advanced to the third round of the playoffs and remain ranked on top in their respective classifications as follows: Killian (6A), Lakeland (5A), Armwood (4A), Bolles (3A), Chaminade (2A), Pahokee (2B) and Fort Meade (1A).

Rankings, based on Joe Pinkos' Power Ratings, of Florida's top high school football teams overall and by classification follow.

Florida's Fabulous Fifty listings show rank, team, record and classification in parentheses, and power rating. Rankings for each classification show rank, team, record in parentheses, and power rating.

Joe Pinkos' Power Ratings are computed by a formula based on strength of opposition and margin of victory. To determine the forecasted margin of victory between any two teams, simply figure the difference in the respective power ratings.

Florida's Fabulous Fifty – All Classes
1. Armwood (10-1, 4A) 104.5
2. Bolles (11-0, 3A) 94.9
3. Booker T. Washington (10-0, 4A) 93.1
4. Lakeland (12-0, 5A) 92.6
5. Chaminade (11-0, 2A) 92.3
6. Nease (11-1, 3A) 91.1
7. Hillsborough (11-0, 5A) 88.4
8. Killian (10-1, 6A) 87.9
9. Jefferson (9-3, 3A) 87.8
10. Ely (9-2, 6A) 87.3
11. Sarasota (10-1, 5A) 87.1
12. Lake Gibson (11-1, 4A) 86.7
13. Sarasota Riverview (9-2, 5A) 86.5
14. Naples (9-1, 5A) 85.9
15. Madison County (11-0, 2A) 85.7
16. Monsignor Pace (9-1, 3A) 85.3
17. Carol City (10-1, 6A) 85.2
18. Immokalee (9-2, 2A) 85.1
19. Hialeah Miami Lakes (8-3, 6A) 84.5
20. Glades Central (10-0, 3A) 83.9
21. Mainland (9-2, 5A) 83.8
22. Palm Beach Lakes (8-1, 6A) 83.5
23. Rockledge (9-2, 3A) 83.3
24. Pensacola (10-1, 4A) 83.2
25. Kathleen (9-3, 3A) 83.1
26. Deerfield Beach (10-1, 6A) 82.9
27. East Ridge (11-0, 4A) 82.8
28. Merritt Island (9-1, 4A) 82.7
29. St. Thomas Aquinas (10-1, 5A) 82.3
30. William T. Dwyer (8-0, 5A) 81.7
31. Edison (7-4, 5A) 81.4
32. Spruce Creek (8-2, 5A) 81.3
33. Edgewater (10-1, 6A) 80.0
34. Apopka (9-1, 6A) 79.5
35. Lincoln (7-4, 4A) 79.4
36. Miami Central (9-2, 6A) 79.3
37. Hollywood Hills (9-2, 5A) 78.9
38. Fort Walton Beach (9-2, 4A) 78.8
39. Northwestern (7-4, 6A) 78.7
40. Melbourne (9-2, 5A) 78.6
41. American Heritage-Plantation (8-4, 2A) 78.4
42. Palm Bay (6-4, 5A) 78.0
43. Cocoa (7-4, 3A) 77.4
44. South Dade (10-1, 6A) 76.6
45. Lake Brantley (6-4, 6A) 76.5
46. Astronaut (7-4, 4A) 76.4
47. Jupiter (7-2, 4A) 75.7
48. Miami Palmetto (6-4, 6A) 75.6
49. Sandalwood (8-3, 6A) 75.5
50. Pahokee (9-1, 2B) 75.4

CLASS 6A – Finest Fifteen
1. Killian (10-1) 87.9
2. Ely (9-2) 87.3
3. Carol City (10-1) 85.2
4. Hialeah Miami Lakes (8-3) 84.5
5. Palm Beach Lakes (8-1) 83.5
6. Deerfield Beach (10-1) 82.9
7. Edgewater (10-1) 80.0
8. Apopka (9-1) 79.5
9. Miami Central (9-2) 79.3
10. Northwestern (7-4) 78.7
11. South Dade (10-1) 76.6
12. Lake Brantley (6-4) 76.5
13. Miami Palmetto (6-4) 75.6
14. Sandalwood (8-3) 75.5
15. Plantation (8-2) 73.2

CLASS 5A – Finest Fifteen
1. Lakeland (12-0) 92.6
2. Hillsborough (11-0) 88.4
3. Sarasota (10-1) 87.1
4. Sarasota Riverview (9-2) 86.5
5. Naples (9-1) 85.9
6. Mainland (9-2) 83.8
7. St. Thomas Aquinas (10-1) 82.3
8. William T. Dwyer (8-0) 81.7
9. Edison (7-4) 81.4
10. Spruce Creek (8-2) 81.3
11. Hollywood Hills (9-2) 78.9
12. Melbourne (9-2) 78.6
13. Palm Bay (6-4) 78.0
14. East Bay (8-2) 75.3
15. Fletcher (10-2) 74.9

CLASS 4A – Finest Fifteen
1. Armwood (10-1) 104.5
2. Booker T. Washington (10-0) 93.1
3. Lake Gibson (11-1) 86.7
4. Pensacola (10-1) 83.2
5. East Ridge (11-0) 82.8
6. Merritt Island (9-1) 82.7
7. Lincoln (7-4) 79.4
8. Fort Walton Beach (9-2) 78.8
9. Astronaut (7-4) 76.4
10. Jupiter (7-2) 75.7
11. Centennial (5-2) 72.7
12. Middleton (8-3) 69.5
13. Countryside (8-2) 68.9
14. Fort Myers (7-4) 68.8
15. Auburndale (9-3) 67.9

CLASS 3A – Finest Fifteen
1. Bolles (11-0) 94.9
2. Nease (11-1) 91.1
3. Jefferson (9-3) 87.8
4. Monsignor Pace (9-1) 85.3
5. Glades Central (10-0) 83.9
6. Rockledge (9-2) 83.3
7. Kathleen (9-3) 83.1
8. Cocoa (7-4) 77.4
9. Jesuit (9-2) 72.7
10. Key West (7-2) 72.6
11. St. Augustine (10-0) 70.6
12. Bay (9-1) 70.5
13. Southeast (9-2) 70.1
14. Andrew Jackson (9-3) 68.4
15. Bartow (9-2) 67.5

CLASS 2A – Elite Eight
1. Chaminade (11-0) 92.3
2. Madison County (11-0) 85.7
3. Immokalee (9-2) 85.1
4. American Heritage-Plantation (8-4) 78.4
5. Bradford (9-3) 72.2
6. Hardee (10-1) 66.6
7. Wakulla (9-3) 63.9
8. Tavares (10-1) 63.8

CLASS 2B – Elite Eight
1. Pahokee (9-1) 75.4
2. St. Pete Catholic (9-1) 72.0
3. Union County (12-0) 70.0
4. Clearwater Central Catholic (6-5) 59.3
5. John Carroll (5-4) 58.7
6. Dixie County (8-4) 55.9
7. Williston (6-3) 55.3
8. Marathon (9-2) 51.7

CLASS 1A – Finest Fifteen
1. Fort Meade (9-2) 72.5
2. Blountstown (12-0) 72.0
3. North Florida Christian (8-3) 70.5
4. Glades Day (7-3) 68.0
5. Evangel Christian (10-2) 66.9
6. Trinity Catholic (8-3) 66.3
7. Trinity Christian (5-4) 63.1
8. King's Academy (10-0) 61.0
9. Berkeley Prep (10-1) 58.7
10. Hollywood Christian (8-2) 56.4
11. Vernon (11-1) 55.6
12. Hilliard (9-3) 54.1
13. Bay Point (6-3) 49.1
14. Port St. Joe (8-3) 47.7
15. P.K. Yonge (4-8) 47.1

Sun State Football Top Stories