2004 JOE PINKOS' POWER RATINGS: Week 13

As we head into the final week before the state championships take place, Seffner Armwood still leads the way, but Lakeland and Jacksonville Bolles are gaining momentum as both will be tested this coming Friday night.....

Six of our seven pre-playoff selections for 2004 state titlists are poised to claim championship hardware and remain ranked on top in their respective classifications as follows: Killian (6A), Lakeland (5A), Armwood (4A), Bolles (3A), Pahokee (2B) and Fort Meade (1A). Last week, Immokalee toppled Chaminade in impressive fashion and the Indians replace the Lions as the kingpin in Class 2A.

Rankings, based on Joe Pinkos' Power Ratings, of Florida's top high school football teams overall and by classification follow.

Florida's Fabulous Fifty listings show rank, team, record and classification in parentheses, and power rating. Rankings for each classification show rank, team, record in parentheses, and power rating.

Joe Pinkos' Power Ratings are computed by a formula based on strength of opposition and margin of victory. To determine the forecasted margin of victory between any two teams, simply figure the difference in the respective power ratings.

Florida's Fabulous Fifty – All Classes
1. Armwood (11-1, 4A) 102.7
2. Lakeland (13-0, 5A) 95.4
3. Bolles (12-0, 3A) 94.9
4. Booker T. Washington (11-0, 4A) 93.1
5. Killian (11-1, 6A) 92.9
6. Ely (10-2, 6A) 92.3
7. Monsignor Pace (10-1, 3A) 91.3
8. Lake Gibson (12-1, 4A) 89.7
9. Hillsborough (11-1, 5A) 88.0
10. Sarasota Riverview (10-2, 5A) 87.5
11. Naples (9-1, 5A) 86.9
12. Carol City (11-1, 6A) 86.4
13. Immokalee (10-2, 2A) 86.3
14. Madison County (12-0, 2A) 85.7
15. Chaminade (11-1, 2A) 85.1
16. Mainland (10-2, 5A) 84.5
17. Jefferson (10-3, 3A) 84.4
18. Sarasota (10-2, 5A) 84.3
19. Glades Central (10-1, 3A) 83.9
20. Palm Beach Lakes (8-2, 6A) 83.5
21. Pahokee (10-1, 2B) 83.4
22. Rockledge (9-2, 3A) 83.3
23. Pensacola (11-1, 4A) 83.2
24. Kathleen (9-3, 3A) 83.1
25. Deerfield Beach (10-1, 6A) 82.9
26. Merritt Island (9-2, 4A) 82.7
27. Edgewater (11-1, 6A) 82.6
28. Hialeah Miami Lakes (8-4, 6A) 82.5
29. St. Thomas Aquinas (11-1, 5A) 82.4
30. East Ridge (11-1, 4A) 82.3
31. William T. Dwyer (8-1, 5A) 81.7
32. Edison (7-4, 5A) 81.4
33. Fort Walton Beach (9-3, 4A) 81.0
34. St. Augustine (11-0, 3A) 80.6
35. Nease (11-2, 3A) 79.9
36. Apopka (9-2, 6A) 79.5
37. Lincoln (7-4, 4A) 79.4
38. Miami Central (9-3, 6A) 79.3
39. Spruce Creek (8-3, 5A) 79.2
40. Hollywood Hills (9-2, 5A) 78.9
41. Northwestern (7-4, 6A) 78.7
42. Melbourne (9-2, 5A) 78.6
43. American Heritage-Plantation (8-4, 2A) 78.4
44. Palm Bay (6-4, 5A) 78.0
45. Cocoa (7-4, 3A) 77.4
46. South Dade (10-1, 6A) 76.6
47. Lake Brantley (6-4, 6A) 76.5
48. Astronaut (7-4, 4A) 76.4
49. Jupiter (7-2, 4A) 75.7
50. Miami Palmetto (6-4, 6A) 75.6

CLASS 6A – Finest Fifteen
1. Killian (11-1) 92.9
2. Ely (10-2) 92.3
3. Carol City (11-1) 86.4
4. Palm Beach Lakes (8-2) 83.5
5. Deerfield Beach (10-1) 82.9
6. Edgewater (11-1) 82.6
7. Hialeah Miami Lakes (8-4) 82.5
8. Apopka (9-2) 79.5
9. Miami Central (9-3) 79.3
10. Northwestern (7-4) 78.7
11. South Dade (10-1) 76.6
12. Lake Brantley (6-4) 76.5
13. Miami Palmetto (6-4) 75.6
14. Sandalwood (8-3) 75.5
15. Plantation (8-2) 73.2

CLASS 5A – Finest Fifteen
1. Lakeland (13-0) 95.4
2. Hillsborough (11-1) 88.0
3. Sarasota Riverview (10-2) 87.5
4. Naples (9-1) 86.9
5. Mainland (10-2) 84.5
6. Sarasota (10-2) 84.3
7. St. Thomas Aquinas (11-1) 82.4
8. William T. Dwyer (8-1) 81.7
9. Edison (7-4) 81.4
10. Spruce Creek (8-3) 79.2
11. Hollywood Hills (9-2) 78.9
12. Melbourne (9-2) 78.6
13. Palm Bay (6-4) 78.0
14. East Bay (8-2) 75.3
15. Fletcher (10-2) 74.9

CLASS 4A – Finest Fifteen
1. Armwood (11-1) 102.7
2. Booker T. Washington (11-0) 93.1
3. Lake Gibson (12-1) 89.7
4. Pensacola (11-1) 83.2
5. Merritt Island (9-2) 82.7
6. East Ridge (11-1) 82.3
7. Fort Walton Beach (9-3) 81.0
8. Lincoln (7-4) 79.4
9. Astronaut (7-4) 76.4
10. Jupiter (7-2) 75.7
11. Centennial (5-2) 72.7
12. Middleton (8-4) 71.0
13. Countryside (8-2) 68.9
14. Fort Myers (7-4) 68.8
15. Auburndale (9-3) 67.9


CLASS 3A – Finest Fifteen
1. Bolles (12-0) 94.9
2. Monsignor Pace (10-1) 91.3
3. Jefferson (10-3) 84.4
4. Glades Central (10-1) 83.9
5. Rockledge (9-2) 83.3
6. Kathleen (9-3) 83.1
7. St. Augustine (11-0) 80.6
8. Nease (11-2) 79.9
9. Cocoa (7-4) 77.4
10. Jesuit (9-3) 72.7
11. Key West (7-2) 72.6
12. Bay (9-1) 70.5
13. Southeast (9-2) 70.1
14. Bartow (9-2) 67.5
15. Andrew Jackson (9-4) 67.4

CLASS 2A – Elite Eight
1. Immokalee (10-2) 86.3
2. Madison County (12-0) 85.7
3. Chaminade (11-1) 85.1
4. American Heritage-Plantation (8-4) 78.4
5. Bradford (9-4) 72.2
6. Hardee (10-1) 66.6
7. Wakulla (9-3) 63.9
8. Tavares (10-1) 63.8

CLASS 2B – Elite Eight
1. Pahokee (10-1) 83.4
2. St. Pete Catholic (9-2) 72.0
3. Pensacola Catholic (7-4) 62.8
4. Union County (12-1) 62.2
5. Clearwater Central Catholic (6-5) 59.3
6. John Carroll (5-4) 58.7
7. Dixie County (8-4) 55.9
8. Williston (6-3) 55.3

CLASS 1A – Finest Fifteen
1. Fort Meade (10-2) 72.5
2. Blountstown (13-0) 72.0
3. Evangel Christian (10-3) 69.6
4. Trinity Christian (6-4) 68.3
5. North Florida Christian (8-4) 67.7
6. Glades Day (8-3) 67.0
7. Trinity Catholic (8-3) 66.3
8. King's Academy (10-1) 61.0
9. Berkeley Prep (10-1) 58.7
10. Hollywood Christian (8-2) 56.4
11. Vernon (11-2) 54.9
12. Hilliard (9-3) 54.1
13. Bay Point (6-3) 49.1
14. Port St. Joe (8-3) 47.7
15. P.K. Yonge (4-8) 47.1

Sun State Football Top Stories