GIRLS BASKETBALL POLL – Week No. 1

The best girls' basketball teams in the state of Florida as the season is under way across the Sunshine State.

LAKELAND -- The following is the Florida Sports Writers Association girls basketball poll. Overall records and first-place votes are in parentheses.

CLASS 6A
1. Miami Senior (6-0) (10) 118
2. Deerfield Beach (4-1) (2) 108
3T. Miami Norland (4-2) 54
3T. Lake Mary (9-0) 54
5. Sarasota Riverview (5-1) 51
6. Miami Jackson (6-1) 45
7T. North Miami Beach (4-1) 43
7T. Weston Cypress Bay (7-0) 43
9. Orlando Boone (7-0) 41
10. Hialeah (5-2) 34
Also receiving votes: Sarasota (6-0) 25, Orlando Edgewater (6-1) 16, Pembroke Pines Flanagan (7-1) 15, Oviedo (7-1) 8, Taravella (5-1) 5, Port Orange Spruce Creek 1, Boynton Beach 1.

Class 5A
1. Fort Lauderdale Dillard (6-0) (12) 120
2. Melbourne Palm Bay (8-0) 79
3. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (3-1) 78
4T. Clearwater (7-1) 67
4T. Tampa Wharton (7-0) 67
6. Palm Bay Bayside (8-0) 49
7. Tampa Plant (6-1) 46
8. Bartram Trail (6-1) 30
9. Venice (6-1) 26
Tie Naples Barron Collier (5-0) 22
Haines City (5-0) 24
Also receiving votes: Fort Myers Cypress Lake (6-0) 14, Fort Walton Beach (5-2) 14, Davie Nova (7-1) 13, Lakeland Lake Gibson (3-2) 3, Englewood (6-2) 3, North Fort Myers (4-1) 2, Jupiter (9-0) 2, Choctawhatchee (6-2) 1.

Class 4A
1. Winter Haven (4-0) (12) 120
2. Gainesville Eastside (3-0) 81
3. Pensacola Washington (8-0) 80
4. Tampa Freedom (8-0) 72
5. Titusville Astronaut (6-1) 60
6. Jacksonville Lee (8-0) 67
7. Bradenton Southeast (6-2) 48
8. St. Augustine Nease (6-1) 28
9. Port Orange Atlantic (6-1) 26
10. Jacksonville Jackson (5-2) 22
Also receiving votes: Daytona Beach Seabreeze (6-1) 18, Tallahassee Godby (4-1) 16, Hallandale (6-1) 13, Riverdale 4-2) 13, Orlando Jones 5, Miami Our Lady of Lourdes (5-0) 2, Riveriera Beach Suncoast 1

Class 3A
1. Miami Monsignor Pace (5-2) (5) 103
2. Tampa Academy of Holy Names (6-0) (4) 96
3. Orlando Bishop Moore (7-1) (1) 78
4. Tallahassee Florida High (6-1) 68
5. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (1) 65
6. East Gadsden (5-1) (1) 60
7T. Pinecrest Gulliver Prep (3-2) 40
7T. Pensacola Catholic (6-1) 40
9. Dunbar (4-1) 26
10. North Broward Prep 20
Also receiving votes: Jacksonville Ribault (5-3) 17, Boca Raton Pope John Paul II 17.

Class 2A
1. Miami Dade Christian (5-0) (9) 117
2. Tallahassee North Florida Christian (7-1) 80
3. Chipley (6-0) (2) 88
4. Miami Westminster Christian (6-0) 71
5. Daytona Beach Father Lopez (5-2) 67
6. Jay (5-1) 50
7T. Baker (5-1) 39
7T. Ponce de Leon (7-1) 39
9. West Gadsden (4-1) 26
10. Gainesville Oak Hall 17
Also receiving votes: Coral Springs Christian (6-1) 16, Jacksonville University Christian (6-0) 14, North Palm Beach Benjamin (6-1) (1) 13, Mount Dora Bible (7-0) 9, Mayo Lafayette 6, Providence (6-0) 2.

Class 1A
1. Tallahassee FAMU (7-1) (8) 112
2. Tampa Cambridge (7-0) (4) 110
3. Paxton (6-1) 78
4. Quincy Munroe (6-0) 67
5. Fort Lauderdale Christian (5-0) 63
6. Orlando Christian (7-1) 40
7. Bradenton Christian (4-4) 34
8. Bethlehem (5-0) 33
9. Graceville (5-1) 30
10. Miami Northwest Christian (4-3) 28
Also receiving votes: Lauderhill Upperroom Christian (5-1) 24, Winter Haven All Saints (5-1) 9, Warner Christian (5-1) 8, Oviedo Master's Academy (4-1) 7, Lakeland Evangel Christian (2-3) 7, Ocoee Central Florida Christian (5-2) 6, Maitland Orangewood Christian 5.

Sun State Football Top Stories