JOE PINKOS: Seventh Week Results

Did you miss one of those scores from the Panhandle or skip over one of your local results? Joe Pinkos has all the scores for you to keep for your records.

Scores are sorted by classification of winning team, and listed alphabetically by winner. Classification of loser is shown if different from winner's.

Joe Pinkos' forecasted margin of victory is indicated in parentheses beside the underdog.

CLASS 6A
Boone 13, University (+4) 6
Boyd Anderson 28, 5A Stranahan (+3) 7
Colonial 28, Oak Ridge (+24) 6
Columbus 28, Northwestern (+1) 21
Cypress Bay 28, 5A Northeast-Oakland Park (+29) 7
DeLand 57, 5A Pine Ridge (+48) 0
Dr. Phillips (+13) 30, Olympia 20
Edgewater 35, 3A Palmetto (+7) 7
Everglades 14, 5A Coral Glades (+30) 0
Freedom-Orlando 35, Evans (+7) 14
Goleman 27, Ferguson (+10) 7
Hialeah 51, Southwest Miami (+31) 8
Hialeah Miami Lakes 34, Dr. Krop (+26) 0
Jupiter 44, Seminole Ridge (+53) 0
Lake Worth 34, 4A Forest Hill (+3) 0
Miami Central 19, Carol City (+14) 0
Miramar 52, 5A McArthur (+44) 0
Norland (+4) 6, 4A Miami Jackson 0 OT
North Miami 13, Braddock (+20) 7
Palm Beach Gardens 21, Palm Beach Central (+39) 0
Palm Beach Lakes 16, 5A John I. Leonard (+18) 0
Piper (+11) 19, Flanagan 13
Riverview 40, 4A Blake (+16) 12
Sarasota 38, 5A Venice (+11) 16
Sarasota Riverview (+1) 17, 5A Manatee 14
South Dade 34, Miami High (+24) 7
South Plantation 30, 5A Western (+20) 14
Southridge 17, Sunset (+10) 0
Taravella (+4) 20, 2A Pompano Beach 13
Timber Creek 13, Cypress Creek (+1) 3
Winter Park 28, 2A Jones (+5) 6
Open: American, Apopka, Coral Gables, Coral Park, Coral Reef, Coral Springs, Deltona, East Ridge, Flagler Palm Coast, Homestead, Killian, Lake Brantley, Lake Mary, Mandarin, Miami Beach, Miami Palmetto, Miami Springs, Ocoee, Oviedo, Sandalwood, South Miami, Spruce Creek, Varela, West Orange and Winter Springs.

CLASS 5A
Atlantic-Delray Beach (+4) 30, 4A Boca Raton 21
Bartram Trail 41, 3A Menendez (+35) 0
Bloomingdale (+18) 17, 4A Freedom-Tampa 10
Buchholz 35, 4A Ocala Forest (+31) 22
Cape Coral 48, 4A South Fort Myers (+46) 13
Cooper City (+9) 10, 4A Nova 0, ppd. at halftime, lightning
Countryside 37, 4A Tarpon Springs (+3) 7
East Bay 49, King (+35) 14
Ely 16, 6A Plantation (+13) 14
Fort Myers 43, 3A Estero (+40) 14
Fort Pierce Central (+6) 24, Melbourne 6
Gaither 21, Alonso (+3) 0
Gibbs (+20) 23, Dunedin 9
Kissimmee Osceola 44, 4A Westwood (+17) 7
Lake Gibson 12, 4A Auburndale (+14) 0
Lakeland 44, Centennial (+38) 0
Lakewood Ranch (+17) 22, Mariner 7
Land O' Lakes 22, 4A River Ridge (+48) 7
Largo 28, Palm Harbor University (+9) 0
Mainland 28, 6A Sanford Seminole (+29) 0
Mitchell (+26) 28, 3A Hudson 21 OT
Niceville 35, 4A Fort Walton Beach (+5) 34
North Fort Myers 35, Charlotte (+6) 20
Park Vista 21, 4A Boynton Beach (+9) 14
Plant City 30, 4A Tampa Bay Tech (+21) 3
Seminole (+3) 33, East Lake 7
Sickles 31, 4A Leto (+17) 16
South Fork (+5) 35, 4A Sebastian River 0
Spanish River (+19) 22, 6A Wellington 21
St. Petersburg 27, 4A Lakewood (+14) 9
St. Thomas Aquinas 41, 6A Deerfield Beach (+21) 14
Terry Parker (+20) 41, 4A Wolfson 14
Wesley Chapel 13, 3A Pasco (+6) 7
Wharton 31, Brandon (+2) 24 OT
Open: Coconut Creek, Dixie Hollins, Eau Gallie, Gainesville, George Jenkins, Hollywood Hills, Lake Howell, Lyman, Palm Bay, Pinellas Park, Port Charlotte, Santaluces, Satellite and South Broward.

CLASS 4A
Armwood 42, Middleton (+20) 0
Belleview 28, 3A West Port (+18) 14
Crestview 42, 2B Holmes County (+19) 14
Cypress Lake 41, 5A Ida Baker (+54) 0
Eastside 56, 3A Santa Fe (+23) 0
Forrest 12, Ind. Stanton Prep (+26) 0
Fort Lauderdale 36, Hallandale (+9) 12
Gulf Coast (+35) 19, 3A Immokalee 17
Hillsborough 31, Plant (+22) 14
Jefferson 41, 3A Robinson (+9) 27
John Curtis LA 27, Choctawhatchee (+21) 21
Leesburg 42, 2B Wildwood (+27) 16
Lehigh (+30) 27, 3A Riverdale 13
Lincoln 43, Leon (+25) 0
Martin County (+13) 3A Jensen Beach 9
Merritt Island 35, 5A Bayside (+7) 10
Middleburg (+7) 27, 5A Orange Park 21
New Smyrna Beach 28, 1A Bay Point (+33) 27
Newsome 50, 6A Durant (+1) 10
North Port 28, 3A Lemon Bay (+26) 6
Pace (+16) 31, Mosley 7
Robert E. Lee (+10) 10, 5A Fletcher 7
Ridgeview (+6) 21, 3A Clay 10
Rockledge (+11) 41, 6A Vero Beach 17
Seminole Osceola 27, 5A Clearwater (+2) 15
Springstead 28, 3A Hernando (+10) 21
Vanguard 18, 2A Bradford (+3) 13
William T. Dwyer 18, 3A Suncoast (+19) 0
Winter Haven 6, 3A Haines City (+5) 0
Open: Boca Ciega, Booker T. Washington, Central-Brooksville, Columbia, Edison, Englewood, Escambia, First Coast, Navarre, Northeast-St. Pete, Olympic Heights, Rutherford, Seabreeze and Titusville.

CLASS 3A
Andrew Jackson (+2) 28, 5A Ed White 22
Archbishop McCarthy (+5) 21, Golden Gate 12
Atlantic-Port Orange (+2) 30, 1A Father Lopez 7
Avon Park 41, 2A Lake Placid (+26) 0
Bartow 21, 1A Fort Meade (+12) 20 2OT
Bay (+24) 17, Enterprise AL 14 OT
Belen Jesuit 20, 2A Gulliver Prep (+4) 19
Bishop Kenny 31, 4A Fleming Island (+7) 14
Booker 24, 4A Southeast (+5) 17
Cardinal Gibbons 27, 6A Douglas (+25) 14
Citrus 20, 4A Lake Weir (+9) 19
DeSoto 27, 4A Bayshore (+1) 14
Dunnellon 61, Tavares (+9) 42
East Gadsden 29, 2A Taylor County (+11) 23
Glades Central 33, 5A Dillard (+5) 8
Godby 38, 4A Chiles (+14) 13
Gulf 27, 4A Ridgewood (+7) 7
Gulf Breeze (+4) 21, 4A Milton 10
Jesuit 35, 5A Chamberlain (+14) 6
Kathleen (+2) 39, Monsignor Pace 7
Key West 23, Palmetto Ridge (+25) 12
LaBelle 49, 1A Moore Haven (+30) 6
Lake Wales 32, 4A Lake Region (+18) 7
Lely 42, 5A Port St. Lucie (+38) 7
Monarch vs. Pembroke Pines (+7), ccd., player death
Naples 42, 4A Barron Collier (+5) 16
Nature Coast 22, Ind. Poinciana (+2) 12
Palatka (+9) 28, North Marion 0
Pensacola Washington 30, 4A Tate (+30) 13
Raines (+12) 34, 2A Bolles 21
Rickards 29, 1B FAMU High (+23) 6
Ridge 35, Ind. Celebration (+29) 0
Sebring 21, 4A Okeechobee (+2) 0
St. Augustine (+7) 20, 4A Nease 14
St. Cloud 43, 6A Gateway (+10) 14
Open: Arnold, Astronaut, Bishop Moore, Cocoa, Dunbar, Eustis, Hardee, Mater Acad., Pensacola, Pine Forest, Space Coast, Wakulla, Williston, Woodham and Zephyrhills.

CLASS 2A
Archbishop Carroll 63, Doral Academy (+68) 0
Cardinal Newman 34, 2B John Carroll (+31) 7
Chaminade 35, 6A North Miami Beach (+13) 0
Clewiston 33, Bishop Verot (+21) 14
Coral Shores 35, Ind. La Salle (+37) 6
Coral Springs Charter 14, 1B Upperroom Christian (+48) 6
Fort White 14, P.K. Yonge (+21) 7
Interlachen 35, 2B Taylor-Pierson (+26) 0
Keystone Heights 49, 2B Newberry (+15) 26
Lake Highland Prep (+4) 25, 2B Cardinal Mooney 17
Marianna 35, 2B Chipley (+4) 6
Mulberry 14, 2B Frostproof (+5) 8
North Broward Prep 21, 1A University Christian (+2) 20
Pensacola Catholic 39, 3A West Florida Tech (+2) 21
Pope John Paul II 21, 4A West Boca Raton (+4) 0
South Sumter 49, 3A Crystal River (+45) 0
Umatilla 40, 3A South Lake (+2) 25
Walton 53, 2B South Walton (+18) 25
West Nassau 21, 4A Fernandina Beach (+15) 14
Open: Am. Heritage-Plantation, Inlet Grove, Madison County, Mount Dora, Ribault and Tampa Catholic.

CLASS 2B
Archbishop Curley 30, Ransom Everglades (+11) 7
Blountstown 14, Berkeley Prep (+18) 7
Chiefland 20, Crescent City (+1) 14
Clearwater Cent. Cath. 30, 2A St. Pete Catholic (+6) 27 OT
Florida Air Academy 14, 3A Harmony (+5) 13
Florida Christian (+3) 27, Marathon 0
Florida High 33, Baldwin (+10) 0
Hamilton County (+3) 33, 2A Dixie County 8
Northview d. 1B John Paul II Catholic (+34), forfeit
Pahokee 35, 6A Royal Palm Beach (+2) 0
Parkway Academy 50, Westminster Christian (+42) 0
The Villages (+3) 33, 3A Lecanto 21
Trinity Catholic 41, 3A Suwannee (+28) 0
Union County 41, 3A Baker County (+14) 21
Open: Episcopal, Melbourne Cent. Cath., Trinity Christian, Vernon and Westminster Academy.

CLASS 1A
Benjamin (+17) 17, 2B King's Academy 16
Dade Christian 21, 2A St. Andrew's (+1) 7
Evangelical Christian 44, 1B Hollywood Christian (+31) 0
Freeport 14, Jay (+3) 13
Glades Day 19, Am. Heritage-Delray (+2) 7
Highlands Christian 42, 1B Northwest Christian (+22) 0
Hilliard 24, Hawthorne (+5) 6
Jefferson County 19, Bronson (+24) 7
Lafayette 27, Branford (+40) 6
North Florida Christian 41, 2B Baker (+52) 6
Northside Christian 32, Ind. Tampa Baptist (+26) 0
Port St. Joe 43, Liberty County (+24) 12
St. Edward's 50, Holy Trinity (+10) 7
St. John Neumann 14, Shorecrest Prep (+25) 8
St. Joseph 31, Ind. Boca Raton Christian (+47) 13
Wewahitchka 28, West Gadsden (+6) 14
Open: Admiral Farragut, Indian Rocks Christian, MacArthur North, Palmer Trinity, Providence, Sneads and Trenton.

CLASS 1B
Apalachicola 22, Ind. Panama City Christian (+38) 0
Aucilla Christian 46, Ind. Oak Hall (+19) 0
Bishop McLaughlin 30, Ind. Canterbury (+31) 28
Calvary-Fort Lauderdale 29, Ind. North Lauderdale Acad. (+9) 18
Cambridge 42, Temple Heights Christian (+24) 7
Carrabelle (+5) 30, Ind. Bell 24
Cottondale 46, Munroe Day (+49) 0
Eagle's View (+5) 14, 1A Bishop Snyder 7
Evangel Christian 37, Keswick Christian (+5) 22
First Academy 33, 2B Trinity Prep (+13) 7
Graceville 39, 2B Bozeman (+37) 0
Jupiter Christian 56, Broward Christian (+68) 12
Merritt Island Christian 14, FCC Ocala Christian (+42) 0
Pine Castle Christian 28, Master's Academy (+18) 8
Potter's House Christian 12, Ind. Paxon (+18) 0
Santa Fe Catholic 28, Calvary-Clearwater (+4) 0
Warner Christian 33, Trinity-Deltona (+21) 6
Zion Lutheran 41, 1A Coral Springs Christian (+11) 6
Open: Arlington Country Day, Brevard Christian, Lake Mary Prep, Orangewood Christian, Sheridan Hills, St. John Lutheran and West Oaks Academy.

Independents
All Saints' Academy 33, Mount Dora Bible (+9) 0
Lakeland Christian 34, 1B Central Florida Christian (+26) 14
Pine Crest 26, 1A Miami Country Day (+22) 21
Open: Cocoa Beach, Florida Deaf and Gateway Charter.

Florida Christian Conference (FCC)
Calvary-Winter Garden 31, Ind. Hernando Christian (+6) 6
Landmark Christian 38, Eastland Christian (+14) 0
Temple Christian 29, Providence Christian (+10) 15
Open: none.


Sun State Football Top Stories