JOE PINKOS: Tenth Week Results

Did you get all the scores from last weekend in the state of Florida? If not, Joe Pinkos has them all for you like he does each and every Monday during the football season.

JOE PINKOS' POWER RATINGS

 

SCORES FOR WEEK 10

 

Scores are sorted by classification of winning team, and listed alphabetically by winner. Classification of loser is shown if different from winner's.

Joe Pinkos' forecasted margin of victory is indicated in parentheses beside the underdog.

 

NOTE: Due the aftermath of Hurricane Wilma, nearly all Week 10 games involving schools in Collier, Indian River, Martin, Okeechobee, Palm Beach, Broward, Dade and Monroe counties were cancelled or postponed. A list of those games follows the scores for Week 10.

 

CLASS 6A

Apopka 17, West Orange (+1) 0

Boone 17, Dr. Phillips (+9) 14

Cypress Creek 24, Oak Ridge (+19) 0

East Ridge 44, Ocoee (+39) 13

Evans (+1) 36, Olympia 0

Flagler Palm Coast (+5) 10, DeLand 7

Freedom-Orlando 29, Gateway (+22) 7

Lake Brantley 42, Lake Mary (+21) 27

Mandarin 28, Deltona (+38) 12

Riverview (+3) 24, Sarasota 21

Sandalwood (+1) 34, Spruce Creek 24

Sarasota Riverview 31, Durant (+23) 22

Timber Creek 17, University (+10) 0

Winter Park (+5) 17, Edgewater 14 OT

Winter Springs (+16) 16, Oviedo 8

Open: Carol City, Colonial, Hialeah, Hialeah Miami Lakes and Sanford Seminole.

 

CLASS 5A

Alonso 14, Sickles (+8) 7

Bartram Trail 42, 4A Fleming Island (+28) 7

Bloomingdale (+10) 31, Plant City 14

Brandon (+3) 47, East Bay 42

Cape Coral (+6) 24, Mariner 23

Chamberlain 18, King (+38) 7

Countryside 21, East Lake (+32) 19

Dixie Hollins 17, Gibbs (+1) 7

Dunedin 21, Palm Harbor University (+14) 0

Ed White 42, Fletcher (+8) 35

Fort Myers 24, North Fort Myers (+14) 21

Gainesville 34, 3A Santa Fe (+35) 13

Lake Gibson 47, George Jenkins (+31) 0

Lake Howell 28, Pine Ridge (+22) 14

Lakeland 56, Kissimmee Osceola (+49) 0

Lakewood Ranch 24, Charlotte (+2) 23

Largo 36, Pinellas Park (+16) 0

Lyman (+11) 10, Mainland 7 OT

Melbourne (+14) 17, Eau Gallie 16 OT

Mitchell 38, Wesley Chapel (+9) 13

Niceville 217, Buchholz (+11) 7

Orange Park (+6) 23, Terry Parker 19

Palm Bay 69, Satellite (+52) 6

Seminole 42, St. Petersburg (+1) 7

Wharton 35, Land O' Lakes (+2) 34

Open: Bayside and Venice.

 

CLASS 4A

Armwood 55, Lake Region (+65) 7

Bayshore (+8) 30, Boca Ciega 27 2OT

Belleview 35, Lake Weir (+34) 14

Blake 42, Leto (+18) 12

Central-Brooksville 30, River Ridge (+21) 13

Chiles (+4) 44, Leon 7

Crestview 37, Navarre (+23) 27

Eastside 21, Leesburg (+9) 9

Englewood 40, Fernandina Beach (+4) 13

Escambia 34, Tate (+6) 29

First Coast 10, Forrest (+29) 0

Fort Walton Beach 16, Choctawhatchee (+12) 13

Freedom-Tampa 48, Tampa Bay Tech (+20) 16

Hillsborough 48, 5A Gaither (+35) 13

Middleton 34, Newsome (+7) 7

Merritt Island (+10) 28, New Smyrna Beach 21

Mosley 34, Rutherford (+31) 26

Nease 70, Middleburg (+48) 21

North Port 43, South Fort Myers (+35) 0

Northeast-St. Pete 13, Seminole Osceola (+10) 10

Pace 16, Milton (+12) 0

Plant (+12) 26, Jefferson 23

Ridgeview (+3) 23, Columbia 7

Robert E. Lee 21, Wolfson (+28) 20

Rockledge 31, Titusville (+22) 22

Seabreeze 47, 3A Atlantic-Port Orange (+24) 3

Southeast 35, Lakewood (+34) 3

Springstead 38, Ridgewood (+23) 10

Tarpon Springs 45, 5A Clearwater (+18) 19

Vanguard 17, Ocala Forest (+13) 14

Westwood (+15) 20, Sebastian River 17

Winter Haven 21, Auburndale (+6) 7

Open: Lincoln.

 

CLASS 3A

Andrew Jackson 33, Suwannee (+26) 14

Avon Park (+8) 30, Sebring 20

Bartow 23, Lake Wales (+1) 7

Bishop Kenny 40, Baker County (+9) 37 2OT

Booker 48, Palmetto (+23) 15

Citrus (+1) 47, Hernando 13

Clay 41, Menendez (+23) 0

Cocoa 14, Astronaut (+4) 12

Crystal River (+11) 17, Lecanto 7

Dunbar 52, Lemon Bay (+9) 0

Eustis (+12) 26, Bishop Moore 6

Godby 35, East Gadsden (+26) 21

Haines City 27, Ridge (+7) 0

Hardee 16, DeSoto (+4) 12

Harmony (+13) 17, St. Cloud 14

Hudson 32, Gulf (+23) 22

LaBelle 28, Estero (+27) 21

Nature Coast Tech (+21) 34, 2A Mulberry 27

North Marion 21, Williston (+14) 0

Pensacola (+8) 35, Gulf Breeze 28

Pensacola Washington 35, West Florida Tech (+33) 0

Pine Forest 38, Woodham (+3) 13

Rickards 17, Arnold (+12) 7

Riverdale 42, 5A Ida Baker (+52) 12

Robinson (+4) 42, Jesuit 3

Space Coast 56, 2B Trinity Prep (+62) 7

St. Augustine 27, Palatka (+24) 10

Tavares (+5) 48, South Lake 35

Wakulla (+1) 26, Bay 8

West Port (+8) 18, Dunnellon 14

Zephyrhills 31, Pasco (+11) 6

Open: Immokalee, Kathleen and Raines.

 

CLASS 2A

Bolles 49, Interlachen (+43) 14

Gulliver Prep 1, Doral Academy 0, forfeit

Jones 40, Mount Dora (+40) 7

Keystone Heights 19, Ribault (+9) 3

Lake Highland Prep 28, Umatilla (+18) 8

Leroy AL 23, Pensacola Catholic (+13) 13

Madison County 47, Dixie County (+53) 7

South Sumter 14, 1A Fort Meade (+23) 10

St. Pete Catholic 31, Lake Placid (+40) 9

Tampa Catholic 30, Bishop Verot (+4) 7

Taylor County (+17) 26, Fort White 19 OT

Walton (+4) 12, Marianna 6

West Nassau (+1) 34, Bradford 30

Open: Coral Springs Charter and Inlet Grove.

 

CLASS 2B

Berkeley Prep 34, Frostproof (+6) 14

Blountstown 26, Holmes County (+20) 13

Bozeman 40, Ind. Panama City Christian (+28) 0

Clearwater Cent. Cath. 21, Cardinal Mooney (+7) 16

Crescent City 26, Taylor-Pierson (+26) 14

Florida High 34, Hamilton County (+6) 12

Northview 46, Baker (+32) 12

P.K. Yonge 25, Newberry (+13) 22

The Villages 7, Wildwood (+17) 6

Trinity Catholic 23, Union County (+29) 21

Trinity Christian 32, Episcopal (+27) 10

Vernon 28, Chipley (+36) 6

Open: Chiefland and South Walton.

 

CLASS 1A

Admiral Farragut 18, Indian Rocks Christian (+1) 15

Father Lopez 63, Holy Trinity (+30) 28

Freeport 41, Sneads (+12) 8

Hawthorne 41, Bronson (+39) 0

Hilliard 53, Jefferson County (+20) 7

Lafayette 37, 2B Baldwin (+13) 13

North Florida Christian 62, Bishop Snyder (+43) 14

Port St. Joe 23, West Gadsden (+36) 0

Shorecrest Prep 27, Northside Christian (+19) 0

T.R. Miller AL 42, Jay (+42) 0

Trenton 23, Branford (+7) 12

University Christian 62, Providence (+45) 0

Wewahitchka 38, Liberty County (+8) 8

Open: MacArthur North.

 

CLASS 1B

Aucilla Christian 41, John Paul II Catholic (+10) 6

Brevard Christian 31, West Oaks Academy (+27) 0

Calvary-Clearwater 36, Bishop McLaughlin (+7) 19

Carrabelle (+9) 31, Apalachicola 30

Eagle's View 35, Arlington Country Day (+2) 7

Evangel Christian 51, Santa Fe Catholic (+25) 0

FAMU High 68, Munroe Day (+56) 0

First Academy 25, Pine Castle Christian (+8) 23

Graceville 29, Cottondale (+2) 28

Keswick Christian 48, Temple Heights Chr. (+56) 0

Master's Academy (+12) 22, Orangewood Christian 15

Merritt Island Christian 47, Central Florida Christian (+32) 24

Potter's House 40, 1A St. Joseph (+10) 10

St. John Lutheran 35, Ind. Bell (+23) 24

Trinity-Deltona 57, Lake Mary Prep (+62) 6

Open: Warner Christian.

 

Independents

All Saints' Academy (+21) 15, 1B Cambridge 14

Cocoa Beach 40, Celebration (+36) 7

Florida Chr. Institute 55, Oak Hall (+42) 6

Hernando Christian 53, FCC Ocala Christian (+10) 20

Lakeland Christian (+4) 16, Tampa Baptist 8

Model School for Deaf DC (+14) 21, Florida Deaf 0

Paxon (+11) 13, Stanton Prep 9

Open: Canterbury.

 

Florida Christian Conference (FCC)

Landmark Christian 22, Calvary-Winter Garden (+4) 14

Providence Christian d. Eastland Christian (+33)

Temple Christian 42, Ind. Heritage Prep (+54) 0

Open: none.

 

WEEK 10 postponements and cancellations:

 

CLASS 6A

South Plantation at Boyd Anderson

Miami High at Coral Gables

Southridge at Coral Reef

Taravella at Coral Springs

Miramar at Cypress Bay

Douglas at Deerfield Beach

Norland at Dr. Krop

Flanagan at Everglades

Varela at Ferguson

American at Goleman

South Dade at Homestead

Palm Beach Gardens at Jupiter

Miami Palmetto at Killian

Miami Springs at Miami Beach

Northwestern at Miami Central

North Miami at North Miami Beach

Lake Worth at Palm Beach Central

Vero Beach at Palm Beach Lakes

Plantation at Piper

Columbus at South Miami

Wellington at Seminole Ridge

Braddock at Southwest Miami

Royal Palm Beach at 5A Spanish River

Coral Park at Sunset

 

CLASS 5A

Park Vista at Atlantic-Delray Beach

Fort Pierce Central at Centennial

Coral Glades at Coconut Creek

Hollywood Hills at Cooper City

Santaluces at John I. Leonard

South Broward at McArthur

Dillard at Northeast-Oakland Park

Port St. Lucie at South Fork

Ely at Stranahan

St. Thomas Aquinas at Western

 

CLASS 4A

William T. Dwyer at Boca Raton

Miami Jackson at Booker T. Washington

Forest Hill at Boynton Beach

Cypress Lake at Gulf Coast

Fort Lauderdale at Hallandale

Barron Collier at Lehigh

Okeechobee at Martin County

Edison at Nova

Olympic Heights at West Boca Raton

 

CLASS 3A

Pembroke Pines Charter at Archbishop McCarthy

Key West at Belen Jesuit

Jensen Beach at Cardinal Gibbons

Monarch at Glades Central

Palmetto Ridge at Golden Gate

Mater Academy at Monsignor Pace

Lely at Naples

 

CLASS 2A

Coral Shores at Archbishop Carroll

Am. Heritage-Plantation at Chaminade

Pope John Paul II at Cardinal Newman

St. Andrew's at Clewiston

North Broward Prep at Pompano Beach

 

CLASS 2B

Westminster Academy at Archbishop Curley

Florida Air Academy at King's Academy

Parkway Academy at Marathon

John Carroll at Melbourne Central Catholic, ppd. to Tues. Nov. 1

3A Suncoast at Pahokee

Ransom Everglades at Ind. Pine Crest

Florida Christian at Westminster Christian

 

CLASS 1A

Highlands Christian at American Heritage-Delray

St. Edward's at Benjamin

Coral Springs Christian at Ind. Boca Raton Christian

Bay Point at Dade Christian

Palmer Trinity at Miami Country Day

Glades Day at Moore Haven

Evangelical Christian at St. John Neumann, ppd. to Tues. Nov. 1

 

CLASS 1B

Sheridan Hills Chr. at Hollywood Christian

Broward Christian at Northwest Christian

Jupiter Christian at Upperroom Christian

Calvary-Fort Lauderdale at Zion Lutheran

 

Independents

LaSalle at Poinciana

 

 


Sun State Football Top Stories