NCHSAA State Football Playoff Pairings

The North Carolina High School Athletic Association released its state football playoff pairings this past weekend.

Class 4AA

East
No. 8 Raleigh Millbrook (7-4) at No. 1 Wake Forest-Rolesville (10-1)
No. 5 Raleigh Wakefield (9-2) at No. 4 Wilmington Laney (6-5)
No. 6 Apex Middle Creek (8-3) at No. 3 Raleigh Leesville Road (9-2)
No. 7 Raleigh Broughton (6-5) at No. 2 Garner (9-2)

Mideast
No. 8 Durham Jordan (7-4) at No. 1 Fayetteville Seventy-First (10-1)
No. 5 Lumberton (8-3) at No. 4 Fayetteville Britt (10-1)
No. 6 Cary (9-2) at No. 3 Fuquay-Varina (10-1)
No. 7 Hope Mills South View (4-7) at No. 2 Cary Panther Creek (10-1)

Midwest
No. 8 Charlotte Providence (6-5) at No. 1 Richmond County (10-1)
No. 5 Scotland County (7-4) at No. 4 Northwest Guilford (8-3)
No. 6 West Forsyth (8-3) at No. 3 Greensboro Page (9-2)
No. 7 East Forsyth (6-5) at No. 2 Matthews Butler (11-0)

West
No. 8 Charlotte Olympic (6-5) at No. 1 Charlotte Mallard Creek (11-0)
No. 5 South Mecklenburg (7-4) at No. 4 Charlotte Ardrey Kell (7-4)
No. 6 South Caldwell (9-2) at No. 3 Charlotte Vance (9-2)
No. 7 Huntersville Hopewell (7-4) at No. 2 Charlotte Garinger (7-4)

Class 4A

East
No. 8 Greenville Rose (6-5) at No. 1 New Bern (11-0)
No. 5 Wilmington Hoggard (4-7) at No. 4 Clayton (6-5)
No. 6 New Hanover (6-5) at No. 3 Southern Durham (5-6)
No. 7 Harnett Central (7-4) at No. 2 Southeast Raleigh (8-3)

Mideast
No. 8 Southeast Guilford (6-5) at No. 1 Durham Hillside (11-0)
No. 5 Fayetteville Sanford (6-5) at No. 4 Pembroke Purnell Swett (7-4)
No. 6 Lee County (6-5) at No. 3 Northern Durham (5-6)
No. 7 Fayetteville E.E. Smith (6-5) at No. 2 Greensboro Dudley (8-3)

Midwest
No. 8 Southwest Guilford (6-5) at No. 1 Winston-Salem Mount Tabor (10-1)
No. 5 Davie County (5-6) at No. 4 North Davidson (9-2)
No. 6 Kernersville Glenn (3-8) at No. 3 Jamestown Ragsdale (9-2)
No. 7 High Point Central (7-4) at No. 2 Greensboro Ben Smith (10-1)

West
No. 8 Asheville Roberson (4-7) at No. 1 Asheville Reynolds (10-1)
No. 5 Mooresville (8-3) at No. 4 Monroe Sun Valley (9-2)
No. 6 West Charlotte (7-4) at No. 3 Alexander Central (9-2)
No. 7 East Gaston (5-6) at No. 2 Indian Trail Porter Ridge (10-1)

Class 3AA

East
No. 8 Greenville Conley (4-7) at No. 1 Wilson Hunt (9-2)
No. 5 Nash Central (5-6) at No. 4 West Carteret (8-3)
No. 6 Southern Nash (8-3) at No. 3 Northern Nash (8-3)
No. 7 West Brunswick (5-6) at No. 2 Winterville South Central (8-3)

Mideast
No. 8 Asheboro (4-7) at No. 1 Hope Mills Gray's Creek (9-2)
No. 5 Northern Guilford (9-2) at No. 4 Erwin Triton (8-3)
No. 6 Spring Lake Overhills (5-6) at No. 3 Raleigh Cardinal Gibbons (9-2)
No. 7 Fayetteville Byrd (9-2) at No. 2 Western Alamance (9-2)

Midwest
No. 8 Harrisburg Hickory Ridge (5-6) at No. 1 Kannapolis Brown (10-1)
No. 5 North Forsyth (4-7) at No. 4 Statesville (6-5)
No. 6 Weddington (8-3) at No. 3 Waxhaw Marvin Ridge (9-2)
No. 7 Southwestern Randolph (6-5) at No. 2 Charlotte Catholic (11-0)

West
No. 8 Gastonia Forestview (4-7) at No. 1 Belmont South Point (8-3)
No. 5 Asheville Erwin (8-3) at No. 4 Kings Mountain (7-4)
No. 6 Gastonia Ashbrook (4-7) at No. 3 Boiling Springs Crest (7-3)
No. 7 Enka (4-7) at No. 2 Morganton Freedom (9-2)

Class 3A

East
No. 8 Currituck (3-8) at No. 1 Havelock (8-3)
No. 5 Southern Vance (6-5) at No. 4 Eastern Wayne (8-3)
No. 6 Washington (6-5) at No. 3 South Brunswick (9-2)
No. 7 Southern Wayne (5-6) at No. 2 Hertford County (8-3)

Mideast
No. 8 Burlington Walter Williams (4-7) at No. 1 Northeast Guilford (7-3)
No. 5 Oxford Webb (6-5) at No. 4 South Johnston (7-4)
No. 6 Rockingham County (5-6) at No. 3 Eastern Alamance (9-2)
No. 7 Mount Pleasant (4-7) at No. 2 Southern Guilford (8-3)

Midwest
No. 8 Charlotte Harding University (3-8) at No. 1 West Rowan (11-0)
No. 5 West Iredell (7-4) at No. 4 Northwest Cabarrus (6-5)
No. 6 Concord Cox Mill (6-5) at No. 3 Concord (7-4)
No. 7 Hickory (4-7) at No. 2 China Grove Jesse Carson (9-2)

West
No. 8 West Henderson (4-7) at No. 1 Lawndale Burns (10-1)
No. 5 Waynesville Tuscola (7-4) at No. 4 Asheville (8-2)
No. 6 Franklin (7-4) at No. 3 East Henderson (9-2)
No. 7 Morganton Patton (6-5) at No. 2 Lenoir Hibriten (9-2)

Class 2AA

East
No. 8 Hampstead Topsail (4-7) at No. 1 Elizabeth City Northeastern (9-2)
No. 5 SouthWest Edgecombe (9-2) at No. 4 Beddingfield (5-6)
No. 6 Kinston (9-2) at No. 3 Richlands (8-3)
No. 7 North Pitt (6-5) at No. 2 Bunn (9-2)

Mideast
No. 8 South Granville (5-6) at No. 1 Pittsboro Northwood (7-4)
No. 5 St. Pauls (5-6) at No. 4 High Point T.W. Andrews (7-4)
No. 6 Randleman (6-5) at No. 3 Reidsville (9-2)
No. 7 Central Davidson (7-4) at No. 2 Hillsborough Cedar Ridge (9-2)

Midwest
No. 8 West Stanly (7-4) at No. 1 Monroe Piedmont (10-1)
No. 5 Charlotte Berry Academy (9-2) at No. 4 West Stokes (7-4)
No. 6 North Surry (9-2) at No. 3 Salisbury (8-3)
No. 7 Marshville Forest Hills (8-3) at No. 2 South Iredell (11-0)

West
No. 8 Ashe County (4-7) at No. 1 Canton Pisgah (9-2)
No. 5 West Lincoln (8-3) at No. 4 Wilkes Central (8-3)
No. 6 Swannanoa Owen (7-4) at No. 3 Newton-Conover (10-1)
No. 7 Claremont Bunker Hill (7-4) at No. 2 Shelby (6-5)

Class 2A

East
No. 8 Northwest Halifax (5-6) at No. 1 East Duplin (10-1)
No. 5 Kill Devil Hills First Flight (7-3) at No. 4 South Lenoir (6-5)
No. 6 Jacksonville Northside (6-5) at No. 3 Roanoke Rapids (10-1)
No. 7 Pasquotank (6-5) at No. 2 Tarboro (11-0)

Mideast
No. 8 Franklinton (5-6) at No. 1 South Columbus (10-0)
No. 5 East Bladen (8-3) at No. 4 North Johnston (9-2)
No. 6 Whiteville (5-5) at No. 3 Carrboro (8-3)
No. 7 North Brunswick (5-6) at No. 2 Fairmont (6-5)

Midwest
No. 8 Eastern Randolph (5-6) at No. 1 Burlington Cummings (10-1)
No. 5 Climax Providence Grove (5-6) at No. 4 Lexington (6-5)
No. 6 Siler City Jordan-Matthews (8-3) at No. 3 Thomasville (10-1)
No. 7 West Davidson (5-6) at No. 2 Winston-Salem Carver (9-2)

West
No. 8 Brevard (3-8) at No. 1 Lincolnton (11-0)
No. 5 East Lincoln (8-3) at No. 4 Burnsville Mountain Heritage (9-2)
No. 6 Maiden (8-3) at No. 3 Polk County (10-1)
No. 7 East Rutherford (6-5) at No. 2 Boonville Starmount (11-0)

Class 1AA

East
No. 8 Dixon (4-7) at No. 1 Southwest Onslow (10-1)
No. 5 Perquimans (5-6) at No. 4 Riverside-Martin (9-2)
No. 6 Rocky Point Trask (4-7) at No. 3 Ayden-Grifton (8-3)
No. 7 Camden County (4-7) at No. 2 Gates County (9-2)

Mideast
No. 8 Midway (3-8) at No. 1 Goldsboro (8-3)
No. 5 Warsaw James Kenan (6-5) at No. 4 Rose Hill Union (7-4)
No. 6 East Montgomery (5-6) at No. 3 Pender (8-2)
No. 7 East Columbus (4-7) at No. 2 Red Springs (3-7)

Midwest
No. 8 Monroe Central Academy (3-8) at No. 1 Mount Airy (9-2)
No. 5 Albemarle (7-4) at No. 4 Kernersville Bishop McGuinness (9-2)
No. 6 West Montgomery (6-5) at No. 3 North Rowan (6-5)
No. 7 East Surry (5-6) at No. 2 Monroe (7-4)

West
No. 8 Bessemer City (1-10) at No. 1 Avery County (7-4)
No. 5 Hendersonville (7-4) at No. 4 Swain County (6-5)
No. 6 East Wilkes (5-6) at No. 3 West Wilkes (5-6)
No. 7 Mitchell (5-6) at No. 2 Cherryville (6-5)

Class 1A

East
No. 8 Mattamuskeet (2-7) at No. 1 Manteo (9-2)
No. 5 Columbia (6-4) at No. 4 Chocowinity Southside (8-3)
No. 6 Pinetown Northside (3-8) at No. 3 Plymouth (10-1)
No. 7 Northampton-East (3-8) at No. 2 Creswell (8-2)

Mideast
No. 8 Lejeune (2-9) at No. 1 Wallace-Rose Hill (11-0)
No. 5 North Duplin (4-7) at No. 4 Weldon (4-6)
No. 6 Northampton-West (4-6) at No. 3 Jones (3-8)
No. 7 Gaston KIPP Pride (2-9) at No. 2 North Edgecombe (7-3)

Midwest
No. 8 Princeton (2-9) at No. 1 Lakewood (7-4)
No. 5 South Stanly (3-8) at No. 4 North Stokes (4-7)
No. 6 South Davidson (3-8) at No. 3 Rosewood (4-7)
No. 7 Chatham Central (3-8) at No. 2 Hobbton (7-4)

West
No. 8 Monroe Union Academy (2-8) at No. 1 Murphy (9-2)
No. 5 Hayesville (4-7) at No. 4 Andrews (5-6)
No. 6 Cherokee (3-8) at No. 3 Elkin (6-5)
No. 7 Rosman (3-8) at No. 2 Robbinsville (8-3)


Prep NC Top Stories