Women's soccer pairings set

The quest for the NCHSAA women's soccer championships begin on Wednesday. The championship brackets have now been released for the opening rounds.

1A Soccer Playoff Brackets


EAST

Pender County (7-7) at Midway (15-2-2)
Warsaw Kenan (8-9-2) at Southwest Onslow (7-8-3)

Dixon (6-10-2) at East Columbus (7-3-1)
Goldsboro (8-7-1) at Raleigh Charter (13-2)

Newton Grove Hobbton (8-6-1) at Salemburg Lakewood (12-2-1)
Camden County (12-1-2) at Goldsboro Rosewood (7-5-2)

Buxton Cape Hatteras (6-7-1) at Manteo (6-4-1)
Princeton (5-6-1) at N.C. School of Science and Math (11-1-2)

WEST

Misenheimer Gray Stone (12-4-2) at West Wilkes (5-9-2)
Avery County (14-4-2) at Hendersonville (14-7-1)

Mooresboro Thomas Jefferson (14-2-3) at Highlands (6-7-2)
Union Academy (11-5) at Cherryville (13-7-1)

Albemarle (10-6-2) at East Montgomery (16-0)
North Moore (11-5-2) at Monroe Central Academy (15-4-1)

Lake Norman Charter (16-3) at Kernersville Bishop McGuinness (9-6)
North Rowan (9-10) at Elkin (12-7-1)


2A Soccer Playoff Brackets


EAST

Richlands (11-8-3) at East Bladen (5-12-1)
Swansboro (11-6-5) BYE

Kinston (8-7-3) at Clinton (12-3-3)
Whiteville (16-2-2) BYE

East Duplin (11-11) at Newport Croatan (13-6-3)
Kill Devil Hills First Flight (11-4-4) BYE

Topsail (7-6-6) at North Brunswick (10-8)
Wilson Beddingfield (10-5-1) BYE

Trinity Wheatmore (13-6-3) at Pittsboro Northwood (12-6)
Reidsville (14-2-3) BYE

Siler City Jordan Matthews (10-8) at Franklinton (17-2)
Trinity (11-9-2) BYE

Bunn (13-7) at Randleman (9-3-9)
Carrboro (13-2-3) BYE

South Granville (6-9-2) at Bartlett-Yancey (13-8-1)
Roanoke Rapids (18-2) BYE


WEST

Lincolnton (10-5-1) at Marshville Forest Hills (10-11)
West Stokes (14-5-1) BYE

North Lincoln (10-5-1) at Monroe Piedmont (13-8)
Salisbury (16-0-2) BYE

East Burke (7-9-3) at West Davidson (13-6-1)
Waxhaw Cuthbertson (21-2) BYE

South Stokes (11-5-2) at East Davidson (8-6-4)
East Lincoln (13-8) BYE

Surry Central (11-7-2) at Wilkes Central (13-5)
South Iredell (17-4) BYE

Central Davidson (15-5-1) at Catawba Bandys (12-3-3)
East Bend Forbush (21-1) BYE

Ashe County (11-7) at West Caldwell (12-6-2)
Shelby (15-3-1) BYE

Maiden (11-9-1) at Polk County (13-7-2)
Brevard (11-7-2) BYE


3A Soccer Playoff Brackets


EAST

Washington (9-8-1) at Currituck (12-5-3)
Cleveland (9-8-1) at Jacksonville (21-1)

Havelock (8-12-1) at Wilson Hunt (14-1-1)
West Brunswick (11-7-2) at Eastern Wayne (12-5)

Erwin Triton (9-10) at South Brunswick (11-5-2)
Rocky Mount (9-9) at Jacksonville White Oak (16-2-1)

West Carteret (16-4) at Pikeville Aycock (17-4)
Hertford County (0-17) at Wilson Fike (12-2-3)

Northern Guilford (10-6-3) at Raleigh Cardinal Gibbons (15-0-1)
Northeast Guilford (10-8-4) at Hope Mills Gray's Creek (13-4-1)

Oxford Webb (8-13) at Burlington Williams (14-3-1)
Southern Lee (13-6) at Thomasville Ledford (9-8-4)

Northern Nash (10-7-2) at Cameron Union Pines (18-1)
Orange County (10-8) at Western Alamance (15-4-2)

Spring Lake Overhills (10-9) at Asheboro (14-4-2)
Eden Morehead (10-7-3) at Chapel Hill (12-4-3)


WEST

Rockingham County (5-12) at West Rowan (16-2)
Mount Pleasant (8-4-1) at Waxhaw Marvin Ridge (12-4-2)

North Forsyth (6-7-3) at Concord Robinson (15-4)
Monroe Parkwood (3-8-2) at Charlotte Harding (5-8-0)

East Rowan (9-10) at Charlotte Catholic (16-1-3)
West Iredell (13-7) at Concord Cox Mill (17-3-1)

Northwest Cabarrus (8-8-1) at Weddington (13-4-2)
Harrisburg Hickory Ridge (8-8-1) at Statesville (14-3-1)

Lenoir Hibriten (10-8-2) at Lawndale Burns (18-2-1)
Gastonia Forestview (11-6-2) at Asheville (15-5-1)

East Henderson (16-4) at Boiling Springs Crest (16-1-3)
Hickory (12-6-2) at West Henderson (12-7-2)

R-S Central (6-10) at Hickory St. Stephens (16-3-3)
Gastonia Ashbrook (12-5-3) at Enka (11-6-1)

North Buncombe (8-11-1) at Waynesville Tuscola (14-5-1)
Belmont South Point (12-8-1) at Morganton Patton (10-7-2)


4A Soccer Playoff Bracket


EAST

Raleigh Enloe (8-9-1) at Wilmington Hoggard (16-1-1)
Knightdale (9-10) at Fayetteville Cape Fear (11-12)

Hope Mills South View (12-9-2) at West Johnston (17-1-1)
New Hanover (9-6-3) at Lumberton (16-6-2)

Wilmington Ashley (7-9-2) at Fayetteville Terry Sanford (12-4-1)
Clayton (11-6-1) at New Bern (15-4-2)

East Wake (7-9-1) at Southern Pines Pinecrest (15-6-3)
Fayetteville Jack Britt (14-8-2) at Garner (12-4-2)

Raleigh Sanderson (11-9-3) at Morrisville Green Hope (17-1)
Holly Springs (9-7-1) at Durham Jordan (13-6-2)

Northern Durham (6-6) at Raleigh Leesville Rd. (18-1-1)
Hoke County (13-6-2) at Cary Panther Creek (14-4-1)

Cary (8-8-2) at East Chapel Hill (17-5-3)
Richmond County (8-12) at Raleigh Wakefield (15-3-3)

Raleigh Broughton (10-8) at Apex (15-2-1)
Durham Riverside (10-8) at Raleigh Millbrook (11-7-1)


WEST

North Davidson (14-5-1) at East Forsyth (14-4-2)
Western Guilford (9-6-3) at Charlotte Myers Park (14-4)

South Mecklenburg (9-7-3) at West Forsyth (15-4)
Winston-Salem Mt. Tabor (12-3-4) at Greensboro Grimsley (13-3-3)

Greensboro Page (8-5-3) at Charlotte Ardrey Kell (20-0)
Charlotte Providence (11-5-3) at Jamestown Ragsdale (11-4-2)

Southwest Guilford (10-9-2) at Southeast Guilford (14-2-2)
Northwest Guilford (15-4) at Pfafftown Reagan (7-6-4)

Mooresville (10-10-1) at Indian Trail Porter Ridge (17-2-4)
East Gaston (9-8-2) at Asheville Roberson (20-4)

McDowell (11-7) at Lake Norman (17-1-1)
West Mecklenburg (7-7-1) at Alexander Central (6-12-1)

Matthews Butler (13-6-4) at Asheville Reynolds (17-3-3)
Charlotte Mallard Creek (13-6-4) at Watauga (12-5-1)

Huntersville Hopewell (12-4-2) at Charlotte Olympic (14-6-2)
Cornelius Hough (18-3-1) at Monroe Sun Valley (8-9-3)



Discuss the 2011 NCHSAA Women's Soccer Playoffs

Prep NC Top Stories