NCHSAA BB&T State Football Playoffs

The North Carolina High School Athletic Association released the official BB&T State Football Playoff Brackets.

Teams were seeded based on 10-game records as submitted to the NCHSAA; records listed are complete 11-game records if a school played 11 games.

First Round November 10
4-AA
East

(10) Raleigh Broughton (8-3) at (7) Wake Forest-Rolesville (7-4)
(15) Raleigh Wakefield (7-4) at (2) Raleigh Leesville Road (8-2)
(11) Durham Riverside (7-4) at (6) Raleigh Athens Drive (9-2)
(14) Apex (6-5) at (3) Durham Jordan (8-3)
(9) Hope Mills South View (9-2) at (8) Fayetteville Jack Britt (7-4)
(16) Raleigh Middle Creek (5-6) at (1) Garner (10-1)
(12) Fayetteville Seventy-First (8-3) at (5) SouthEast Raleigh (8-3)
(13) Cary (6-5) at (4) New Bern (9-2)

West
(10) Scotland (8-3) at (7) Matthews David Butler (9-2)
(15) Charlotte Myers Park (5-6) at (2) Greensboro Grimsley (11-0)
(11) Charlotte Providence (7-4) at (6) West Mecklenburg (4-7)
(14) Huntersville Hopewell (5-6) at (3) Richmond Senior (11-0)
(9) Charlotte Zeb Vance (8-3) at (8) West Forsyth (8-3)
(16) Monroe Weddington (54-7) at (1) Charlotte Independence (11-0)
(12) Morganton Freedom (4-6) at (5) Davie County (10-1)
(13) East Mecklenburg (7-4) at (4) North Mecklenburg (9-2)

4-A
East

(10) Wilmington New Hanover (5-6) at (7) Wilmington Laney (6-5)
(15) Wilmington Ashley (4-7) at (2) Wilmington Hoggard (11-0)
(11) Southern Durham (7-4) at (6) Fayetteville Pine Forest (8-3)
(14) Smithfield-Selma (4-7) at (3) Fayetteville Terry Sanford (9-2)
(9) Lee County (6-5) at (8) East Wake (8-2)
(16) Fayetteville E.E. Smith (4-7) at (1) Greenville Rose (11-0)
(12) Person (7-4) at (5) Durham Hillside (9-2)
(13) Knightdale (5-6) at (4) Fuquay-Varina (9-2)

West
(10) Lumberton Purnell Swett (6-5) at (7) West Charlotte (7-4)
(15) Concord Jay Robinson (4-7) at (2) Shelby Crest (9-2)
(11) Hoke (5-6) at (6)Winston-Salem Mount Tabor (8-3)
(14) Gastonia Ashbrook (4-7) at (3) East Gaston (9-2)
(9) Alexander Central (8-3) at (8) High Point Central (6-5)
(16) Gastonia Berry Academy (3-8) at (1) Asheville A.C. Reynolds (11-0)
(12) South Caldwell (6-5) at (5) Greensboro Page (6-4)
(13) North Forsyth (5-6) at (4) Watauga (9-2)

3-AA
East
(10) Eastern Wayne (7-4) at (7) Burlington Williams (6-5)
(15) Jamestown Ragsdale (5-5) at (2) Harnett Central (11-0)
(11) Southern Alamance (5-6) at (6) Southern Nash (7-4)
(14) Pikeville Charles B. Aycock (7-4) at (3) West Brunswick (6-5)
(9) Erwin Triton (7-4) at (8) SouthEast Guilford (8-3)
(16) Jacksonville (4-7) at (1) Asheboro (10-0)
(12) Oxford Webb (7-4) at (5) Eastern Randolph (10-1)
(13) NorthEast Guilford (7-4) at (4) Greensboro Dudley (9-2)

West
(10) Kernersville Glenn (6-5) at (7) Winston-Salem Parkland (8-3)
(15) Trinity (5-5-) at (2) Lawndale Burns (8-3)
(11) Monroe Parkwood (6-5) at (6) Asheville T.C. Roberson (7-4)
(14) Northwest Cabarrus (5-6) at (3) Hickory (8-3)
(9) Kannapolis A.L. Brown (9-2) at (8) Mooresville (5-6)
(16) Hickory St. Stephens (4-7) at (1) Charlotte Catholic (9-2)
(12) SouthWest Guilford (6-5) at (5) Monroe Sun Valley (8-3)
(13) Asheville Clyde Erwin (5-6) at (4) Charlotte Olympic (9-2)

3-A
East
(10) Rocky Mount (8-3) at (7) Hope Mills Gray¹s Creek (9-2)
(15) Southern Wayne (6-5) at (2) Hertford County (10-1)
(11) Nash Central (7-4) at (6) Winterville South Central (5-5)
(14) Washington (6-5) at (3) Western Alamance (10-1)
(9) Wilson Hunt (6-5) at (8) Bertie (8-3)
(16) Southern Lee (5-6) at (1) SouthWest Edgecombe (10-0)
(12) South Johnston (7-4) at (5) Wilson Beddingfield (6-5)
(13) West Craven (6-5) at (4) Eastern Alamance (8-3)

West
(10) Eden Morehead (7-4) at (7) Franklin (10-1)
(15) North Iredell (5-6) at (2) Winston-Salem Carver (10-1)
(11) North Gaston (8-3) at (6) West Iredell (10-1)
(14) Rockingham County (5-6) at (3) Gastonia Hunter Huss (8-3)
(9) Anson (8-3) at (8) High Point T.W. Andrews (8-3)
(16) Charlotte E.E. Waddell (4-6) at (1) West Rowan (10-1)
(12) Newton Fred T. Foard (7-4) at (5) Asheville (7-3)
(13) R-S Central (5-6) at (4) Concord (8-3)

2-AA
East
(10) East Davidson (6-5) at (7) Mayodan Dalton McMichael (4-7)
(15) Pasquotank (4-7) at (2) Salisbury (9-2)
(11) South Brunswick (6-5) at (6) Marshville Forest Hills (6-5)
(14) Warren County (4-7) at (3) West Stanly (8-3)
(9) St. Paul¹s (6-5) at (8) Southern Guilford (6-5)
(16) North Lenoir (3-8) at (1) Southern Vance (9-2)
(12) West Stokes (5-6) at (5) Ledford (6-5)
(13) Eastern Guilford (4-7) at (4) Pittsboro Northwood (7-4)

West
(10) West Henderson (6-4) at (7) North Lincoln (7-4)
(15) West Lincoln (4-7) at (2) Shelby (11-0)
(11) East Bend Forbush (6-5) at (6) East Henderson (6-5)
(14) Forest City Chase (5-6) at (3) East Lincoln (9-2)
(9) North Surry (7-4) at (8) Catawba Bandys (7-4)
(16) Lenoir Hibriten (4-7) at (1) Canton Pisgah (10-0)
(12) Sylva Smoky Mountain (6-5) at (5) South Iredell (6-5)
(13) Mount Pleasant (5-6) at (4) Ashe County (9-2)

2-A
East
(10) Clinton (6-5) at (7) Greene Central (9-2)
(15) Kill Devil Hills First Flight (5-6) at (2) East Duplin (8-3)
(11) Tarboro (6-5) at (6) Bunn (10-1)
(14) South Lenoir (5-6) at (3) Farmville Central (8-3)
(9) South Columbus (8-3) at (8) Northside (Onslow) (8-3)
(16) North Brunswick (4-7) at (1) Whiteville (9-2)
(12) NorthWest Halifax (6-4) at (5) Elizabeth City NorthEastern (9-2)
(13) SouthWest Onslow (7-4) at (4) Fairmont (8-3)

West
(10) Graham (4-7) at (7) Brevard (9-2)
(15) Lexington (4-7) at (2) Reidsville (10-1)
(11) West Davidson (8-3) at (6) Newton-Conover (10-1)
(14) Lincolnton (5-6) at (3) Maiden (10-1)
(9) Surry Central (6-5) at (8) North Rowan (7-4)
(16) Monroe (4-7) at (1) Burlington Cummings (10-1)
(12) Mitchell (5-6) at (5) Black Mountain Charles D. Owen (7-3)
(13) Madison (5-6) at (4) Wilkes Central (7-4)

1-AA
East
(10) Rosewood (6-5) at (7) Ayden-Grifton (8-3)
(15) Midway (2-8) at (2) East Carteret (10-1)
(11) Northampton-East (5-5) at (6) Wallace-Rose Hill (10-1)
(14) East Columbus (3-7) at (3) East Bladen (10-0)
(9) Pamlico (7-4) at (8) Louisburg (8-3)
(16) Rocky Point Heide Trask (2-8) at (1) Warsaw James Kenan (11-0)
(12) Hampstead Topsail (4-7) at (5) North Johnston (7-4)
(13) Seven Springs Spring Creek (3-8) at (4) Pender (7-4)

West
(10) Mount Airy (7-4) at (7) Murphy (6-5)
(15) Hendersonville (3-8) at (2) Polk County (10-1)
(11) Avery County (5-6) at (6) East Surry (8-3)
(14) Albemarle (3-8) at (3) South Stanly (6-5)
(9) West Montgomery (6-5) at (8) West Wilkes (7-4)
(16) South Stokes (2-9) at (1) Thomasville (11-0)
(12) East Montgomery (4-7) at (5) Siler City Jordan-Matthews (10-1)
(13) Swain County (4-7) at (4) Cherryville (3-8)

1-A
East
(10) Columbia (5-5) at (7) Chocowinity Southside (6-4)
(15) SouthEast Halifax (2-9) at (2) Northampton-West (10-0)
(11) Perquimans (1-10) at (6) Jones Senior (7-4)
(14) Lejeune (3-8) at (3) Plymouth (9-2)
(9) Robersonville Roanoke (6-5) at (8) Mattamuskeet (5-5)
(16) Pinetown Northside (2-8) at (1) Manteo (11-0)
(12) Williamston (4-7) at (5) Camden (9-2)
(13) Creswell (3-6) at (4) Jamesville (8-2)

West
(10) Lakewood (4-7) at (7) Clinton Union (5-6)
(15) West Columbus (2-9) at (2) Elkin (8-3)
(11) Chatham Central (4-7) at (6) Weldon (5-4)
(14) Princeton (2-9) at (3) Hobbton (8-3)
(9) East Wilkes (5-6) at (8) North Stokes (5-6)
(16) Robbinsville (2-8) at (1) Cherokee (10-0)
(12) Rosman (3-8) at (5) Hayesville (6-5)
(13) South Robeson (3-8) at (4) North Duplin (8-2)


Prep NC Top Stories