Parkland, Cummings Take Indoor Track Titles

CHAPEL HILL, N.C. --- Winston-Salem Parkland and Burlington Cummings each scored three-point victories over the field in the first-ever North Carolina High School Athletic Association 1-A/2-A/3-A state indoor track and field championships at the Eddie Smith Fieldhouse on the campus of the University of North Carolina on Saturday.

In the men's competition, Parkland had 52 points to 49 for runner-up Asheville. Nash Central was third with 35 points, followed by Asheville T.C. Roberson with 29 and North Rowan with 21. A total of 47 schools scored in the men's meet.

The Most Valuable Performer in the men's meet was Isaiah Thompson of Asheville. Thompson won the high jump, was runner-up in the long jump and fifth in the triple jump.

Latoya James of Cummings helped lead her team to victory in the women's meet, earning MVP honors as the Cavaliers had 63 points to 60 for second-place Jamestown Ragsdale. Roberson was third with 36.5, with Western Guilford in fourth at 32.5 and Parkland in fifth with 30 points. A total of 43 schools scored in the women's meet.

James captured first in the 55 hurdles, second in the 300 and took third in both the long jump and triple jump. Junior Kelsey McCorkle of South Central in Pitt County won a pair of events, taking top honors in both the women's 55 and 300 meter events.

This is the 21st year for NCHSAA indoor track championships, but the first year that the finals have been divided into a separate 4-A championship and then a 1-A/2-A/3-A championship.

Wendy's and the Carolinas Ford Dealers are the presenting sponsors of the NCHSAA sports programs.

Men's Team Scoring

1, W-S Parkland 52. 2, Asheville 49. 3, Nash Central 35. 4. Ash Roberson 29. 5, North Rowan 28. 6, W-S Carver 23. 7, (tie) Mooresville and Rocky Mount 21. 9, White Oak 18. 10, (tie) Cam Union Pines, SW Guilford and Charlotte Catholic 16. 13, Ragsdale 15. 14, Rockingham County 12. 15, (tie) W-S Reagan, Reidsville and Dudley 11. 18, (tie) Farmville Central, Southern Nash, Asheboro and Wilson Fike 10. 22, (tie) Polk County, Ral Cardinal Gibbons and HP Andrews 9. 25, Eastern Alamance 8. 26, (tie) Topsail, Franklin and Glenn 6. 29, Brevard, Southern Guilford, Harnett Central, Mt. Pleasant and South Johnston 5. 34, (tie) Concord and Madison 4. 36, Porter Ridge 3.5. 37, (tie) West Stokes, Mon Sun Valley and Cedar Ridge 3. 40, East Henderson 2.5. 41, (tie) Salisbury, Hendersonville, Burl Williams and West Rowan 2. 45, (tie) West Henderson, Owen and Northern Nash 1

Individual Results

55 - 1, Bryce Sherman, W-S Carver, 6.52. 2, Darryl Williams, White Oak, 6.53. 3, Jacobi Jenkins, Rocky Mount, 6.60. 4, Dominique Tate, W-S Carver, 6.62. Only competitors.

55 hurdles - 1, John Bostick, N. Rowan, 7.62. 2, Charles Lindsay, W-S Parkland, 7.66. 3, Jacobi Jenkins, Rocky Mount, 7.74. 4, cordell Livingston, Sw Guilford, 7.78. 5, Chris Felmet, Eastern Alamance, 7.83. 6, Xavier Evans, HP Andrews, 7.96. 7, Anthony Smith, Salisbury, 8.02. 8, Michael Simmerson, Black Mt. Owen, 8.12.

300 - 1, Handy Dawes, Nash Central, 35.90. 2, Charles Lindsay, W-S Parkland, 36.43. 3, Carlos Carter, Kern Glenn, 36.77. 4, Katrell Reid, Gsbo Dudley, 36.84. 5, Jacobi Jenkins, Rocky Mount, 37.05. 6, Jarrell Elliott, W-S Parkland , 37.17. 7, Melvin Clifton, Nash Central, 37.64. 8, Justin Avery, W. Rowan, 37.99. 1

500 - 1, Mike Eddy, Asheboro, 1:06.10. 2, Handy Dawes, Nash Central, 1:06.14. 3, Jarrell Elliott, W-S Parkland, 1:08.37. 4, Michael Allen, Ragsdale, 1:08.52. 5, Rashad Wilkerson, W-S Parkland, 1:09.49. 6, D'Ray Vanhoy, W-S Parkland, 1:09.99. 7, Kenneth Wilkins, Nash Central 1:10.56. 8, Justin Avery, W. Rowan, 1:10.64.

1000 - 1, Stephon Roach, Reidsville, 2:36.16. 2, Sean Sewell, Ral Cardinal Gibbons, 2:36.73. 3, Thomas Young W-S Reagan, 2:38.06. 4, Gabe McGowan, Ash Roberson, 2:40.85. 5, Josh Pickett, Ash Roberson, 2:41.05. 6, Drew Tucker, W. Stokes, 2:41.37. 7, Nick Kelly, Burl Williams, 2:41.72. 8, Luke Anton, Brevard, 2:43.36.

1600 - 1, Kevin Wanichko, Southern Nash, 4:31.77. 2, Andrew North, Asheville, 4:33.19. 3, Daniel Hamilton, Franklin, 4:35.04. 4, John Harwell, Asheville, 4:36.18. 5, Vince Arey, Concord, 4:39.48. 6, Colin Davis, Mooresville, 4:39.89. 7, Blake Boyd, Cam Union Pines, 4:50.42. 8, Zachery Bryan, Reidsville, 4:50.71.

1600 relay - 1, W-S Parkland, 3:31.23. 2, Nash Central 3:32.22. 3, Gsbo Dudley, 3:34.02. 4, Rocky Mount, 3:35.79. 5, Ragsdale, 3:37.96. 6, W-S Carver, 3:38.31. 7, Hendersonville, 3:38.45. 8, Mon Sun Valley, 3:39.47.

3200 - 1, Jonathan Sunde, Charlotte Catholic, 9:51.71. 2, Patrick Campbell, Mooresville, 9:53.86. 3, Andrew North, Asheville, 9:56.33. 4, Nick Freeman, W-S Reagan, 9:58.08. 5, Josey Weaver, Madison, 9:59.52. 6, Joseph Newman, Mooresville, 10:00.45. 7, Josh Dubin, Ash Roberson, 10:02.74. 8, Zack Brantley, Northern Nash, 10:03.42.

3200 relay - 1, Asheville Roberson, 8:25.66. 2, W-S Parkland, 8:32.69. 3, Charlotte Catholic, 8:34.97. 4, Polk County, 8:38.31. 5, Eastern Alamance, 8:38.56. 6, Cedar Ridge, 8:39.57. 7, Mon Sun Valley, 8:46.29. 8, Ral Cardinal Gibbons, 8:48.76.

High jump - 1, Isaiah Thompson, Asheville, 6-6. 2, Dusty Kenealy, Rockingham County, 6-4. 3, Derrick Ross, Cam Union Pines, 6-0. 4, Travis Pringle, Nash Central, 6-0. 5, Antwane Howell, Brevard, 6-0. 6, Louis Butler, HP Andrews, 5-10. 7, Jabre Murphy, W-S Parkland, 5-10. 8, Montice Williams, S. Johnston, 5-8.

Pole vault - 1, Ryan Oakes, White Oak, 14-6. 2, Kent England, Asheville, 14-6. 3, Zach Smith, Ragsdale, 14-0. 4, Landon Patterson, Mt. Pleasant, 14-0. 5, Evan Sandling, Rockingham County, 14-0. 6, (tie) Kyle Gray, Porter Ridge, and Wesley Garren, E. Henderson, 12-6. 8. Justin Leath, Porter Ridge, 12-6.

Long jump - 1 Phillip Bush, N. Rowan, 23-6.5. 2, Isaiah Thompson, Asheville, 22-4.75. 3, Jamel Allison, Mooresville, 22-3.75. 4, McKinley Morning, W-S Carver, 21-0. 5, Romance Ross, S. Johnston, 20-7.75. 6, Winston Crowder, Ash Roberson, 20-7. 7, Dennis Moore, Ash Roberson, 20-5.5. 8, Cody Finch, W. Henderson, 19-9.

Triple jump - 1, Josh Foster, Wils Fike, 44-4.75. 2, Darrell Toomer, Cam Union Pines, 44-4.5. 3, Malcolm McMillan, N. Rowan, 44-4. 4, Ravon Bell, Harnett Central, 44-2.25. 5, Isaiah Thompson, Asheville, 43-2.25. 6, Cordell Livingston, SW Guilford, 42-1.75. 7, Cameron Wood, N. Rowan, 41-6.5. 8, Xavier Evans, HP Andrews, 41-0.75.

Shot put - 1, Adrian Little, Farmville Central, 54-3.5. 2, Jason Roberts, SW Guilford, 51-7. 3, Ahmad Garrison, Topsail, 51-0.25. 4, Kencie Brewer, Southern Guilford, 49-0.25. 5, Justin Carlson, Polk County, 48-9. 6, Paul Gilmoe, Ash Roberson, 48-8.75. 7, Josh Morgan, HP Andrews, 48-8.5. 8, Jake Deaton, Mooresville, 48-7.75.

Women's Team Scoring

1, Burl Cummings 63. 2, Ragsdale 60. 3, Ash Roberson 36.5. 4, Western Guilford 32.5. 5, W-S Parkland 30. 6, Mon Sun Valley 24. 7, White Oak 22. 8, South Central 20. 9, (tie) Durham School of Arts and Wilkes Central 19. 11, (tie) Northeast Guilford, Ral Cardinal Gibbons and Asheville 16. 14, Burl Williams 14. 15, (tie) Jacksonville and Union Pines 13. 17, (tie) Northwood and HP Andrews 10. 19, Triton 9 20, (tie) Mon Parkwood, Kern Glenn and McMichael 8. 23, (tie) W-S Reagan and Rocky Mount 7. 25, Concord 6. 26, (tie) Madison, Eastern Alamance, W. Rowan, SW Edgecombe and S. Stanly 5. 31, (tie) Charlotte Catholic and S. Johnston 4. 33, (tie) Salisbury, W. Stokes, Gsbo Dudley, N. Henderson and Hendersonville 3. 38, (tie) SW Guilford, Southern Guilford and Hibriten 2. 41, (tie) Nash Central, Northern Nash and Polk County 1.

Individual Results

55- 1, Kelsey McCorkle, S. Central, 7.11. 2, Christine Council, W-S Parkland, 7.20. 3, Kiara Crutchfield, Ragsdale, 7.36. 4, Kristal Tucker, White Oak, 7.36. 5, Sheyca Chambers, Ash Roberson, 7.41. 6, Fredia Love, W. Stokes, 7.44. 7, Stefani King, Southern Guilford, 7.49. No eighth.

55 hurdles - 1, Latoya James, Burl Cummings, 8.18. 2, Sherice Walker, Burl Cummings, 8.32. 3, Sophia Treakle, Asheville, 8.73. 4, Kiara Crutchfield, Ragsdale, 8.88. 5, Radiance Basden, Western Guilford, 8.99. 6, Naadia Crutchfield, Ragsdale, 9.02. 7, Taylor Graham, SW Guilford, 9.10. 8, Sloan Weinstein, Northern Nash, 9.16.

300 - 1, Kelsey McCorkle, South Central, 40.22. 2, Latoya James, Burl Cummings, 41.01. 3, Christine Council, W-S Parkland, 41.20. 4, Radiance Basden, Western Guilford, 42.69. 5, Rahsheda Anthony, SW Edgecombe, 42.84. 6, Danielle Bryant, Cam Union Pines, 43.12. 7, Amara Isbell, Hibriten, 43.61. 8, Sherice Walker, Burl Cummings, 43.79.

500 - 1, Ericka Charles, Dur School of Arts, 1:17.36. 2, Yvonna Hines, NE Guilford, 1:18.93. 3, Brandy Swann, Jacksonville, 1:22.50. 4, Jasmine Irby, W-S Parkland, 1:22.62. 5, Chasity Washington, Eastern Alamance, 1:22.98. 6 Naadia Crutchfield, Ragsdale, 1:23.60. 7, Katherine Justice, Jacksonville, 1:23.77. 8, Allison Ester, Burl Williams, 1:23.88.

1000 - 1, Heather Beichner, Ral Cardinal Gibbons, 3:10.26. 2, Lindsay Ester, Burl Williams, 3:14.53. 3, Christina Hobbs, Mon Sun Valley, 3:14.71. 4, Tori Jones, Madison, 3:16.31. 5, Ali Cupito, Western Guilford, 3:17.92. 6, Elizabeth Hurley, Dur School of Arts, 3:22.90. 7, Abby Osborn, Charlotte Catholic, 3:23.36. 8, LeaAnna Godwin, Triton, 3:24.24

1600 - 1, Kylie Smith, Ash Roberson,5:25.96. 2, LeaAnna Godwin, Triton, 5:26.32. 3, Leslie Raymond, W-S Reagan, 5:30.02. 4, Lindsay Ester, Burl Williams, 5:31.72. 5, Caroline Kirby, Ash Roberson, 5:34.43. 6, Ryanna Henderson, Jacksonville, 5:38.70. 7, Abby Osborn, Charlotte Catholic, 5:40.74. 8, Laurie Humphrey, W-S Reagan, 5:42.33.

1600 relay - 1, W-S Parkland, 4:16.29. 2. NE Guilford, 4:16.78. 3, Ragsdale, 4:19.95. 4, Mon Sun Valley, 4:20.27. 5, White Oak, 4:20.40. 6, Gsbo Dudley, 4:20.69. 7, Ral Cardinal Gibbons, 4:22.38. 8, Rocky Mount, 4:23.89

3200 - 1, Kathryn Dispennette, Pittsboro Northwood, 11:49.31. 2, Kaylin Royals, Kern Glenn, 11:52.01. 3, Cara Hayes, Asheville, 11:52.08. 4, Caroline Kirby, Ash Roberson, 12:08.88. 5, Kylie Smith, Ash Roberson, 12:10.32. 6, Dannielle Hobbs, Mon Sun Valley, 12:11.39. 7, Ryanna Henderson, Jacksonville, 12:13.34. 8, Maggie Fitch, Polk County, 12:17.70.

3200 relay - 1, Sun Valley, 10:12.36. 2, Ragsdale, 10:27.28. 3, Durham School of Arts, 10:30.42. 4, Ash Roberson, 10:30.52. 5, Ral Cardinal Gibbons, 10:33.51. 6, White Oak, 10:34.64. 7, Western Guilford, 10:35.91. 8, Eastern Alamance, 10:37.45.

High jump - 1, Amy Wenner, Ragsdale, 5-2. 2, (tie) January Spencer, Union Pines, and Maddie Hayes, Wilkes Central, 5-0. 4, (tie) Bridgette Hills, Ash Roberson, and Dejanell Mittman, Western Guilford, 5-0. 6, Bailey Hunter , Hendersonville, 4-10. 7, Alex Hayes, Wilkes Central 4-10. 8, Jasmine Williams, Nash Central, 4-8.

Pole vault - 1, Kristina Parker, White Oak, 10-6. 2, Anna Malone, W-S Parkwood, 9-6. 3, Maggie Jordan, Rocky Mount, 9-0. 4, Caitlin Ritchie, S. Stanly, 9-0. 5, Courtney Raynor, S. Johnston, 9-0. 6, Heather Lorenz, N. Henderson, 8-6. 7, Julie Leon, Ragsdale, 8-0. No eighth.

Long jump - 1, Kiara Crutchfield, Ragsdale, 18-3.5. 2, Sherice Walker, Burl Cummings, 17-8.5. 3, Latoya James, Burl Cummings, 17-8. 4, Dekalah Price, HP Andrews, 17-2. 5, Brittany Wilkins, Burl Cummings, 16-9. 6, Eunique Singleton, Ragsdale, 16-6.5. 7, Radiance Basden, Western Guilford, 16-2. 8, Rahsheda Anthony, SW Edgecombe, 16-0.5.

Triple jump - 1, Sherice Walker, Burl Cummings, 38-7.5. 2, Radiance Basden, Western Guilford, 38-2. 3, Latoya James, Burl Cummings, 37-9.5. 4, Dekalah Price, HP Andrews, 36-1.5. 5, Naadia Crutchfield, Ragsdale, 34-8. 6, DeAngela Kelly, Cam Union Pines, 34-1.5. 7, Brittany Wilkins, Burl Cummings, 33-10. 8, Dejanell Mittman, Western Guilford, 33-3.5.

Shot Put - 1, Morrison Deirdra, Wilkes Central, 37-5.75. 2, Ikea Johnson, McMichael, 35-01.75. 3, Emma Player, Concord, 33-8.25. 4, Kia Cuthbertson, W. Rowan, 33-5.25. 5, Shanara Wallace, Asheville, 32-9.25. 6, LaQueena Givens, Salisbury, 32-9.25. 7, Cori Goins, Western Guilford, 31-11.75. 8, Carrie Shuff, W-S Parkland, 31-9.


Prep NC Top Stories