Penn Preps/Big 33 Statewide Games of the Week

SCOUT PENN PREPS and the BIG 33 FOOTBALL CLASSIC presents the FRIDAY FIVE where we list the top 5 games for each District Statewide. Home schools are on the right.

Note: In some cases, we list less than five games for a district.


DISTRICT 1


Central Bucks South (4-0) vs. Souderton Area (3-1)


Penn Wood (4-0) vs. Haverford School (2-1)


West Chester Henderson (3-1) vs. Bishop Shanahan (4-0)


Great Valley (3-1) vs. Sun Valley (4-0)


New Hope Solebury (3-0) vs. Bristol (2-1)


 


DISTRICT 2 (FOUR GAMES)

Berwick Area (3-1) vs. Selinsgrove (2-2)

Delaware Valley (3-1) vs. North Pocono (4-0)

Lackawanna Trail (3-1) vs. Lakeland (3-1)

Scranton Prep (3-1) vs. Wyoming Area (4-0)

DISTRICT 3


East Pennsboro (3-0) vs. Middletown (3-0)


Governor Mifflin (2-1) vs. Exeter (2-1)


Harrisburg (2-1) vs. Central Dauphin East (3-0)


Manheim Central (3-0) vs. Lampeter Strasburg (3-0)


Red Land (3-0) vs. Susquehanna Township (1-2)


 


DISTRICT 4


Berwick (3-1) vs. Selinsgrove (2-2)


Central Columbia (3-1) vs. Danville (3-1)


Montoursville (4-) vs. Jersey Shore (3-1)


South Williamsport (3-1) vs. Warrior Run (3-1)


Williams Valley (301) vs. Line Mountain (3-1)


 


 


DISTRICT 5 (ONLY TWO TEAMS)


Bedford (3-1) vs. Bishop McCort (3-1)


Northern Bedford (3-1) vs. Everett (2-2)


 


DISTRICT 6


Altoona Area (2-2) vs. Mount Lebanon (2-2)


Bald Eagle Area (3-1) vs. Central (3-1)


Bedford (3-1) vs. Bishop McCort (3-1)


Moshannon Valley (3-1) vs. Bellwood-Antis (3-1)


Mount Union (3-10 vs. West Branch (2-20


 


 


DISTRICT 7


Chartiers Valley (2-2) vs. Woodland Hills (3-1)


Central Valley (3-1) vs. Quaker Valley (2-1)


East Allegheny (3-1) vs. Neshannock (3-1)


Erie McDowell (3-1) vs. Fort LeBoeuf (4-0)


Northgate (3-0) vs. Sto-Rox (3-1)


 



DISTRICT 8  (ONE GAME)


Westinghouse (3-0) vs. Hickory (4-0)


 


 


DISTRICT 9 (FOUR GAMES)


Brockway (4-0) vs. Ridgway/Johnsonburg (4-0)


Clarion-Limestone (3-0) vs. Clarion Area (3-0)


Kane Area (4-0) vs. Curwensville Area (4-0)


Bradford Area (3-1) vs. Elk County Catholic (4-0)


 



DISTRICT 10  (FOUR GAMES)


Erie Cathedral Prep (4-0) vs. General McLane (3-1)


Erie McDowell (3-1) vs. Fort LeBoeuf (4-0)


Reynolds (3-1) vs. Sharpsville (3-1)


Meadville (2-2) vs. Conneaut (2-2)


 


 


DISTRICT 11


Easton (2-2) vs. Whitehall (2-2)


Parkland (3-1) vs. Bethlehem Freedom (3-1)


Bethlehem Liberty (3-1) vs. Bethlehem Catholic (3-1)


Saucon Valley (4-0) vs. Southern Lehigh (3-1)


Stroudsburg (3-1) vs. East Stroudsburg North (3-1)


 


DISTRICT 12


Simon Gratz (2-2) vs. Imhotep Charter (3-0)


Springside-Chestnut Hill (2-1) vs. Father Judge (3-1)


LaSalle College (2-2) vs. Archbishop Ryan (3-1)


Roman Catholic (1-3) vs. Archbishop Wood (0-2)


Philadelphia Central (3-0) vs. Frankford (2-2)


Scout Penn Preps Top Stories