How did the Penn Preps Top Ten Teams fare in Week 6?

Scout Penn Preps takes a look at how our ranked teams fared in Week 6. The rankings will be updated once Saturday scores are reported

*Still updating scores

CLASS 6A

  1. St. Joe Prep (4-0) –idle
  2. Pittsburgh Central Catholic (5-1)-  defeated Pine-Richland 48-35
  3. Pine-Richland (4-2) –  lost to Pittsburgh Central Catholic 48-35
  4. North Penn (6-0) –  defeats Central Bucks South 42-13
  5. Central Dauphin (4-1) – lost to #8 Cumberland Valley 25-24 
  6. State College – (5-0) – defeated Carlisle 35-0
  7. Neshaminy – (6-0) –  defeated Abington 21-0
  8. Cumberland Valley (5-0) – defeated #5 Central Dauphin 25-24
  9. Emmaus (6-0) – defeated Freedom 37-35 
  10. Parkland – (5-1) –  defeated Whitehall 26-14









CLASS 5A

  1. Upper St. Clair (5-0) –  defeated Chartiers Valley 17-10
  2. Archbishop Wood(1-2) –  idle
  3. Penn-Trafford (5-1) – lost to Gateway 23-6 
  4. Academy Park (6-0) –  defeated Chester 34-0
  5. Upper Dublin (5-0) –  defeated Wissahickon 37-0
  6. Manheim Central (4-1) – lost to Cocalico 28-24
  7. West Allegheny – (5-0) –  defeated Kiski Area 47-0
  8. Woodland Hills – (5-1)-  defeated Hampton 43-7
  9. Harrisburg – (4-1) – defeated Hershey 49-0
  10. Cedar Cliff – (4-1) –  lost to Bishop McDevitt 42-35

 



CLASS 4A

  1. Imhotep 5-0 - defeated Malvern Prep 48-7

  2. Cathedral Prep 5-0 -  play Saturday

  3. Thomas Jefferson 5-0 -   defeated Ringgold 55-14

  4. South Fayette 6-0 - defeated Blackhawk 28-21

  5. Belle Vernon  5-0 - defeated Laurel Highlands 42-0 

  6. Berks Catholic 4-1 -  lost to Exeter 35-20

  7. Saucon Valley (5-1) – lost 15-6 to Northwestern

  8. Greater Johnstown  -- 5-0 -  defeated Somerset 35-14

  9. Bethlehem Catholic (5-1)- defeated Easton 20-9

  10. Interboro (5-1) – defeated Chichester 28-0 



 

CLASS 3A

  1. Hickory 5-0 -   defeated Lakeway 40-8

  2. Beaver Area  4-1 - lost to No. 5 Central Valley 43-35

  3. Montoursville  5-0 -  defeated Lewisburg 41-25

  4. Notre-Dame Green-Pond  6-0 - defeated Palmerton 20-0 

  5. Central Valley  5-1 - defeated No. 2 Beaver Area 43-35

  6. Aliquippa  5-1 - defeated South Park 52-15

  7. Beaver Falls  4-1 -  defeated New Brighton 66-7

  8. Scranton Prep- (4-1)  

  9. Middletown (5-0) – defeated Trinity 69-7 

  10. Central Martinsburg 5-1 -  defeated Chestnut Ridge 28-7

CLASS 2A

  1. Steel Valley  5-0 - defeated Vincentian Academy 55-8 

  2. Southern Columbia  6-0 - defeated Milton 56-0 

  3. Dunmore  6-0 - defeated Montrose 55-14 

  4. Berlin Brothersvalley  5-1 - lost to Conemaugh Township 28-0. 

  5. Ligonier Valley  6-0 -  defeated West Shamokin 60-6

  6. Washington  5-0 -  defeated Sto-Rox 63-20

  7. Schuylkill Haven  6-0 - defeated Mahanoy Area 54-0 

  8. Neshannock  5-1 - defeated Laurel 30-13

  9. Wilmington Area   (6-0) - defeated Reynolds 35-

  10. Kane (6-0) – defeated  (CLASS A No. 6) Elk County Catholic 32-13



CLASS 1A

  1. Bishop Guilfoyle –  Saturday

  2. Clairton- Saturday

  3. Jeanette (6-0) –  defeated Bishop Canevin 40-0

  4. Rochester (5-0) –  defeated Northgate 30-26

  5. Conemaugh Township  - defeated Berlin Brothersvalley 28-0

  6. Elk County (5-1)  - lost to (Class AA No. 10) Kane 32-13

  7. Tri-Valley (5-1)- defeated Millersburg 42-7 

  8. Conchranton (5-1)- lost to Titusville 26-21 

  9. Northgate (4-1)  - lost to Rochester 30-26

  10. Homer Center (6-0) - defeated United 61-0


Scout Penn Preps Top Stories