TheOldCoach Week 3 State Rankings

It's time for this week's updated state rankings!! One week of the season is in the books and THEOLDCOACH is one of the few outlets around who travels the state watching the top teams play! Check out this week's rankings!

Class 6A    
Rank Team Record

THEOLDCOACH WEEK 3 STATE RANKINGS

1 Allen  (2-0)
2 Cedar Hill (2-0)
3 Cibolo Steele (2-0)
4 Katy (2-0)
5 Euless Trinity (2-0)
6 Spring Westfield (2-0)
7 Converse Judson (2-0)
8 Dickinson (2-0)
9 Manvel (1-1)
10 Klein Collins (2-0)
11 Lake Travis (2-0)
12 Dallas Skyline (2-0)
13 Austin Westlake (2-0)
14 Arlington Martin (1-1)
15 San Antonio Reagan (2-0)
16 Southlake Carroll (1-1)
17 Klein Oak (2-0)
18 Galena Park North Shore (1-1)
19 Denton Guyer (1-1)
20 The Woodlands (2-0)
21 Pearland (2-0)
22 Denton Ryan (2-0)
23 Odessa Permian (2-0)
24 Coppell (2-0)
25 Clear Creek (2-0)
     
     
Class 5A    
Rank Team Record
1 Cedar Park (2-0)
2 Temple (1-1)
3 Crosby (2-0)
4 Ennis (1-1)
5 Aledo (1-1)
6 Leander Vandegrift (2-0)
7 Richmond George Ranch (2-0)
8 Richmond Foster (2-0)
9 Lancaster (2-0)
10 Mansfield Lake Ridge (2-0)
11 Kerrville Tivy (2-0)
12 Longview (2-0)
13 Houston Stratford (2-0)
14 Mansfield Timberview (1-1)
15 Rockwall-Heath (2-0)
16 Marshall  (2-0)
17 Mansfield Summit (2-0)
18 Cedar Park Vista Ridge (2-0)
19 Wylie East (2-0)
20 Tyler John Tyler (0-2)
21 Georgetown (2-0)
22 Texarkana Texas (2-0)
23 Victoria West (2-0)
24 Everman (2-0)
25 Fort Bend Ridge Point (0-2)
     
     
Class 4A Division I  
Rank Team Record
1 Navasota (2-0)
2 Argyle (2-0)
3 Texarkana Liberty-Eylau (1-1)
4 Abilene Wylie (1-1)
5 Waco LaVega (2-0)
6 Liberty Hill (1-1)
7 Carthage (1-1)
8 Brownwood (2-0)
9 Henderson (2-0)
10 Graham (1-1)
11 Van (2-0)
12 Paris (2-0)
13 Burnet (1-1)
14 Andrews  (2-0)
15 Stephenville (1-1)
16 Kennedale (2-0)
17 El Campo  (1-1)
18 Sanger (2-0)
19 West Columbia (2-0)
20 China Spring (2-0)
21 Kaufman (2-0)
22 Pittsburg (2-0)
23 Princeton (1-1)
24 Stafford (2-0)
25 Jasper (1-1)
     
     
Class 4A Division II  
Rank Team Record
1 Gilmer (2-0)
2 LaGrange (2-0)
3 West Orange-Stark (2-0)
4 Sinton (2-0)
5 Celina (2-0)
6 Sweetwater (2-0)
7 Gladewater (1-1)
8 Wharton (2-0)
9 Mexia (2-0)
10 Geronimo Navarro  (1-0)
11 Giddings (2-0)
12 Bridgeport (2-0)
13 Cuero (1-1)
14 Atlanta (1-1)
15 Bellville (1-1)
16 Fairfield (1-1)
17 Orange Grove (2-0)
18 Hardin-Jefferson (0-2)
19 Tatum (0-1)
20 Devine (2-0)
21 Vernon (0-2)
22 LaMarque (0-2)
23 Monahans (1-1)
24 Hamshire-Fannettt (1-1)
25 Port Isabel (2-0)
     
     
Class 3A  Division I  
Rank Team Record
1 Cameron Yoe (2-0)
2 Mineola (2-0)
3 Brock (2-0)
4 Shallowater (1-0)
5 Kirbyville (1-1)
6 Winnie East Chambers (2-0)
7 Wall (2-0)
8 Rockdale (2-0)
9 Pilot Point (2-0)
10 Pottsboro (2-0)
11 White Oak (2-0)
12 Malakoff (2-0)
13 Teague (1-1)
14 Denver City (2-0)
15 Edna (1-1)
16 Brownfield (2-0)
17 Goliad (1-1)
18 Whitney (2-0)
19 Sunnyvale (1-1)
20 Muleshoe (1-1)
21 Hallettsville (1-1)
22 Mathis (1-1)
23 Breckenridge (1-1)
24 Glen Rose (2-0)
25 Brady (1-1)
     
     
Class 3A  Division II  
Rank Team Record
1 Waskom (2-0)
2 Newton (1-1)
3 Cisco (1-1)
4 Elysian Fields (1-1)
5 Blanco (2-0)
6 Jarrell (2-0)
7 Eastland (2-0)
8 Odem (2-0)
9 East Bernard (0-2)
10 Hughes Springs (2-0)
11 Corrigan-Camden (2-0)
12 Sonora (1-1)
13 Gunter (1-1)
14 Arp (1-1)
15 Howe (2-0)
16 Coleman (2-0)
17 Crockett (1-1)
18 Post (2-0)
19 Spearman (2-0)
20 Idalou (1-1)
21 Trinity (2-0)
22 Jewett Leon (2-0)
23 West Rusk (2-0)
24 Alpine (2-0)
25 Colorado City (1-1)
     
     
Class 2A  Division I  
Rank Team Record
1 Canadian (2-0)
2 Refugio (2-0)
3 Mason (2-0)
4 Shiner (2-0)
5 Alto (2-0)
6 Mart (2-0)
7 Crawford (2-0)
8 Shelbyville (2-0)
9 Price Carlisle (2-0)
10 Stratford (2-0)
11 Stamford (2-0)
12 Bosqueville (2-0)
13 Junction (2-0)
14 Abernathy (1-1)
15 Thorndale (1-1)
16 Hico (0-2)
17 Bells (2-0)
18 New Deal (2-0)
19 West Sabine (2-0)
20 Holland (1-1)
21 Panhandle (1-0)
22 Goldthwaite (1-1)
23 Tolar (0-2)
24 Ben Bolt (2-0)
25 Hawley (1-1)
     
     
Class 2A  Division II  
Rank Team Record
1 Bremond (2-0)
2 Albany (2-0)
3 Seagraves (2-0)
4 Bruni (2-0)
5 Falls City (2-0)
6 Crosbyton (2-0)
7 Iola (1-0)
8 Muenster (2-0)
9 Santo (2-0)
10 Lindsay (2-0)
11 Iraan (2-0)
12 LaPryor (2-0)
13 Sundown (2-0)
14 Louise (2-0)
15 Menard (1-1)
16 Munday (1-1)
17 Tenaha (0-2)
18 Burton (1-1)
19 Quanah (1-1)
20 Electra (1-1)
21 Vega (2-0)
22 Wink (2-0)
23 Farwell (0-2)
24 Springlake-Earth (2-0)
25 Haskell (2-0)

The Old Coach Top Stories