How the Professor's 5A A to Z Rankings Fared

Last week, most teams were in action - and one district even started district play. How did all of the teams fare last week? See if you can find out who the movers and shakers will be when this week's polls are released. 10 districts worth of results in one easy to read format - only here at TheOldCoach.com!

CR Team Record PS 1 2 Results District
1 Aledo (2-1) 1 1 1 Defeated Prepa Tec (MX) 77-0 8-5A
2 Mansfield Timberview (2-1) 2 2 2 Defeated Waco Midway 44-37 14-5A
3 Lancaster (2-1) 4 3 3 Lost to Euless Trinity 26-14 14-5A
4 Rockwall Heath (2-1) 5 4 4 Lost to Garland 20-16 12-5A
5 Mansfield Lake Ridge (3-0) 6 6 5 Defeated Waco 47-12 14-5A
6 South Oak Cliff (0-3) 3 5 6 Lost to DeSoto 38-9 13-5A
7 Mansfield Summit (3-0) 9 8 7 Defeated Mansfield 44-28 14-5A
8 WF Rider (1-2) 10 9 8 Lost to Denton Guyer 44-27 5-5A
9 Frisco Lone Star (3-0) 12 11 9 Defeated Frisco Wakeland 60-27 9-5A
10 Frisco Centennial (1-1) 18 16 10 Did not play this week 9-5A
11 FW Arlington Heights (2-0) 16 10 11 Did not play this week 7-5A
12 Everman (2-1) 14 13 12 Lost to Stephenville 10-0 8-5A
13 Lake Dallas (1-2) 11 7 13 Lost to Lovejoy 34-21 6-5A
14 Terrell (2-1) 15 14 14 Lost to Kaufman 28-12 12-5A
15 Wylie East (2-1) 17 15 15 Lost to Denton Ryan 43-20 10-5A
16 Denton (2-1) 19 17 16 Lost to Carrollton Creekview 22-20 5-5A
17 McKinney North (3-0) 25 18 17 Defeated Richardson Pearce 48-30 10-5A
18 Arlington Seguin (3-0) 31 20 18 Defeated Carter 30-12 14-5A
19 Saginaw Boswell (3-0) 28 21 19 Defeated Burleson Centennial 41-38 5-5A
20 Frisco Wakeland (1-2) 20 22 20 Lost to Frisco Lonestar 60-27 9-5A
21 West Mesquite (2-1) 8 26 21 Defeated Red Oak 50-13 12-5A
22 Frisco Heritage (2-1) 24 27 22 Lost to The Colony 70-43 9-5A
23 Waxahachie (3-0) 26 28 23 Defeated Ennis 38-20 14-5A
24 Lovejoy (2-1) 13 12 24 Defeated Lake Dallas 34-21 10-5A
25 Wylie (1-2) 23 25 25 Defeated Richardson 50-23 10-5A
26 Mesquite Poteet (1-2) 22 23 26 Defeated Rich. Berkner 42-16 12-5A
27 Prosper (2-1) 52 32 27 Lost to Highland Park 35-28 10-5A
28 Saginaw (3-0) 41 29 28 Defeated FW Nolan 20-12 5-5A
29 The Colony (1-2) 7 24 29 Defeated Frisco Heritage 70-43 9-5A
30 Azle (2-1) 21 19 30 Defeated Cleburne 38-7 5-5A
31 Denison (2-1) 37 30 31 Defeated TC-Addison 48-40 10-5A
32 Burleson (2-1) 32 31 32 Lost to FW Brewer 48-41 8-5A
33 Grapevine (2-1) 36 33 33 Defeated Weatherford 40-19 6-5A
34 Forney (3-0) 38 34 34 Defeated Eastern Hills 49-0 12-5A
35 Burleson Centennial (2-1) 42 41 35 Lost to Saginaw Boswell 41-38 8-5A
36 Woodrow Wilson (2-1) 54 36 36 Lost to FW Paschal 52-27 11-5A
37 Saginaw Chisholm Trail (2-1) 56 35 37 Defeated Western Hills 52-6 5-5A
38 Birdville (0-3) 29 37 38 Lost to Trophy Club Nelson 55-27 6-5A
39 Mansfield Legacy (2-1) 48 44 39 Defeated FW Southwest 64-18 14-5A
40 Crowley (0-3) 34 38 40 Lost to North Crowley 40-27 8-5A
41 FW Brewer (2-1) 35 42 41 Defeated Burleson 48-41 5-5A
42 Frisco (3-0) 40 43 42 Defeated Little Elm 28-13 9-5A
43 Cleburne (0-3) 46 46 43 Lost to Azle 38-7 8-5A
44 Kimball (1-2) 33 47 44 Lost to Sam Houston 42-14 13-5A
45 McKinney (2-1) 50 55 45 Defeated Newman Smith 41-9 10-5A
46 Frisco Liberty (1-2) 30 39 46 Defeated Frisco Independence 45-14 9-5A
47 Royse City (2-1) 51 52 47 Defeated Joshua 61-24 12-5A
48 Carr. Creekview (1-2) 27 40 48 Defeated Denton 22-20 11-5A
49 Sherman (0-3) 43 49 49 Lost to Prestonwood 63-42 10-5A
50 Wichita Falls (0-3) 47 51 50 Lost to Keller Central 42-20 5-5A
51 South Garland (0-3) 53 54 51 Lost to North Mesquite 49-0 12-5A
52 FW OD Wyatt (1-2) 60 61 52 Lost to WT White 50-14 7-5A
53 FW Dunbar (1-2) 45 45 53 Lost to Kennedale 58-6 6-5A
54 Newman Smith (0-3) 39 48 54 Lost to McKinney 41-9 11-5A
55 North Forney (1-2) 59 56 55 Defeated Molina 62-0 12-5A
56 Frisco Independence (1-2) 55 57 56 Lost to Frisco Liberty 45-14 9-5A
57 FW South Hills (2-1) 49 53 57 Defeated Pinkston 49-8 7-5A
58 Hillcrest (0-3) 44 50 58 Lost to North Garland 50-14 11-5A
59 Granbury (0-3) 57 58 59 Lost to Corsicana 48-17 8-5A
60 Little Elm (0-3) 58 59 60 Lost to Frisco 28-13 9-5A
61 Bryan Adams (1-2) 63 60 61 Lost to Seagoville 32-24 11-5A
62 Seagoville (2-1) 61 62 62 Defeated Bryan Adams 32-24 13-5A
63 North Dallas (3-0) 72 67 63 Defeated Roosevelt 13-12 11-5A
64 Red Oak (0-3) 64 64 64 Lost to West Mesquite 50-13 14-5A
65 FW Southwest (0-3) 62 63 65 Lost to Mansfield Legacy 64-18 7-5A
66 FW Trimble Tech (1-2) 65 65 66 Lost to Lake Worth 28-13 7-5A
67 Adamson (3-0) 68 68 67 Defeated FW Poly 45-14 13-5A
68 Joshua (0-3) 69 70 68 Lost to Royse City 61-24 8-5A
69 Spruce (1-2) 66 66 69 Defeated Thomas Jefferson 38-20 13-5A
70 FW Carter-Riverside (3-0) 74 72 70 Defeated Diamond Hill Jarvis 42-6 6-5A
71 Samuell (1-2) 71 69 71 Lost to Lincoln 38-22 13-5A
72 Thomas Jefferson (2-1) 78 74 72 Lost to Spruce 38-20 11-5A
73 FW Eastern Hills (0-3) 70 71 73 Lost to Forney 49-0 6-5A
74 FW Western Hills (0-3) 73 73 74 Lost to Saginaw Chisholm Trail 52-6 7-5A
75 FW Polytechnic (0-3) 67 75 75 Lost to Adamson 45-14 6-5A
76 Conrad (1-2) 76 76 76 Lost to RL Turner 57-6 11-5A
77 Molina (0-3) 77 77 77 Lost to North Forney 62-0 13-5A
78 FW North Side (1-2) 75 78 78 Defeated Sunset 26-8 7-5A

The Old Coach Top Stories