TheOldCoach Week 10 State Rankings

It's time for this week's updated state rankings!! Seven weeks of the season is already in the books. THEOLDCOACH is one of the few Media outlets that travel across the state each week watching the top teams play! Check out this week's rankings!

Class 6A    
Rank Team Record

THEOLDCOACH WEEK 10 STATE RANKINGS

1 Allen  (8-0)
2 Cedar Hill (8-0)
3 Cibolo Steele (9-0)
4 Katy (8-0)
5 Euless Trinity (9-0)
6 Dickinson (8-0)
7 Manvel (7-1)
8 Klein Collins (8-0)
9 Lake Travis (8-0)
10 Spring Westfield (6-2)
11 Austin Westlake (7-1)
12 Converse Judson (7-1)
13 Pearland (9-0)
14 The Woodlands (7-1)
15 Southlake Carroll (6-2)
16 Odessa Permian (8-0)
17 Galena Park North Shore (5-3)
18 Denton Ryan (8-0)
19 Clear Creek (8-0)
20 Dallas Jesuit (7-1)
21 San Antonio Reagan (9-0)
22 Dallas Skyline (6-2)
23 Flower Mound Marcus (8-1)
24 Cypress Ranch (7-1)
25 Fort Bend Hightower (9-0)
     
     
Class 5A    
Rank Team Record
1 Cedar Park (8-0)
2 Temple (8-1)
3 Crosby (8-0)
4 Richmond George Ranch (8-0)
5 Mansfield Lake Ridge (8-0)
6 Leander Vandegrift (7-1)
7 Aledo (7-1)
8 Kerrville Tivy (8-0)
9 Mansfield Summit (8-0)
10 Cedar Park Vista Ridge (7-1)
11 Richmond Foster (6-2)
12 Houston Stratford (7-1)
13 Marshall  (7-1)
14 Longview (6-2)
15 Texas City (6-2)
16 Fort Bend Elkins (7-1)
17 Wylie East (7-1)
18 College Station (7-1)
19 Fort Bend Ridge Point (5-3)
20 Mesquite Poteet (5-3)
21 Canyon Randall  (7-1)
22 Tyler John Tyler (4-3)
23 El Paso Eastlake (7-1)
24 Magnolia West (7-1)
25 Corpus Christi Calallen (7-2)
     
     
Class 4A Division I  
Rank Team Record
1 Navasota (8-0)
2 Waco LaVega (8-0)
3 Argyle (7-1)
4 Texarkana Liberty-Eylau (7-1)
5 Kennedale (8-0)
6 Alvarado (7-1)
7 China Spring (7-1)
8 Liberty Hill (6-2)
9 Abilene Wylie (6-2)
10 Sanger (8-0)
11 Kaufman (7-1)
12 Brownwood (6-2)
13 Kilgore (6-2)
14 Pittsburg (7-1)
15 Carthage (5-3)
16 Stafford (8-0)
17 Princeton (7-1)
18 El Campo  (5-3)
19 Decatur (7-1)
20 Huffman-Hargrave (5-3)
21 Mineral Wells (6-2)
22 Andrews  (7-1)
23 Silsbee (6-2)
24 Athens (5-3)
25 Paris (4-4)
     
     
Class 4A Division II  
Rank Team Record
1 Gilmer (8-0)
2 Celina (8-0)
3 West Orange-Stark (8-1)
4 Sinton (8-0)
5 Sweetwater (8-0)
6 Giddings (8-0)
7 Geronimo Navarro  (7-0)
8 Orange Grove (7-0)
9 Bellville (7-2)
10 Fairfield (6-2)
11 Wharton (6-3)
12 Center (7-1)
13 Caldwell (6-3)
14 Devine (6-1)
15 LaMarque (7-2)
16 Lorena (5-3)
17 Coldspring (4-4)
18 LaGrange (6-3)
19 Mexia (5-3)
20 Hamshie-Fannett (5-3)
21 Bullard (5-3)
22 Pearsall (8-0)
23 Houston Worthing (7-2)
24 Columbus (4-4)
25 Rio Hondo (5-2)
     
     
Class 3A  Division I  
Rank Team  
1 Cameron Yoe (7-1)
2 Mineola (8-0)
3 Brock (8-0)
4 Kirbyville (7-1)
5 Winnie East Chambers (8-0)
6 Wall (8-0)
7 Pottsboro (8-0)
8 Teague (6-1)
9 Brownfield (7-0-1)
10 Muleshoe (7-1)
11 Sunnyvale (7-1)
12 Mathis (7-1)
13 Shallowater (5-2)
14 White Oak (6-2)
15 Grandview (9-0)
16 Clyde (6-2)
17 Malakoff (7-1)
18 Hallettsville (7-2)
19 Callisburg (7-1)
20 Edna (5-3)
21 Rockdale (6-2)
22 Brady (6-3)
23 Hitchcock (6-2)
24 Pilot Point (6-2)
25 Caddo Mills (8-0)
     
     
Class 3A  Division II  
Rank Team Record
1 Franklin (8-0)
2 Waskom (8-0)
3 Cisco (7-1)
4 Odem (8-0)
5 East Bernard (6-2)
6 Blanco (8-0)
7 Jarrell (8-0)
8 Idalou (7-1)
9 Post (8-0)
10 Newton (4-4)
11 Coleman (7-1)
12 Howe (7-1)
13 Hooks (7-1)
14 Spearman (8-0)
15 West Rusk (7-1)
16 Henrietta (7-1)
17 Gunter (5-3)
18 Eastland (7-1)
19 Sonora (5-3)
20 Crockett (5-3)
21 Boling (7-1)
22 Lexington (5-3)
23 Omaha Paul Pewitt (5-3)
24 Garrison (5-3)
25 Trinity (5-3)
     
     
Class 2A  Division I  
Rank Team Record
1 Canadian (8-0)
2 Mason (9-0)
3 Shiner (8-0)
4 Alto (7-0)
5 Crawford (8-0)
6 Shelbyville (7-0)
7 Refugio (6-2)
8 Price Carlisle (6-1)
9 New Deal (8-0)
10 Hawley (7-1)
11 Lovelady (8-0)
12 Mart (6-2)
13 Stratford (7-1)
14 Stamford (8-1)
15 Goldthwaite (7-2)
16 Blue Ridge (8-0)
17 Johnson City (7-1)
18 Bosqueville (6-2)
19 Weimar (6-2)
20 Windthorst (5-3)
21 Beckville (7-1)
22 Panhandle (6-2)
23 Flatonia (5-3)
24 San Augustine  (4-4)
25 Abernathy (4-4)
     
     
Class 2A  Division II  
Rank Team Record
1 Bremond (9-0)
2 Albany (7-1)
3 Seagraves (7-1)
4 Falls City (9-0)
5 Iraan (8-0)
6 LaPryor (8-0)
7 Muenster (7-1)
8 Iola (7-1)
9 Santo (7-1)
10 Springlake-Earth (8-0)
11 Louise (7-1)
12 Vega (8-0)
13 Menard (7-1)
14 Lindsay (6-2)
15 Bruni (7-1)
16 Hubbard (6-2)
17 Crosbyton (7-1)
18 Seymour (6-2)
19 Yorktown (6-2)
20 Baird (6-2)
21 Hamlin (5-3)
22 Electra (6-2)
23 Van Horn (7-2)
24 Haskell (5-3)
25 Memphis (4-4)

The Old Coach Top Stories