DFW 6A A to Z Rankings - After Week 9

6A for the most part was calm, but there are a few shake-ups in the middle of the order. Check out how all the teams rank as we are two weeks before the UIL playoffs start!

CR Team Record PS 1 2 3 4 5 6 7 8 Results District
1 Allen (8-0) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Defeated Flower Mound 42-0 6-6A
2 Euless Trinity (9-0) 6 4 2 2 2 2 2 2 2 Defeated Coppell 49-14 7-6A
3 Cedar Hill (8-0) 3 2 4 3 3 3 3 3 3 Defeated DeSoto 26-2 8-6A
4 Southlake Carroll (6-2) 4 6 6 4 4 4 4 4 4 Defeated Colleyville 49-14 7-6A
5 Skyline (6-2) 10 5 3 5 5 5 7 6 5 Defeated Irving MacArthur 53-14 9-6A
6 FM Marcus (8-1) 14 8 7 11 11 10 9 8 6 Defeated McKinney Boyd 31-9 6-6A
7 Arlington Martin (6-2) 5 3 5 9 9 9 8 7 7 Defeated FW Paschal 87-20 4-6A
8 Mansfield (6-2) 8 11 10 14 14 13 12 10 8 Defeated S. Grand Prairie 28-25 8-6A
9 Coppell (4-4) 16 17 9 10 10 11 10 9 9 Lost to Euless Trinity 49-14 7-6A
10 DeSoto (3-5) 2 7 8 6 6 6 5 14 10 Lost to Cedar Hill 26-2 8-6A
11 Denton Ryan (8-0) 29 15 13 7 7 7 6 5 11 Defeated Keller 28-10 5-6A
12 Arlington Lamar (7-1) 13 16 15 13 13 14 14 13 12 Defeated North Crowley 51-17 4-6A
13 S. Grand Prairie (6-3) 12 13 12 8 8 8 13 12 13 Lost to Mansfield 28-25 8-6A
14 Rockwall (5-3) 7 19 19 19 18 17 16 15 14 Defeated Rowlett 45-27 11-6A
15 Plano East (6-2) 22 21 18 15 15 15 17 16 15 Defeated Lewisville 27-13 6-6A
16 Jesuit (7-1) 28 20 21 20 19 18 18 17 16 Defeated WT White 43-0 9-6A
17 McKinney Boyd (5-3) 27 10 14 17 35 34 20 19 17 Lost to FM Marcus 31-9 6-6A
18 Highland Park (7-1) 15 12 23 28 26 22 23 20 18 Defeated Mesquite 35-14 10-6A
19 Rowlett (6-2) 35 35 20 26 25 21 19 18 19 Lost to Rockwall 45-27 11-6A
20 North Mesquite (7-1) 46 42 33 31 28 24 25 22 20 Defeated Mesquite Horn 20-7 10-6A
21 Denton Guyer (5-3) 11 9 11 12 12 12 11 11 21 Defeated TC Nelson 12-10 5-6A
22 Mesquite Horn (5-3) 9 14 17 18 17 20 22 24 22 Lost to North Mesquite 20-7 10-6A
23 Lewisville (4-4) 34 39 32 33 37 25 26 25 23 Lost to Plano East 27-13 6-6A
24 Keller (5-3) 36 36 36 16 16 16 15 27 24 Lost to Denton Ryan 28-10 5-6A
25 Colleyville Heritage (4-4) 23 26 31 32 31 29 29 29 25 Lost to Southlake 49-14 7-6A
26 Garland (5-3) 31 22 27 22 21 19 21 21 26 Defeated Lakeview Centennial 42-28 11-6A
27 Midlothian (4-4) 51 49 48 41 42 38 38 38 27 Defeated Grand Prairie 35-7 8-6A
28 Sachse (6-2) 37 37 22 21 20 23 24 23 28 Defeated Naaman Forest 39-0 11-6A
29 Duncanville (1-7) 19 29 29 24 23 26 27 26 29 Did not play last week 8-6A
30 Tyler Lee (4-4) 26 32 40 39 40 44 37 37 30 Defeated North Garland 48-21 11-6A
31 Hebron (4-4) 32 30 30 25 24 28 28 30 33 Defeated Plano West 31-13 6-6A
32 Lake Highlands (4-4) 30 33 39 38 39 42 31 31 32 Defeated Rich Pearce 47-19 10-6A
33 Plano West (2-6) 25 23 24 29 27 36 30 28 31 Lost to Hebron 31-13 6-6A
34 Arlington Bowie (4-4) 21 34 35 35 36 37 36 36 34 Defeated Arlington 42-41 4-6A
35 Plano (3-5) 17 18 16 27 29 30 32 32 35 Did not play last week 6-6A
36 Irving MacArthur (5-3) 18 28 28 23 22 31 33 33 36 Lost to Skyline 53-14 9-6A
37 Mesquite (3-5) 38 40 26 34 34 27 34 34 37 Lost to Highland Park 35-14 10-6A
38 Flower Mound (1-8) 43 44 43 43 33 32 35 35 38 Lost to Allen 42-0 6-6A
39 Lakeview Centennial (4-4) 48 47 46 30 30 33 39 39 39 Lost to Garland 42-28 11-6A
40 Arlington (4-4) 33 24 25 37 38 35 40 40 40 Lost to Bowie 42-41 4-6A
41 Keller Fossil Ridge (4-4) 40 25 38 42 43 39 41 41 43 Defeated Keller Central 34-21 5-6A
42 Richland (3-5) 44 31 37 40 41 45 44 42 42 Did not play last week 7-6A
43 Keller Central (3-5) 45 41 41 44 44 46 46 49 41 Lost to Fossil Ridge 34-21 5-6A
44 Weatherford (5-3) 56 58 47 48 48 49 49 48 48 Defeated Sam Houston 14-0 4-6A
45 Trophy Club Nelson (4-4) 24 27 34 36 32 43 45 45 47 Lost to Denton Guyer 12-10 5-6A
46 Irving Nimitz (5-3) 47 46 49 49 49 50 50 50 50 Defeated Irving 21-0 9-6A
47 Arlington Sam Houston (2-6) 42 45 45 47 47 40 42 44 44 Lost to Weatherford 14-0 4-6A
48 Keller Timber Creek (3-5) 49 48 51 50 50 41 43 43 45 Defeated Justin Northwest 45-21 5-6A
49 LD Bell (1-8) 39 43 42 45 45 47 47 46 46 Defeated Haltom 32-29 7-6A
50 Justin Northwest (1-7) 20 38 44 46 46 48 48 47 49 Lost to Timber Creek 45-21 5-6A
51 North Crowley (2-6) 52 52 52 51 53 51 51 51 51 Lost to Arlington Lamar 51-17 4-6A
52 Grand Prairie (2-7) 41 57 54 53 54 52 52 52 52 Lost to Midlothian 35-7 8-6A
53 North Garland (3-5) 61 62 59 59 59 54 54 54 54 Lost to Tyler Lee 48-21 11-6A
54 WT White (4-4) 50 50 61 61 61 55 55 55 55 Lost to Jesuit 43-0 9-6A
55 Richardson Berkner (3-5) 53 51 50 52 52 59 59 59 59 Defeated Richardson 14-10 10-6A
56 FW Paschal (3-5) 60 61 58 55 51 56 56 56 56 Lost to Arlington Martin 87-20 4-6A
57 Richardson (1-7) 55 54 57 58 58 53 53 53 53 Lost to Berkner 14-10 10-6A
58 Irving (1-7) 54 53 56 57 57 58 58 58 58 Lost to Irving Nimitz 21-0 9-6A
59 Richardson Pearce (2-6) 57 56 55 54 55 57 57 57 57 Lost to Lake Highlands 47-19 10-6A
60 Naaman Forest (0-8) 59 60 53 56 56 60 60 60 60 Lost to Sachse 39-0 11-6A
61 Haltom (1-7) 62 55 60 60 60 61 61 61 61 Lost to LD Bell 32-29 7-6A
62 RL Turner (4-4) 58 59 62 62 62 62 62 62 62 Defeated Sunset 28-0 9-6A
63 Sunset (0-8) 63 63 63 63 63 63 63 63 63 Lost to RL Turner 28-0 9-6A

The Old Coach Top Stories