Week 0 Football Schedule, Scores

Here are your Week 0 statewide scores to kick off the 2003 season.

WEEK O

THURSDAY, AUGUST 28

CLASS 5A

REGION I
35 Las Cruces (NM) at El Paso Franklin (1-5A) 7
9 Amarillo (2-5A) at Amarillo Palo Duro (3-4A) 6
24 Weatherford (4-5A) at Fort Worth Paschal (6-5A) 0
6 Saginaw Boswell (5-5A) at Fort Worth Arlington Heights (7-4A) 29

REGION II
17 Klein Forest (15-5A) at Katy Mayde Creek (19-5A) 0

REGION III
28 Alief Taylor (19-5A) at Sugar Land Kempner (20-5A) 19
17 Klein Forest (15-5A) at Katy Mayde Creek (19-5A) 0

REGION IV
20 Austin Lanier (26-4A) at Austin Crockett (25-5A) 35
28 New Braunfels (25-4A) at San Antonio Highlands (27-5A) 6

CLASS 4A

REGION I
9 Amarillo (2-5A) at Amarillo Palo Duro (3-4A) 6
6 Saginaw Boswell (5-5A) at Fort Worth Arlington Heights (7-4A) 29
16 Fort Worth Carter-Riverside (8-3A) at Fort Worth North Side (7-4A) 54

REGION II
7 Dallas Jesuit at Mesquite Horn (12-4A) 27

REGION IV
28 New Braunfels (25-4A) at San Antonio Highlands (27-5A) 6
20 Austin Lanier (26-4A) at Austin Crockett (25-5A) 35
6 Beeville Jones (29-4A) vs. San Antonio Alamo Heights (27-4A) at Alamodome 31

CLASS 3A

REGION I
16 Fort Worth Carter-Riverside (8-3A) at Fort Worth North Side (7-4A) 54

REGION III
18 Hillsboro (17-3A) vs. McGregor (21-2A) at Waco ISD 28

CLASS 2A

REGION I
14 Petrolia (11-A) at Holliday (7-2A) 26
42 Windthorst (12-A) at Wichita Falls City View (7-2A) 19

REGION II
68 Scurry-Rosser (15-2A) at Quinlan Boles (17-A) 21

REGION III
18 Hillsboro (17-3A) vs. McGregor (21-2A) at Waco ISD 28

CLASS A

REGION II
14 Petrolia (11-A) at Holliday (7-2A) 26
42 Windthorst (12-A) at Wichita Falls City View (7-2A) 19

REGION III
68 Scurry-Rosser (15-2A) at Quinlan Boles (17-A) 21
16 Garrison JV at Apple Springs (24-A) 14

FRIDAY, AUGUST 29

CLASS 5A

REGION I
14 Roswell (NM) at El Paso Americas (1-5A) 27
34 Alamogordo (NM) at El Paso Bel Air (1-5A) 18
35 Carlsbad (NM) at El Paso Coronado (1-5A) 21
12 El Paso Eastwood (1-5A) at Gadsden (NM) 6
14 El Paso Hanks (1-5A) at El Paso Jefferson (1-4A) 7
7 El Paso Socorro (1-5A) at Roswell (NM) Goddard 12
14 Dumas (3-4A) at Amarillo Tascosa (2-5A) 17
14 Midland (3-5A) at Lubbock Coronado (2-5A) 6
23 Abilene Cooper (3-5A) at Duncanville (4-5A) 30
35 Odessa (3-5A) at Big Spring (4-4A) 17
35 Coppell (7-5A) at Burleson (4-5A) 7
27 DeSoto (4-5A) at Euless Trinity (5-5A) 14
0 Dallas Molina (10-5A) at Mansfield Summit (4-5A) 63
7 Haltom (5-5A) at Richland (6-4A) 17
20 Arlington Bowie (6-5A) at Dallas Carter (10-5A) 52
38 Arlington Lamar (6-5A) at Irving Nimitz (8-5A) 7
41 Richardson Lake Highlands (9-5A) at Flower Mound (7-5A) 14
16 Lewisville (7-5A) at Mesquite (12-5A) 17
31 Richardson Pearce (12-4A) at The Colony (7-5A) 6

REGION II
37 Garland Naaman Forest (12-5A) at Allen (9-5A) 34
12 Dallas Skyline (10-5A) at Plano East (9-5A) 37
41 Richardson Lake Highlands (9-5A) at Flower Mound (7-5A) 14
23 Rowlett (12-5A) at Rockwall (9-5A) 6
7 Dallas Bryan Adams (10-5A) at Dallas Bishop Lynch 49
20 Arlington Bowie (6-5A) at Dallas Carter (10-5A) 52
0 Dallas Molina (10-5A) at Mansfield Summit (4-5A) 63
7 Dallas Sunset (10-5A) at Wichita Falls Rider (5-4A) 9
36 Dallas W.T. White (10-5A) at Richardson (12-4A) 44
49 Longview (11-5A) at Marshall (13-4A) 16
14 Katy (19-5A) at Lufkin (11-5A) 35
33 Garland (12-5A) at Tyler John Tyler (11-5A) 6
7 Frisco (6-4A) at Garland Lakeview (12-5A) 24
16 Lewisville (7-5A) at Mesquite (12-5A) 17
0 Austin Bowie (25-5A) at Leander (14-5A) 47
27 Round Rock (14-5A) at Bastrop (25-4A) 7
14 League City Clear Creek (24-5A) at Conroe (15-5A) 9
52 Tomball (16-5A) at Klein Oak (15-5A) 6
24 Deer Park (23-5A) at Spring (15-5A) 28
14 Houston Cypress Creek (16-5A) at Sugar Land Bush (20-5A) 10
28 Beaumont Ozen (20-4A) at Houston Jersey Village (16-5A) 34 (OT)

REGION III
10 Houston Bellaire (18-5A) at Alvin (24-5A) 31
40 Houston Westside (18-5A) vs. South Houston (23-5A) 21
20 Kingwood (22-5A) at Alief Elsik (19-5A) 48
14 Alief Hastings (19-5A) at Humble (22-5A) 20
14 Katy (19-5A) at Lufkin (11-5A) 35
33 Sugar Land Austin (20-5A) at Katy Cinco Ranch (19-5A) 29
7 Katy Taylor (19-5A) at Houston Clear Lake (24-5A) 21
14 Houston Cypress Creek (16-5A) at Sugar Land Bush (20-5A) 10
10 Sugar Land Dulles (20-5A) at Houston Spring Woods (21-5A) 0
0 Baytown Sterling (22-5A) at La Porte (23-5A) 7
7 Beaumont West Brook (22-5A) at Beaumont Central (20-4A) 19
42 Spring Branch Smithson Valley (27-5A) vs. Port Arthur Memorial (22-5A) 33
24 Deer Park (23-5A) at Spring (15-5A) 28
3 Pasadena Rayburn (23-5A) at Houston Waltrip (22-4A) 6
14 League City Clear Creek (24-5A) at Conroe (15-5A) 9

REGION IV
13 Austin Akins (25-5A) at Austin Travis (26-4A) 27
0 Austin Bowie (25-5A) at Leander (14-5A) 47
0 San Marcos (25-5A) vs. Corpus Christi Calallen (30-4A) 31
14 Eagle Pass (30-5A) at Schertz Clemens (26-5A) 48
58 San Antonio Southwest (27-5A) at Laredo United South (30-5A) 7
42 Spring Branch Smithson Valley (27-5A) vs. Port Arthur Memorial (22-5A) 33
38 Bay City (24-4A) at Corpus Christi Carroll (29-5A) 20
14 Austin LBJ (26-4A) at Corpus Christi King (29-5A) 48
35 Corpus Christi Moody (29-5A) at Alice (30-4A) 29
33 Corpus Christi Ray (29-5A) at South San Antonio (29-4A) 7
27 Victoria Memorial (29-5A) at Texas City (23-4A) 30
21 San Antonio Central Catholic at Laredo Martin (30-5A) 7
10 Laredo Nixon (30-5A) at Rio Grande City (31-5A) 2
26 Laredo United (30-5A) at Robstown (30-4A) 46
27 La Joya (31-5A) at Brownsville Rivera (32-5A) 7
42 Brownsville Pace (32-5A) at Mission Memorial (31-4A) 6
31 Harlingen (32-5A) at Harlingen South (32-4A) 28

CLASS 4A

REGION I
0 Santa Teresa (NM) at Canutillo (1-4A) 37
12 El Paso Bowie (1-4A) at El Paso Parkland (2-4A) 31
14 El Paso Hanks (1-5A) at El Paso Jefferson (1-4A) 7
21 El Paso Jesus Cathedral at Clint Mountain View (2-4A) 26
12 Fabens (2-4A) at Deming (NM) 14
17 Canyon (1-3A) at Canyon Randall (3-4A) 44
14 Dumas (3-4A) at Amarillo Tascosa (2-5A) 17
7 Lubbock Estacado (4-4A) at Hereford (3-4A) 14 (OT)
0 Perryton (1-3A) at Pampa (3-4A) 37
21 Plainview (3-4A) at Borger (1-3A) 27 (OT)
0 Hobbs (NM) at Andrews (4-4A) 57
35 Odessa (3-5A) at Big Spring (4-4A) 17
14 San Angelo Lake View (4-4A) at Abilene Wylie (6-3A) 29
7 Snyder (3-3A) at Wolfforth Frenship (4-4A) 23
19 Burkburnett (5-4A) at Bridgeport (7-3A) 0
7 Mineral Wells (5-4A) at Iowa Park (5-3A) 27
5 Lake Dallas (7-3A) at Springtown (5-4A) 31
42 Wichita Falls (5-4A) at Fort Worth O.D. Wyatt (7-4A) 0
7 Dallas Sunset (10-5A) at Wichita Falls Rider (5-4A) 9, canceled due to lightning
19 Fort Worth Western Hills (7-4A) at Azle (6-4A) 29
20 Birdville (6-4A) at Decatur (7-3A) 34
7 Frisco (6-4A) at Garland Lakeview (12-5A) 24
7 Haltom (5-5A) at Richland (6-4A) 17
6 Cleburne (15-4A) at Fort Worth Eastern Hills (7-4A) 14
7 Seagoville (10-4A) at Fort Worth Trimble Tech (7-4A) 6
10 Fort Worth South Hills (7-4A) at Graham (5-3A) 24
34 Fort Worth Southwest (7-4A) at Lake Worth (7-3A) 32
17 Forney (13-3A) at Aledo (8-4A) 14
21 Fort Worth Brewer (8-4A) at Midlothian (15-4A) 0
17 Stephenville (8-4A) at Jacksonville (14-4A) 7

REGION II
6 Dallas Thomas Jefferson (9-4A) at West Mesquite (12-4A) 46
22 Gulf Shores Academy at North Dallas (9-4A) 27
7 Seagoville (10-4A) at Fort Worth Trimble Tech (7-4A) 6
24 Denison (11-4A) at Terrell (16-4A) 14
22 Greenville (11-4A) at Corsicana (16-4A) 38
30 McKinney North (11-4A) at Princeton (10-3A) 7
3 Paris (11-4A) at Atlanta (12-3A) 6
7 Wylie (12-4A) at Sulphur Springs (11-4A) 10
10 Dallas Highland Park (12-4A) at Lancaster (16-4A) 12
7 Mesquite Poteet (12-4A) at Mount Pleasant (13-4A) 14
36 Dallas W.T. White (10-5A) at Richardson (12-4A) 44
31 Richardson Pearce (12-4A) at The Colony (7-5A) 6
48 Kilgore (13-4A) at Whitehouse (14-4A) 7
49 Longview (11-5A) at Marshall (13-4A) 16
21 Texarkana Texas High (13-4A) at Nacogdoches (14-4A) 0
25 Wills Point (14-3A) at Athens (14-4A) 13
28 Carthage (16-3A) at Henderson (14-4A) 12
17 Stephenville (8-4A) at Jacksonville (14-4A) 7
33 Palestine (14-4A) at Cleveland (22-3A) 0
32 Gatesville (17-3A) at Alvarado (15-4A) 14
6 Cleburne (15-4A) at Fort Worth Eastern Hills (7-4A) 14
23 Red Oak (16-4A) at Hewitt Midway (15-4A) 13
21 Fort Worth Brewer (8-4A) at Midlothian (15-4A) 0

REGION III
9 Killeen (17-4A) at Houston Strake Jesuit 3
14 Kerrville Tivy (27-4A) at Taylor (17-4A) 23
23 Brenham (18-4A) vs. Navasota (23-3A) 50
6 Hempstead (23-3A) at Montgomery (18-4A) 22
22 Rosenberg Lamar Consolidated (18-4A) at Dayton (21-4A) 28
28 Friendswood (23-4A) at Waller (18-4A) 21
10 Huntsville (19-4A) at Channelview (23-4A) 20
15 Vidor (20-4A) at New Caney (19-4A) 17
7 Beaumont West Brook (22-5A) at Beaumont Central (20-4A) 19
28 Beaumont Ozen (20-4A) at Houston Jersey Village (16-5A) 34 (OT)
12 Sour Lake Hardin-Jefferson (21-3A) at Lumberton (20-4A) 20
30 La Marque (23-4A) at Nederland (20-4A) 7
28 Orange Little Cypress-Mauriceville (20-4A) at Bridge City (21-3A) 6
38 Port Neches-Groves (20-4A) at Jasper (20-3A) 18
0 Silsbee (20-4A) at Liberty (22-3A) 14
42 West Orange-Stark (20-4A) vs. Columbia (24-4A) 10
34 Crosby (21-4A) at Houston St. Thomas 6
3 Pasadena Rayburn (23-5A) at Houston Waltrip (22-4A) 6
7 Santa Fe (23-4A) at Sweeny (28-3A) 26
27 Victoria Memorial (29-5A) at Texas City (23-4A) 30
38 Bay City (24-4A) at Corpus Christi Carroll (29-5A) 20

REGION IV
38 Austin Anderson (26-4A) at Austin Lake Travis (25-4A) 37
27 Round Rock (14-5A) at Bastrop (25-4A) 7
6 Del Valle (25-4A) at Manor (24-3A) 20
36 Fredericksburg (27-4A) at Dripping Springs (25-4A) 14
22 Lockhart (25-4A) at Austin McCallum (26-4A) 26
14 Austin LBJ (26-4A) at Corpus Christi King (29-5A) 48
0 Austin Reagan (26-4A) at Burnet (25-3A) 47
13 Austin Akins (25-5A) at Austin Travis (26-4A) 27
16 Pleasanton (29-4A) at Boerne (27-4A) 7
14 Kerrville Tivy (27-4A) at Taylor (17-4A) 23
0 South San Antonio West Campus (26-3A) at San Antonio Edison (28-4A) 31
20 San Antonio Holy Cross at San Antonio Lanier (28-4A) 0
6 San Antonio St. Anthony's at San Antonio Memorial (28-4A) 44
15 San Antonio Southside (29-4A) at Somerset (26-3A) 13
33 Corpus Christi Ray (29-5A) at South San Antonio (29-4A) 7
35 Corpus Christi Moody (29-5A) at Alice (30-4A) 29
0 San Marcos (25-5A) vs. Corpus Christi Calallen (30-4A) 31
26 Laredo United (30-5A) at Robstown (30-4A) 46
22 Edinburg (31-4A) at Hidalgo (32-3A) 17
19 Mission (31-4A) at Mercedes (32-4A) 20
42 Brownsville Pace (32-5A) at Mission Memorial (31-4A) 6
7 Los Fresnos (32-4A) at Mission Sharyland (31-4A) 34
23 Edcouch-Elsa (32-4A) at Pharr-San Juan-Alamo Memorial (31-4A) 7
22 Roma (31-4A) at Progreso (32-3A) 12
31 Harlingen (32-5A) at Harlingen South (32-4A) 28

CLASS 3A

REGION I
21 Plainview (3-4A) at Borger (1-3A) 27 (2OT)
17 Canyon (1-3A) at Canyon Randall (3-4A) 44
13 Sanford-Fritch (6-2A) at Dalhart (1-3A) 45
0 Perryton (1-3A) at Pampa (3-4A) 37
3 Brownfield (2-3A) at Shallowater (4-2A) 13
21 Dimmitt (2-3A) at Friona (5-2A) 40
7 Seminole (3-3A) at Muleshoe (2-3A) 0
20 Slaton (2-3A) at Lockney (5-2A) 43
0 Post (4-2A) at Denver City (3-3A) 21
14 Merkel (3-3A) at Monahans (4-3A) 6
7 Snyder (3-3A) at Wolfforth Frenship (4-4A) 23
Sweetwater (3-3A) at Vernon (5-3A), canceled
7 Kermit (4-3A) at Ozona (2-2A) 14
17 Ballinger (6-3A) at Midland Greenwood (4-3A) 20
8 Midland Christian at Pecos (4-3A) 15
0 Presidio (4-3A) at Van Horn (1-2A) 1
19 Boyd (11-2A) at Bowie (5-3A) 6
14 Stinnett West Texas (6-2A) at Childress (5-3A) 39
10 Fort Worth South Hills (7-4A) at Graham (5-3A) 24
7 Mineral Wells (5-4A) at Iowa Park (5-3A) 27
14 San Angelo Lake View (4-4A) at Abilene Wylie (6-3A) 29
7 Coleman (9-2A) at Brady (6-3A) 47
28 Clyde (6-3A) at Dublin (10-2A) 7
20 Bangs (9-2A) at Comanche (6-3A) 28
0 Early (6-3A) at Goldthwaite (9-2A) 21
19 Burkburnett (5-4A) at Bridgeport (7-3A) 0
20 Birdville (6-4A) at Decatur (7-3A) 34
5 Lake Dallas (7-3A) at Springtown (5-4A) 31
34 Fort Worth Southwest (7-4A) at Lake Worth (7-3A) 32
7 Fort Worth Diamond Hill-Jarvis (8-3A) at Little Elm (7-3A) 38
25 Glen Rose (8-3A) at Hico (10-2A) 6
14 Grandview (15-2A) at Godley (8-3A) 13 (OT)

REGION II
53 Celina (9-3A) vs. Houston Christian 22
27 Pilot Point (9-3A) at Aubrey (12-2A) 0
13 Pottsboro (9-3A) at Henrietta (7-2A) 6
9 Paris North Lamar (10-3A) at Winnsboro (11-3A) 37
30 McKinney North (11-4A) at Princeton (10-3A) 7
19 Kaufman (13-3A) at Quinlan Ford (10-3A) 43
21 Mount Vernon (11-3A) at Royse City (10-3A) 14
13 Emory Rains (11-3A) at Brownsboro (14-3A) 27
59 Gilmer (11-3A) at Gladewater (15-3A) 6
16 Crandall (13-3A) at Lindale (11-3A) 42
41 Gladewater Sabine (15-3A) at Mineola (11-3A) 20
3 Paris (11-4A) at Atlanta (12-3A) 6
42 Daingerfield (12-3A) at Pittsburg (15-3A) 6
34 Texarkana Pleasant Grove (12-3A) at Hooks (18-2A) 13
13 Kemp (14-3A) at Ferris (13-3A) 24
17 Forney (13-3A) at Aledo (8-4A) 14
20 Grand Saline (14-2A) at Canton (14-3A) 13
51 Bullard (16-3A) at Eustace (14-3A) 13
25 Wills Point (14-3A) at Athens (14-4A) 13
59 Tyler Chapel Hill (16-3A) at Longview Spring Hill (15-3A) 36
46 Tatum (16-3A) at White Oak (15-3A) 0
28 Carthage (16-3A) at Henderson (14-4A) 12
27 Corrigan-Camden (22-2A) at Center (16-3A) 21
23 Fairfield (19-3A) at Rusk (16-3A) 20

REGION III
21 Cameron Yoe (18-3A) at China Spring (17-3A) 54
32 Gatesville (17-3A) at Alvarado (15-4A) 14
3 Robinson (17-3A) at Mexia (19-3A) 27
59 Hamilton (10-2A) at Whitney (17-3A) 0
28 Liberty Hill (25-3A) at Caldwell (18-3A) 19
7 Groesbeck (19-3A) at Lorena (18-3A) 14
21 Rockdale (18-3A) at Bellville (23-3A) 35
15 Salado (25-2A) at Troy (18-3A) 0
23 Fairfield (19-3A) at Rusk (16-3A) 20
27 Splendora (22-3A) at Madisonville (19-3A) 13
12 Teague (19-3A) at Centerville (22-2A) 23
6 Coldspring Oakhurst (22-3A) at Trinity (19-3A) 8
7 Huntington (20-3A) at Winnie East Chambers (24-2A) 41
38 Port Neches-Groves (20-4A) at Jasper (20-3A) 18
14 San Augustine (23-2A) at Kirbyville (20-3A) 18
26 Timpson (23-2A) at Woodville (20-3A) 36
14 Mont Belvieu Barbers Hill (22-3A) at Anahuac (21-3A) 20 (OT)
28 Orange Little Cypress-Mauriceville (20-4A) at Bridge City (21-3A) 6
7 Cleveland Tarkington (22-3A) at Hardin (21-3A) 51
12 Kountze (21-3A) at Hull-Daisetta (24-2A) 37
12 Sour Lake Hardin-Jefferson (21-3A) at Lumberton (20-4A) 20
33 Palestine (14-4A) at Cleveland (22-3A) 0
14 Wallis Brazos (27-2A) at Huffman Hargrave (22-3A) 55
0 Silsbee (20-4A) at Liberty (22-3A) 14
12 Shepherd (22-3A) at Groveton (22-2A) 26
0 Columbus (23-3A) at Wharton (28-3A) 44
6 Hempstead (23-3A) at Montgomery (18-4A) 22
23 Brenham (18-4A) vs. Navasota (23-3A) 50
14 Brookshire Royal (27-2A) at Sealy (23-3A) 52
8 Stafford (23-3A) at Hitchcock (27-2A) 15
36 Gonzales (27-3A) at Elgin (24-3A) 34
14 Little River Academy (25-2A) at Hutto (24-3A) 20 (OT)
27 Yoakum (27-3A) at La Grange (24-3A) 23
6 Del Valle (25-4A) at Manor (24-3A) 20
0 Smithville (24-3A) at Llano (25-3A) 49

REGION IV
0 Austin Reagan (26-4A) at Burnet (25-3A) 47
63 Comfort (26-2A) at Ingram Moore (25-3A) 13
28 Liberty Hill (25-3A) at Caldwell (18-3A) 19
0 Smithville (24-3A) at Llano (25-3A) 49
26 Luling (27-3A) at Wimberley (25-3A) 21
14 Jourdanton (25-3A) at Universal City Randolph (29-2A) 26
6 Lytle (26-3A) at Brackettville Brackett (30-2A) 39
29 Devine (29-3A) at Marion (26-3A) 0
20 Poteet (26-3A) at Karnes City (31-2A) 48
15 San Antonio Southside (29-4A) at Somerset (26-3A) 13
0 South San Antonio West Campus (26-3A) at San Antonio Edison (28-4A) 31
6 Goliad (27-3A) at Victoria St. Joseph's 16
36 Gonzales (27-3A) at Elgin (24-3A) 34
27 Yoakum (27-3A) at La Grange (24-3A) 23
6 East Bernard (27-2A) at Altair Rice Consolidated (28-3A) 55
20 Refugio (31-2A) at Edna (28-3A) 21
23 Needville (28-3A) at Boling (27-2A) 15
7 Santa Fe (23-4A) at Sweeny (28-3A) 26
0 Columbus (23-3A) at Wharton (28-3A) 44
20 Zapata (31-3A) at Carrizo Springs (29-3A) 14
22 Blanco (26-2A) at Cotulla (29-3A) 3
6 Pearsall (29-3A) at San Antonio Antonian 28
9 San Diego (31-3A) at Corpus Christi West Oso (30-3A) 34
14 Mathis (30-3A) at Orange Grove (31-3A) 7
28 Sinton (30-3A) at Raymondville (32-3A) 31
12 Odem (32-2A) at Taft (30-3A) 0
48 Bishop (31-3A) at George West (30-2A) 0
15 La Villa (32-2A) at Falfurrias (31-3A) 39
38 Hebbronville (31-3A) at Premont (32-2A) 14
22 Edinburg (31-4A) at Hidalgo (32-3A) 17
17 Port Isabel (32-3A) at La Vernia (26-3A) 29
22 Roma (31-4A) at Progreso (32-3A) 12
8 Cuidad Victoria at Rio Hondo (32-3A) 55

CLASS 2A

REGION I
14 Sonora (2-2A) at Alpine (1-2A) 34
6 El Paso Faith Christian Academy at Fort Hancock (1-2A) 26
36 Coahoma (3-2A) at Big Lake Reagan County (2-2A) 26
13 Christoval (16-A) at Eldorado (2-2A) 20
7 Kermit (4-3A) at Ozona (2-2A) 14
6 San Angelo Grape Creek (2-2A) at Wink (7-A) 20
40 Wall (2-2A) at Tuscola Jim Ned (9-2A) 48
0 Forsan (3-2A) at Iraan (7-A) 40
0 Morton (6-A) at Seagraves (3-2A) 34
19 Stanton (3-2A) at Roscoe (15-A) 27
14 Floydada (5-2A) at Idalou (4-2A) 23
0 Hart (4-A) at Lubbock Roosevelt (4-2A) 28
0 Post (4-2A) at Denver City (3-3A) 21
3 Brownfield (2-3A) at Shallowater (4-2A) 13
57 Sundown (6-A) at Tahoka (4-2A) 6
15 Abernathy (5-2A) at Springlake-Earth (4-A) 14
21 Dimmitt (2-3A) at Friona (5-2A) 40
22 Hale Center (5-2A) at Anton (5-A) 26
20 Slaton (2-3A) at Lockney (5-2A) 43
14 Sudan (5-A) at Olton (5-2A) 31
6 Amarillo Boys Ranch (6-2A) at Gruver (1-A) 16
0 Memphis (3-A) at Canadian (6-2A) 28
13 Sanford-Fritch (6-2A) at Dalhart (1-3A) 45
32 Sunray (1-A) at Spearman (6-2A) 14
14 Stinnett West Texas (6-2A) at Childress (5-3A) 39
Electra (7-2A) at Munday (9-A), canceled
13 Pottsboro (9-3A) at Henrietta (7-2A) 6
7 Nocona (7-2A) at Tom Bean (13-2A) 50
20 Albany (12-A) at Olney (7-2A) 6
14 Anson (8-2A) at Quanah (7-2A) 21
7 Knox City (9-A) at Seymour (7-2A) 24
41 Cisco (8-2A) at Ranger (14-A) 0
14 Eastland (8-2A) at Jacksboro (11-2A) 25
41 Roby (15-A) at Hawley (8-2A) 20

REGION II
20 Bangs (9-2A) at Comanche (6-3A) 28
7 Coleman (9-2A) at Brady (6-3A) 47
0 Early (6-3A) at Goldthwaite (9-2A) 21
43 Mason (26-2A) at San Saba (9-2A) 0
40 Wall (2-2A) at Tuscola Jim Ned (9-2A) 48
3 Winters (9-2A) at Menard (16-A) 49
41 Clyde (6-3A) at Dublin (10-2A) 14
59 Hamilton (10-2A) at Whitney (17-3A) 0
25 Glen Rose (8-3A) at Hico (10-2A) 6
7 Collinsville (11-A) at Alvord (11-2A) 14
19 Boyd (11-2A) at Bowie (5-3A) 6
42 Lindsay (11-A) at Chico (11-2A) 6
14 Eastland (8-2A) at Jacksboro (11-2A) 25
0 Millsap (11-2A) at Tolar (14-A) 35
18 Paradise (11-2A) at Callisburg (12-2A) 7
12 Bells (13-2A) at Argyle (12-2A) 10
27 Pilot Point (9-3A) at Aubrey (12-2A) 0
27 Gunter (12-2A) at Whitewright (13-2A) 14
46 Prosper (12-2A) at Blue Ridge (13-2A) 20
21 Anna (13-2A) at Valley View (12-2A) 6
21 Howe (13-2A) at Honey Grove (17-2A) 32
20 Paris Chisum (17-2A) at Leonard (13-2A) 12
0 Gainesville State School at Sadler S&S Consolidated (13-2A) 47
7 Nocona (7-2A) at Tom Bean (13-2A) 50
50 Wolfe City (17-A) at Alba-Golden (14-2A) 0
0 Como-Pickton (14-2A) at Linden-Kildare (18-2A) 49
0 Edgewood (14-2A) at Big Sandy Harmony (19-2A) 31
20 Grand Saline (14-2A) at Canton (14-3A) 13
8 Tyler T.K. Gorman at Quitman (14-2A) 57
27 Blooming Grove (15-2A) at Cayuga (16-2A) 6
14 Grandview (15-2A) at Godley (8-3A) 13 (OT)
6 Bruceville-Eddy (21-2A) at Italy (15-2A) 39
0 Malakoff (16-2A) at Maypearl (15-2A) 30
41 Dallas First Baptist Academy at Palmer (15-2A) 12
34 Rio Vista (15-2A) at Itasca (21-A) 19
0 Frankston (16-2A) at Hawkins (19-2A) 26
33 Jewett Leon (22-2A) at Kerens (16-2A) 0
15 Overton (20-A) at Malakoff Cross Roads (16-2A) 35

REGION III
0 Omaha Pewitt (18-2A) at Cooper (17-2A) 22
21 Howe (13-2A) at Honey Grove (17-2A) 32
20 Paris Chisum (17-2A) at Leonard (13-2A) 12
20 Pattonville Prairiland (17-2A) at Redwater (18-2A) 14
34 Texarkana Pleasant Grove (12-3A) at Hooks (18-2A) 13
35 Hughes Springs (18-2A) at Karnack (18-A) 0
0 Como-Pickton (14-2A) at Linden-Kildare (18-2A) 49
0 Edgewood (14-2A) at Big Sandy Harmony (19-2A) 31
0 Frankston (16-2A) at Hawkins (19-2A) 26
27 Harleton (18-A) at Ore City (19-2A) 12
14 Alto (23-2A) at Elysian Fields (20-2A) 21
0 Gladewater Union Grove (20-2A) at Simms Bowie (18-A) 27
54 Troup (20-2A) at Tenaha (20-A) 6
6 Bruceville-Eddy (21-2A) at Italy (15-2A) 39
29 Hearne (21-2A) at Thorndale (27-A) 15
6 Buffalo (22-2A) at Mart (21-2A) 36
14 Moody (21-2A) at Jarrell (25-2A) 35
34 Rosebud-Lott (21-2A) at Rogers (25-2A) 0
12 Teague (19-3A) at Centerville (22-2A) 23
27 Corrigan-Camden (22-2A) at Center (16-3A) 21
34 Elkhart (22-2A) at Lovelady (24-A) 6
47 Garrison (23-3A) at Grapeland (22-2A) 0
12 Shepherd (22-3A) at Groveton (22-2A) 26
33 Jewett Leon (22-2A) at Kerens (16-2A) 0
0 Burkeville (25-A) at Hemphill (23-2A) 34
14 San Augustine (23-2A) at Kirbyville (20-3A) 18
26 Timpson (23-2A) at Woodville (20-3A) 36
12 Evadale (25-A) at Deweyville (24-2A) 14
12 Kountze (21-3A) at Hull-Daisetta (24-2A) 37
33 New Waverly (24-2A) at Somerville (25-2A) 12
0 High Island (25-A) at Saratoga West Hardin (24-2A) 53
0 Colmesneil (25-A) at Warren (24-2A) 32
7 Huntington (20-3A) at Winnie East Chambers (24-2A) 41

REGION IV
7 Bartlett (27-A) at Florence (25-2A) 34
14 Moody (21-2A) at Jarrell (25-2A) 35
32 Lexington (25-2A) at Schulenburg (28-2A) 15
14 Little River Academy (25-2A) at Hutto (24-3A) 20 (OT)
34 Rosebud-Lott (21-2A) at Rogers (25-2A) 0
15 Salado (25-2A) at Troy (18-3A) 0
33 New Waverly (24-2A) at Somerville (25-2A) 12
3 Cotulla (29-3A) at Blanco (26-2A) 22
63 Comfort (26-2A) at Ingram Moore (25-3A) 13
19 Harper (16-A) at Johnson City (26-2A) 10
13 Center Point (29-A) at Junction (26-2A) 35
55 Thrall (27-A) at Lago Vista (26-2A) 6
43 Mason (26-2A) at San Saba (9-2A) 0
23 Needville (28-3A) at Boling (27-2A) 15
14 Brookshire Royal (27-2A) at Sealy (23-3A) 52
24 Louise (30-A) at Danbury (27-2A) 7
6 East Bernard (27-2A) at Altair Rice Consolidated (28-3A) 55
8 Stafford (23-3A) at Hitchcock (27-2A) 15
14 Wallis Brazos (27-2A) at Huffman Hargrave (22-3A) 55
7 Pettus (32-A) at El Maton Tidehaven (28-2A) 41
0 Bloomington (31-2A) at Ganado (28-2A) 46
0 Weimar (28-2A) at Hallettsville Sacred Heart 16
40 Geronimo Navarro (29-2A) at Kenedy (31-2A) 6
13 Nixon-Smiley (29-2A) at Skidmore-Tynan (31-2A) 28
0 Poth (29-2A) at Shiner (30-A) 34
7 Natalia (30-2A) at Stockdale (29-2A) 12
14 Jourdanton (26-3A) at Universal City Randolph (29-2A) 26
6 Lytle (26-3A) at Brackettville Brackett (30-2A) 39
48 Bishop (31-3A) at George West (30-2A) 0
20 Poteet (26-3A) at Karnes City (31-2A) 48
20 Refugio (31-2A) at Edna (28-3A) 21
18 Yorktown (31-2A) at Runge (30-A) 14
15 La Villa (32-2A) at Falfurrias (31-3A) 39
12 Odem (32-2A) at Taft (30-3A) 0
38 Hebbronville (31-3A) at Premont (32-2A) 14
0 Santa Rosa (32-2A) at Brownsville St. Joseph's 14

CLASS A

REGION I
6 Amarillo Boys Ranch (6-2A) at Gruver (1-A) 16
32 Sunray (1-A) at Spearman (6-2A) 14
0 Memphis (3-A) at Canadian (6-2A) 28
22 Wellington (3-A) at Ralls (5-A) 14
20 Texico (NM) at Bovina (4-A) 6
22 Farwell (4-A) at Plains (6-A) 12
0 Hart (4-A) at Lubbock Roosevelt (4-2A) 28
15 Abernathy (5-2A) at Springlake-Earth (4-A) 14
22 Hale Center (5-2A) at Anton (5-A) 26
0 Paducah (9-A) at Crosbyton (5-A) 35
0 Lorenzo (5-A) at Lubbock Christian 20
14 Sudan (5-A) at Olton (5-2A) 31
0 Morton (6-A) at Seagraves (3-2A) 34
57 Sundown (6-A) at Tahoka (4-2A) 6
0 Garden City (7-A) at Sterling City (15-A) 13
0 Forsan (3-2A) at Iraan (7-A) 40
Midland Trinity at McCamey (7-A), canceled
40 Rankin (7-A) at Mertzon Irion County (16-A) 20
6 San Angelo Grape Creek (2-2A) at Wink (7-A) 20

REGION II
Wichita Falls Notre Dame at Crowell (9-A), canceled
7 Knox City (9-A) at Seymour (7-2A) 24
Electra (7-2A) at Munday (9-A), canceled
0 Paducah (9-A) at Crosbyton (5-A) 35
26 Rotan (9-A) at Rising Star (14-A) 0
7 Collinsville (11-A) at Alvord (11-2A) 14
Era (11-A) at Muenster Sacred Heart, ppd. until 10/2
42 Lindsay (11-A) at Chico (11-2A) 6
26 Muenster (11-A) at Throckmorton (12-A) 0
Maud (18-A) vs. Saint Jo (11-A), canceled
20 Albany (12-A) at Olney (7-2A) 6
6 Archer City (12-A) vs. Celeste (17-A) 20
21 Baird (14-A) at Miles (15-A) 7
20 Cross Plains (14-A) at Robert Lee (15-A) 18
53 Bronte (15-A) at May (14-A) 0
41 Cisco (8-2A) at Ranger (14-A) 0
0 Millsap (11-2A) at Tolar (14-A) 35
41 Roby (15-A) at Hawley (8-2A) 20
19 Stanton (3-2A) at Roscoe (15-A) 27
0 Garden City (7-A) at Sterling City (15-A) 13
13 Christoval (16-A) at Eldorado (2-2A) 20
0 Leakey (29-A) at Eden (16-A) 49
19 Harper (16-A) at Johnson City (26-2A) 10
3 Winters (9-2A) at Menard (16-A) 49
40 Rankin (7-A) at Mertzon Irion County (16-A) 20
12 Sabinal (29-A) at Rocksprings (16-A) 26

REGION III
6 Archer City (12-A) vs. Celeste (17-A) 20
14 Cumby (17-A) at Detroit (18-A) 28
Maud (18-A) vs. Saint Jo (11-A), canceled
50 Wolfe City (17-A) at Alba-Golden (14-2A) 0
7 Cushing (20-A) at Gilmer Union Hill (18-A) 31
27 Harleton (18-A) at Ore City (19-2A) 12
35 Hughes Springs (18-2A) at Karnack (18-A) 0
0 Gladewater Union Grove (20-2A) at Simms Bowie (18-A) 27
0 Mount Enterprise (20-A) at Pineland West Sabine (25-A) 35
15 Overton (20-A) at Malakoff Cross Roads (16-2A) 35
54 Troup (20-2A) at Tenaha (20-A) 6
21 Dawson (21-A) at Valley Mills (23-A) 35
34 Rio Vista (15-2A) at Itasca (21-A) 19
28 Bremond (24-A) at Wortham (21-A) 6
49 Waco Reicher at Bosqueville (23-A) 44
12 Marlin JV at Chilton (23-A) 51
21 Riesel (23-A) at Holland (27-A) 12
18 Burton (27-A) at Iola (24-A) 14
34 Elkhart (22-2A) at Lovelady (24-A) 6
0 Normangee (24-A) at Milano (27-A) 28

REGION IV
0 Burkeville (25-A) at Hemphill (23-2A) 34
0 Colmesneil (25-A) at Warren (24-2A) 32
12 Evadale (25-A) at Deweyville (24-2A) 14
0 High Island (25-A) at Saratoga West Hardin (24-2A) 53
0 Mount Enterprise (20-A) at Pineland West Sabine (25-A) 35
7 Bartlett (27-A) at Florence (25-2A) 34
18 Burton (27-A) at Iola (24-A) 14
13 Granger (27-A) at Flatonia (30-A) 49
21 Riesel (23-A) at Holland (27-A) 12
0 Normangee (24-A) at Milano (27-A) 28
29 Hearne (21-2A) at Thorndale (27-A) 15
55 Thrall (27-A) at Lago Vista (26-2A) 6
34 Ben Bolt (32-A) at Barksdale Nueces Canyon (29-A) 14
13 Center Point (29-A) at Junction (26-2A) 35
17 D'Hanis (29-A) at San Antonio St. Gerard 7
35 Charlotte (30-A) at La Pryor (29-A) 6
0 Leakey (29-A) at Eden (16-A) 49
12 Sabinal (29-A) at Rocksprings (16-A) 26
16 Bruni (32-A) at Falls City (30-A) 41
24 Louise (30-A) at Danbury (27-2A) 7
18 Yorktown (31-2A) at Runge (30-A) 14
0 Poth (29-2A) at Shiner (30-A) 34
6 Agua Dulce (32-A) at San Antonio Texas Military Institute 43
7 Pettus (32-A) at El Maton Tidehaven (28-2A) 41

SATURDAY, AUGUST 30

CLASS 5A

REGION I
8 Lubbock Monterey (2-5A) vs. Donna (32-5A) 10
10 Abilene (3-5A) vs. Waco (13-5A) 20
20 Midland Lee (3-5A) at Arlington (6-5A) 35
21 Odessa Permian (3-5A) vs. Copperas Cove (13-5A) 49

REGION II
7 McKinney (9-5A) at Tyler Lee (11-5A) 45
20 Bryan (13-5A) vs. The Woodlands (15-5A) 35
21 Odessa Permian (3-5A) vs. Copperas Cove (13-5A) 49
10 Abilene (3-5A) vs. Waco (13-5A) 20

REGION III
24 San Antonio Roosevelt (26-5A) at Baytown Lee (22-5A) 13

REGION IV
24 San Antonio Roosevelt (26-5A) at Baytown Lee (22-5A) 13
18 Laredo Alexander (30-5A) at Corpus Christi Miller (29-5A) 26
20 Brownsville Lopez (32-4A) at Brownsville Hanna (32-5A) 34
8 Lubbock Monterey (2-5A) vs. Donna (32-5A) 10

CLASS 4A

REGION I
34 Gainesville (9-3A) at Wichita Falls Hirschi (5-4A) 0
0 Fort Worth Dunbar (7-4A) vs. Brownwood (8-4A) 49
55 Joshua (8-4A) at Fort Worth Polytechnic (7-4A) 7

REGION IV
32 Castroville Medina Valley (27-4A) at San Antonio Jefferson (28-4A) 3
20 Brownsville Lopez (32-4A) at Brownsville Hanna (32-5A) 34

CLASS 3A

REGION I
21 Fort Stockton (4-3A) vs. Colorado City (3-2A) 27

REGION II
34 Gainesville (9-3A) at Wichita Falls Hirschi (5-4A) 0

CLASS 2A

REGION I
24 Van Horn (1-2A) at El Paso Bel Air JV 6
21 Fort Stockton (4-3A) vs. Colorado City (3-2A) 27
13 Nazareth (4-A) at Amarillo Highland Park (6-2A) 35

REGION III
6 Arp (20-2A) at DeKalb (18-2A) 27

CLASS A

REGION I
13 Nazareth (4-A) at Amarillo Highland Park (6-2A) 35

REGION II
0 Perrin-Whitt (12-A) vs. Frost (21-A) 33

REGION III
0 Perrin-Whitt (12-A) vs. Frost (21-A) 33


The Old Coach Top Stories