Texas7on7.com

Matt Stepp Picks this Week's SQT Action!

THEOLDCOACH will be out on the scene at the 7on7 Qualifiers this weekend and we bring you this week's picks!

DIVISION II

Midwestern State SQT

Pool A

Argyle

Dallas First Baptist

Childress

Snyder

Pool Winner: Argyle

 

Pool B

Abilene Wylie

Graham*

Bowie

Gainesville

Pool Winner: Abilene Wylie

 

Pool C

Mineral Wells

Burkburnett

Perrin-Whitt

Bells

Pool Winner: Mineral Wells

 

Pool D

Brock

Iowa Park

Springtown

Boyd

Pool Winner: Brock

STATE QUALIFIERS: Argyle & Brock

 

Burnet SQT

Pool A

Burnet

Bandera

Lago Vista

Granger

Pool Winner: Burnet

 

Pool B

Marion

Comanche

Gatesville

Taylor

Pool Winner: Taylor

 

Pool C

Brownwood

Boerne*

Rockdale

Brady

Pool Winner: Brownwood

 

Pool D

Wimberley

Little-River Academy

Bremond

Somerset

Pool Winner: Somerset

STATE QUALIFIERS: Burnet & Brownwood

 

 

 

DIVISION I

Mesquite SQT

Pool A: Memorial Stadium

North Mesquite

Richardson Pearce*

Garland

Richardson Lake Highlands

Pool Winner: North Mesquite

 

Pool B: New Middle School

Mesquite Poteet

Rockwall

Desoto

Wylie

Pool Winner: DeSoto

 

Pool C: Berry Middle School

Mesquite Horn

Arlington

West Mesquite

Plano

Pool Winner: Mesquite Horn

 

Pool D: Hanby Stadium

Mesquite

Garland Lakeview

Cedar Hill

Wylie East

Pool Winner: Cedar Hill

STATE QUALIFIERS: DeSoto & Mesquite Horn

 

 

Round Rock SQT

Pool A: Reeves Stadium

Round Rock Westwood

Corpus Christi Ray

Marble Falls

Pflugerville

Pool Winner: Round Rock Westwood

 

 

Pool B: Westwood HS

Lake Travis*

Round Rock Stony Point

Round Rock McNeil

Austin High

Pool Winner: Austin High

 

 

Pool C: Cedar Ridge HS

Round Rock Cedar Ridge

Hutto

Georgetown

College Station

Pool Winner: College Station

 

 

Pool D: Dragon Stadium

Round Rock

Austin Bowie

Pflugerville Hendrickson*

Abilene Cooper

Pool Winner: Abilene Cooper

 

STATE QUALIFIERS: Austin High & College Station

 

Northwest SQT

Pool A: Northwest ISD Stadium

Justin Northwest

Willis

Grand Prairie

Denton

Pool Winner: Justin Northwest

 


Pool B: Texan Stadium 

Abilene

Dumas

Azle

Keller Timber Creek

Pool Winner: Abilene

 

Pool C: Northwest HS

Fort Worth All Saints

Lake Dallas

Arlington Lamar

San Angelo Central

Pool Winner: Arlington Lamar

 

Pool D: Byron Nelson HS

Trophy Club Nelson

Colleyville Heritage

Lindale

Southlake Carroll

Pool Winner: Southlake Carroll

STATE QUALIFIERS: Abilene & Southlake Carroll


The Old Coach Top Stories