Texas7on7.com

Matt Stepp picks all the SQTs statewide!

THEOLDCOACH picks all the SQTs statewide each and every week!

DIVISION II

Wellington SQT

Pool A

Wellington

Snyder

Burkburnett

Wheeler

POOL WINNER: Burkburnett

POOL RUNNER UP: Snyder

 

Pool B

Levelland

Perryton

Turkey Valley

Childress

POOL WINNER: Levelland

POOL RUNNER UP: Childress

STATE QUALIFIERS: Levelland & Childress

 

Brownwood SQT

Pool A

Brownwood JV*

Glen Rose

Ballinger

Early

POOL WINNER: Glen Rose

 

Pool B

Brownwood*

Merkel

Gatesville

Tuscola Jim Ned

POOL WINNER: Tuscola Jim Ned

 

Pool C

Hawley

Dublin

Albany

Sonora*

POOL WINNER: Dublin

 

Pool D

Stephenville

Andrews

Brady

Graham*

POOL WINNER: Stephenville

STATE QUALIFIERS: Tuscola Jim Ned & Stephenville

 

Celina SQT

Pool A

Celina*

Gainesville

Godley*

Whitesboro

POOL WINNER: Gainesville

 

Pool B

Crandall

Anna

Whitewright

Princeton

POOL WINNER: Princeton

 

Pool C

Argyle*

Decatur

Springtown

Aubrey

POOL WINNER: Decatur

 

Pool D

Pilot Point*

Quinlan Ford

Krum

Melissa

POOL WINNER: Krum

STATE QUALIFIERS: Princeton & Decatur

 

Giddings SQT

Pool A

Giddings

Lexington*

Granger

Jewett Leon

POOL WINNER: Giddings

POOL RUNNER UP: Granger

Pool B

Taylor

Caldwell

LaGrange

Cuero

POOL WINNER: LaGrange

POOL RUNNER UP: Cuero

STATE QUALIFIERS: LaGrange & Cuero

Hitchcock SQT

Pool A

Houston Worthing

Houston Lutheran North

Vanderbilt Industrial

Rice Consolidated

POOL WINNER: Houston Worthing

POOL RUNNER UP: Rice Consolidated

 

Pool B

Hitchcock*

East Bernard

Shepherd

Houston Lutheran South

POOL WINNER: East Bernard

POOL RUNNER UP: Shepherd

STATE QUALIFIERS: Houston Worthing & East Bernard

 

DIVISION I

Wylie SQT

Pool A

Wylie

Denison*

Sherman

McKinney

POOL WINNER: Wylie

 

Pool B

Rockwall

Lake Dallas

Lovejoy

Hebron

POOL WINNER: Rockwall

 

Pool C

Rowlett

Plano East

Dallas Jesuit

Sachse

POOL WINNER: Plano East

 

Pool D

Wylie East

North Mesquite

Plano

Mesquite

POOL WINNER: Plano

STATE QUALIFIERS: Rockwall & Plano East

 

Abilene SQT

Pool A

Abilene*

Keller

Killeen Harker Heights

Elgin

POOL WINNER: Keller

 

Pool B

Azle

Fort Worth All Saints

Wolfforth Frenship

Episcopal School of Dallas

POOL WINNER: Fort Worth All Saints

 

Pool C

Abilene Cooper

Odessa

Fort Worth Paschal

San Angelo Central*

POOL WINNER: Abilene Cooper

 

Pool D

Lubbock Coronado

San Angelo Lake View

White Settlement Brewer

Weatherford

POOL WINNER: White Settlement Brewer

STATE QUALIFIERS: Fort Worth All Saints & Abilene Cooper

 

El Paso SQT

Pool A

El Paso Del Valle

Clint Horizon

El Paso Eastwood

El Paso Burges

POOL WINNER: El Paso Del Valle

 

Pool B

El Paso El Dorado

El Paso Parkland

El Paso Montwood

El Paso Bowie

POOL WINNER: El Paso El Dorado

 

Pool C

El Paso Pebble Hills

El Paso Chapin

Canutillo

El Paso Bel Air

POOL WINNER: El Paso Chapin

 

Pool D

El Paso Eastlake

Fabens

El Paso Franklin

El Paso Ysleta

POOL WINNER: El Paso Eastlake

STATE QUALIFIERS: El Paso El Dorado & El Paso Eastlake

  

Lufkin SQT

Pool A

Lufkin

College Station*

Willis

Kyle Lehman

POOL WINNER: Lufkin 

 

Pool B

Houston St. Pius

Bryan Rudder

New Caney

Huntsville

POOL WINNER: Houston St. Pius

 

Pool C

Longview

Beaumont West Brook

Montgomery

Houston Christian

POOL WINNER: Longview

 

Pool D

Humble Atascocita

Lindale

Longview Pine Tree

New Caney Porter

POOL WINNER: Humble Atascocita

STATE QUALIFIERS: Lufkin & Humble Atascocita

 

Cy Creek SQT

Pool A

Houston Strake Jesuit

Cy Creek

Cy Falls

Rosenberg Terry

POOL WINNER: Cy Falls

 

Pool B

Katy Cinco Ranch

Jersey Village

Cy Fair

Houston Kinkaid

POOL WINNER: Cy Fair

 

Pool C

The Woodlands

Houston Langham Creek

Richmond Foster

Cy Ranch

POOL WINNER: Richmond Foster

 

Pool D

Tomball Memorial*

Cy Springs

Cy Woods

Friendswood

POOL WINNER: Cy Woods

STATE QUALIFIERS: Cy Fair & Richmond Foster

 

River City SQT

Pool A

Alamo Heights

Austin Reagan

San Antonio Taft

Weslaco

POOL WINNER: Alamo Heights

 

Pool B

Boerne Champion

Converse Judson

San Antonio Lee

Mercedes

POOL WINNER: Mercedes

 

Pool C

Round Rock Cedar Ridge

Del Rio

Austin Westlake

San Antonio Johnson

POOL WINNER: Austin Westlake

 

Pool D

San Antonio McCollum

San Antonio Reagan

San Antonio O'Connor

San Antonio Southside

POOL WINNER: San Antonio O'Connor

STATE QUALIFIERS: Mercedes & Austin Westlake


The Old Coach Top Stories