Jevon Jones (© Greg Powers)

Side-by-Side Comparisons of TXHSFB Rankings vs. Results

How did the “Experts” fare with their rankings for Texas High School football Week Two? Check out a Side-By-Side comparison and grade the “Experts” after the games are finished for Week Two.

THE OLD COACH WEEK TWO RANKINGS VS. RESULTS

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 6A

LOSING TEAMS MARKED IN BOLD/ITALICS THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS 6A RK CLASS 6A Record RK CLASS 6A Record RK CLASS 6A Record
1. Allen (2-0) beat Evangel Christian Academy, La. 45-10 1 Allen (1-0) 1  Converse Judson  (1-0)  1  Austin Westlake   (1-0)
2. Austin Westlake (1-1) lost to Liberty, Nev. 21-14 2 Austin Westlake (1-0) 2  DeSoto   (1-0)  2  Allen   (1-0)
3. DeSoto (2-0) beat Denton Guyer 51-17 3 DeSoto (1-0) 3  Cedar Hill   (0-1)  3  DeSoto   (1-0)
4. Cibolo Steele (1-1) lost to Lake Travis 59-56, 2OT 4 Cibolo Steele (1-0) 4  GP North Shore  (1-0) 4  Converse Judson  (1-0)
5. Katy (0-1) vs. Klein Collins, Saturday 5 Katy (0-1) 5  Katy   (0-1)  5  Katy  (0-1)
6. Converse Judson (2-0) beat SA Northside Brennan 55-13 6 Converse Judson (1-0) 6  Allen   (1-0)  6  GP North Shore  (1-0)
7. Galena Park North Shore (1-1) lost to Manvel 26-13 7 GP North Shore (1-0) 7  Austin Westlake   (1-0)  7  Cibolo Steele  (1-0)
8. Euless Trinity (2-0) beat Spring Westfield 28-27 8 Euless Trinity (1-0) 8  Arlington Martin   (1-0)  8  Lake Travis  (0-1)
9. Lake Travis (1-1) beat Cibolo Steele 59-56, 2OT 9 Lake Travis (0-1) 9  Lake Travis   (0-1)  9  Cedar Hill  (0-1)
10. Mansfield (1-1) lost to Cedar Hill 42-41 10 Mansfield (1-0) 10  Cibolo Steele  (1-0)  10  Euless Trinity  (1-0)

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 5A

THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS 5A RK CLASS 5A Record RK CLASS 5A Record RK CLASS 5A Record
1. Denton Ryan (2-0) beat Mesquite Poteet 24-13 1 Denton Ryan (1-0) 1  Cedar Park   (1-0) 1  Cedar Park   (1-0)
2. Aledo (2-0) beat Westlake, Calif. 65-7 2 Aledo (1-0) 2  Denton Ryan   (1-0) 2  Aledo   (1-0)
3. Temple beat Round Rock 39-25 3 Temple (1-0) 3  Highland Park   (1-0) 3  Denton Ryan   (1-0)
4. Manvel (2-0) beat Galena Park North Shore 26-13 4 Manvel (1-0) 4  Temple   (1-0) 4  Manvel  (1-0)
5. Cedar Park (2-0) beat Austin Vandegrift 13-0 5 Cedar Park (1-0) 5  Aledo   (1-0) 5  Temple  (1-0)
6. Dallas Highland Park (1-1) lost to Waxahachie 40-37 6 Highland Park (1-0) 6  Manvel  (1-0) 6  Frisco Lone Star  (1-0)
7. Richmond Foster (2-0) beat A&M Consolidated 34-28 7 Richmond Foster (1-0) 7  Frisco Lone Star  (1-0) 7  Dallas Highland Park  (1-0)
8. Lancaster beat Dallas South Oak Cliff 51-7 8 Lancaster (0-1) 8  CC Calallen  (1-0) 8  CC Calallen  (1-0)
9. Angleton (1-1) lost to El Campo 21-13. 9 Angleton (1-0) 9  College Station  (1-0) 9  Richmond Foster  (1-0)
10. Colleyville Heritage beat Frisco Heritage 59-34 10 Colleyville Heritage (0-1) 10  Crosby   (0-1) 10  Angleton  (1-0)

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 4A-DI

THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS 4A-DI RK CLASS 4A - DI Record RK CLASS 4A - DI Record RK CLASS 4A - DI Record
1. Argyle (2-0) beat La Grange 14-8 1 Argyle (1-0) 1  Argyle  (1-0) 1  Argyle   (1-0)
2. Waco La Vega (2-0) beat Lorena 27-12 2 Waco La Vega (1-0) 2  Carthage   (0-0) 2  West Orange-Stark  (1-0)
3. Abilene Wylie (1-1) lost to Lubbock Monterey 37-23. 3 Abilene Wylie (1-0) 3  Waco La Vega   (1-0) 3  Waco La Vega   (1-0)
4. Kennedale (1-0) beat Terrell 21-20 4 Kennedale (0-0) 4  Liberty Hill   (0-0) 4  Gilmer  (1-0)
5. China Spring (2-0) beat Huntsville 55-8 5 China Spring (1-0) 5  Texarkana Liberty-Eylau   (0-1) 5  Carthage  (0-0)
6. Brownwood beat Graham 34-30 6 Brownwood (1-0) 6  Henderson   (1-0) 6  Abilene Wylie  (1-0)
7. Carthage (1-0) beat Texarkana Liberty-Eylau 34-20 7 Carthage (0-0) 7  China Spring   (1-0) 7  Kennedale  (0-0)
8 Texarkana Liberty Eylau lost to Carthage 34-20 8 Texarkana Liberty-Eylau (0-1) 8  Abilene Wylie   (1-0) 8  Cuero  (1-0)
9. Liberty Hill beats La Vernia 30-0 9 Liberty Hill (0-0) 9  Terrell   (1-0) 9  Navasota  (0-1)
10. Mineral Wells beat Breckenridge 58-13 10 Mineral Wells (1-0) 10 Kennedale   (0-0) 10  China Spring  (1-0)

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 4A-DII

THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS  4A-DII RK CLASS 4A - DII Record RK CLASS 4A - DII Record RK CLASS 4A - DII Record
1. West Orange-Stark (2-0) beat Little Cypress-Mauriceville 45-0 1 West Orange-Stark (1-0) 1  West Orange-Stark   (1-0)  -   -   - 
4. Gilmer (2-0) beat Center 70-21 2 Gilmer (1-0) 2  Gilmer   (1-0)  -   -   - 
8. Cuero (2-0) beat Yoakum 14-7 3 Cuero (1-0) 3  La Grange   (0-0)  -   -   - 
4. Geronimo Navarro beat Marion 76-7 4 Geronimo Navarro (1-0) 4  Sweetwater   (1-0)  -   -   - 
5. La Grange lost to Argyle 14-8 5 La Grange (0-0) 5  Cuero  (1-0)  -   -   - 
6. Celina beat Libery Christian 55-31 6 Celina (0-1) 6  Geronimo Navarro   (1-0)  -   -   - 
7. Sinton beat Rockport-Fulton 36-15 7 Sinton (1-0) 7  Pittsburg   (1-0)  -   -   - 
8. Jasper OPEN 8 Jasper (1-0) 8  Krum  (1-0)  -   -   - 
9. Wimberley lost to Giddings 24-13 9 Wimberley (1-0) 9  Wimberley   (1-0)  -   -   - 
10. Bellville beat Bay City 14-6 10 Bellville (0-1) 10  Monahans   (1-0)  -   -   - 

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 3A-DI

THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS 3A-DI RK CLASS 3A - DI Record RK CLASS 3A - DI Record RK CLASS 3A - DI Record
1. Brock (2-0) beat Midland Christian 57-41 1 Brock (1-0) 1  Cameron Yoe   (1-0) 1  Brock    - 
2. Cameron Yoe (2-0) beat Gatesville 69-31 2 Cameron Yoe (1-0) 2  Franklin   (1-0) 2  Cameron Yoe    - 
3. Franklin (2-0) beat Caldwell 52-13 3 Franklin (1-0) 3  Brock  (1-0) 3  Newton    - 
4. Sunnyvale beat McGregor 24-14 4 Sunnyvale (1-0) 4  Malakoff   (1-0) 4  Franklin    - 
5. Malakoff (2-0) beat Rusk 45-19 5 Malakoff (1-0) 5  Teague   (1-0) 5  Waskom   - 
6. La Marque beat Pro-Vision Academy 36-0 6 La Marque (1-0) 6  Grandview   (1-0) 6  Malakof   - 
7. Mineola (0-2) lost to Kaufman 41-31 7 Mineola (0-1) 7  Pottsboro   (1-0) 7  East Bernard   - 
8. White Oak beat Tyler Bishop Gorman 49-38 8 White Oak (1-0) 8  Sunnyvale  (1-0) 8  Mineola   - 
9. Pottsboro lost to Gunter 37-21 9 Pottsboro (1-0) 9  La Marque   (1-0) 9  Canadian   - 
10. Coldspring lost to Shepherd 37-33 10 Coldspring (0-0) 10  Wall   (0-1) 10  Crockett   - 

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 3A-DII

THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS 3A-DII RK CLASS 3A - DII Record RK CLASS 3A - DII Record RK CLASS 3A - DII Record
1. Newton (2-0) beat Silsbee 49-33. 1 Newton (1-0) 1  Newton   (1-0)  -   -   - 
2. Waskom (1-0) lost to Harmony 62-26 2 Waskom (1-0) 2  East Bernard   (1-0)  -   -   - 
3. Sonora beat Llano 28-14 3 Sonora (1-0) 3  Crockett   (1-0)  -   -   - 
4. Canadian (1-1) beat Amarillo River Road 44-7 4 Canadian (0-1) 4  Cisco   (1-0)  -   -   - 
5. Arp beat Hughes Springs 42-20 5 Arp (0-1) 5  Waskom   (1-0)  -   -   - 
6. Idalou lost to Seminole 29-0 6 Idalou (1-0) 6  Idalou   (1-0)  -   -   - 
7. Coleman beat Comanche 24-10 7 Coleman (1-0) 7  Boling   (1-0)  -   -   - 
8. Boling beat Houston KIPP Sunnyside 42-0 8 Boling (1-0) 8  Canadian   (0-1)  -   -   - 
9. West Rusk beat Tyler All Saints 37-14 9 West Rusk (1-0) 9  Gunter   (1-0)  -   -   - 
10. Cisco lost to Wall 19-18 10 Cisco (1-0) 10  Sonora   (1-0)  -   -   - 

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 2A-DI

THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS 2A-DI RK CLASS 2A - DI Record RK CLASS 2A - DI Record RK CLASS 2A - DI Record
1. Refugio (2-0) beat Goliad 44-13 1 Refugio (1-0) 1  Refugio   (1-0) 1  Refugio  (1-0)
2. Lovelady (1-0) beat Anderson-Shiro 48-20 2 Lovelady (0-0) 2  Shiner   (1-0) 2  Bremond   (1-0)
3. Shiner (1-1) lost to Hallettsville 35-21 3 Shiner (1-0) 3  Stratford   (1-0) 3  Shiner  (1-0)
4. Stratford (2-0) beat Guymon , Okla. 56-10 4 Stratford (1-0) 4  Post   (1-0) 4  Iraan  (1-0)
5. Alto beat Big Sandy 44-21 5 Alto (1-0) 5  Mart   (1-0) 5  Stratford  (1-0)
6. Post beat Tahoka 74-28 6 Post (1-0) 6  Alto   (1-0) 6  Albany  (1-0)
7. Mart (2-0) beat West 26-13 7 Mart (1-0) 7  Yorktown   (1-0) 7  Mart  (1-0)
8. Goldthwaite beat Tuscola Jim Ned 24-20 8 Goldthwaite (1-0) 8  Mason   (0-1) 8  Tenaha  (1-0)
9. Crawford beat Clifton 48-21 9 Crawford (0-1) 9  Goldthwaite   (1-0) 9  Muenster  (1-0)
10. Mason beat Johnson City 33-14 10 Mason  (0-1) 10 Weimar (1-0) 10 Lovelady (0-0)

WEEK TWO EXPERT RANKINGS 2A-DII

THE OLD COACH JERRY PIGSKIN PREP ASSOCIATED PRESS
WEEK TWO RESULTS CLASS 2A-DII RK CLASS 2A - DII Record RK CLASS 2A - DII Record RK CLASS 2A - DII Record
1. Bremond (2-0) beat Iola 42-0 1 Bremond (1-0) 1  Muenster   (1-0) 1  -   - 
2. Tenaha (2-0) beat Kerens 43-12 2 Tenaha (1-0) 2  Iraan   (1-0) 2  -   - 
3. Iraan (2-0) beat Ozona 47-0 3 Iraan (1-0) 3  Bremond   (1-0) 3  -   - 
4. Albany (2-0) beat Dublin 32-0 4 Albany (1-0) 4  Albany   (1-0) 4  -   - 
5. Wellington beat Stinnett West Texas 38-32 5 Wellington (1-0) 5  Wellington   (1-0) 5  -   - 
6. Muenster (2-0) beat Pilot Point 35-12. 6 Muenster (1-0) 6  Tenaha   (1-0) 6  -   - 
7. Flatonia beat Hallettsville Sacred Heart 33-12 7 Flatonia (0-1) 7  Seagraves   (1-0) 7  -   - 
8. Seagraves beat Floydada 28-14 8 Seagraves (1-0) 8  Bruni   (1-0) 8  -   - 
9. Falls City lost to Poth 21-18 9 Falls City  (0-1) 9  Falls City   (0-1) 9  -   - 
10. Memphis beat Wheeler 22-8 10 Memphis (1-0) 10  Memphis   (1-0) 10  -   - 

The Old Coach Top Stories