Week Nine COMPLETE 3A Playoff Projections

Come on inside and check out who The Old Coach projects to be in the 3A DI and DII playoffs come November...

CLASS 3A DI PLAYOFF PROJECTIONS

CURRENT

DISTRICT 1

SEASON DISTRICT
Littlefield  DC 4-3 2-0
Amarillo River Road  RU 4-3 2-0
Muleshoe 3rd 4-3 1-1
Shallowater 4th 1-6 1-1

DISTRICT 2

Wall  DC 5-2 2-0
Crane  RU 2-5 0-1
Grape Creek 3rd 5-2 1-1
Kermit  4th 2-5 1-0

DISTRICT 3

Clyde  DC 6-0 2-0
Brady  RU 4-3 2-0
Comanche  3rd 4-3 2-0
Merkel 4th 2-4 0-2

DISTRICT 4

Brock DC 7-0 2-0
Breckenridge  3rd 3-4 2-0
Bowie RU 3-4 1-1
Ponder 4th 4-3 1-1

DISTRICT 5

Pottsboro  DC 6-1 2-0
Pilot Point RU 2-5 2-0
Van Alstyne 3rd 5-2 1-1
Whitesboro 4th 2-5 1-1

DISTRICT 6

Sunnyvale DC 7-0 4-0
Grandview  RU 6-1 3-1
Dallas Madison 4th 6-1 3-1
Kemp  3rd 5-2 2-2

DISTRICT 7

Mineola DC 5-2 3-0
Mt. Vernon RU 4-3 3-1
Farmersville  3rd 7-1 3-1
Winnsboro 4th 5-2 2-2

DISTRICT 8

White Oak  DC 7-0 2-0
Jefferson  RU 5-2 2-0
Redwater 3rd 5-2 2-0
Hughes Springs 4th 3-4 0-2

DISTRICT 9

Malakoff  DC 7-0 4-0
Teague  RU 6-1 4-0
West 4th 3-4 3-1
Groesbeck  3rd 3-4 2-2

DISTRICT 10

Rockdale  DC 6-1 3-0
Cameron Yoe  RU 6-2 3-1
Franklin 3rd 6-1 2-1
Troy 4th 4-4 2-2

DISTRICT 11

Woodville  DC 7-1 4-0
Coldspring-Oakhurst RU 3-3 3-0
Buna 3rd 4-3 2-1
Kirbyville 4th 5-3 2-2

DISTRICT 12

La Marque  DC 6-1 2-0
Hitchcock  RU 5-2 2-0
East Chambers  3rd 4-3 1-1
Hempstead  4th 3-4 1-1

DISTRICT 13

Lago Vista  DC 6-1 2-0
Marion  RU 4-3 2-0
Luling 3rd 2-5 2-0
San Antonio Cole 4th 2-5 0-2

DISTRICT 14

Hallettsville  DC 8-0 4-0
Altair Rice Consolidated  RU 6-0 3-0
Van Vleck 4th 3-5 2-2
Edna 3rd 3-4 2-1

DISTRICT 15

George West  DC 7-0 2-0
Mathis  RU 4-3 2-0
Goliad 3rd 4-3 1-1
Jourdanton 4th 4-3 1-1

DISTRICT 16

Falfurrias DC 3-4 2-0
Kingsville SG Academy RU 4-3 2-0
San Diego  3rd 2-4 1-1
Lyford 4th 4-3 1-1

CLASS 3A DII PLAYOFF PROJECTIONS

Current

DISTRICT 1

SEASON DISTRICT
Canadian  DC 5-2 2-0
Childress  RU 4-3 1-1
Spearman  3rd 5-2 2-0
Dimmitt  4th 5-2 1-1

DISTRICT 2

Idalou  DC 5-3 2-0
Coahoma RU 2-5 1-1
Lubbock Roosevelt  3rd 3-4 1-0
Colorado City 4th 1-6 0-1

DISTRICT 3

Sonora  DC 6-1 1-0
Reagan County  RU 8-0 2-0
Alpine  4th 4-4 1-1
Ballinger  3rd 1-5 0-1

DISTRICT 4

Cisco  RU 5-1 2-0
Coleman  DC 5-2 1-1
Eastland 3rd 5-2 2-0
Tolar  4th 6-1 1-1

DISTRICT 5

Henrietta  DC 5-2 2-0
Holliday  RU 5-2 2-0
Wichita Falls City View 3rd 3-4 1-1
Nocona 4th 5-2 1-1

DISTRICT 6

Gunter  DC 8-0 4-0
Leonard  RU 6-1 3-0
Cooper 3rd 2-5 2-1
Whitewright 4th 3-4 1-2

DISTRICT 7

Daingerfield  DC 3-4 2-1
Paul Pewitt  RU 4-3 2-1
Hooks 3rd 4-4 3-1
New Diana 4th 3-4 2-1

DISTRICT 8

Edgewood DC 6-1 2-0
Gilmer Harmony  RU 5-2 1-1
Winona 3rd 4-3 2-0
Lone Oak  4th 4-3 1-1

DISTRICT 9

Elysian Fields  DC 7-0 3-0
Arp RU 6-2 3-1
West Rusk 3rd 6-1 2-1
Waskom  4th 3-4 1-2

DISTRICT 10

Newton  DC 7-0 2-0
Crockett  RU 6-1 1-1
Garrison  3rd 5-2 1-1
Corrigan-Camden  4th 3-4 1-1

DISTRICT 11

Clifton DC 3-4 3-0
Rice RU 4-3 2-1
Dallas Triple A Academy 3rd 3-4 3-0
Corsicana Mildred  4th 4-3 2-1

DISTRICT 12

Jewett Leon  DC 6-1 3-0
New Waverly RU 5-2 3-0
Hearne 3rd 4-3 2-1
Buffalo 4th 5-3 2-2

DISTRICT 13

Lexington  DC 5-2 2-0
Comfort RU 4-3 1-1
Florence 3rd 3-4 1-1
Blanco 4th 2-5 1-1

DISTRICT 14

Boling  DC 6-1 3-0
East Benard RU 7-1 4-0
Schulenburg  3rd 5-2 2-1
Wallis Brazos 4th 4-4 2-2

DISTRICT 15

Dilley DC 3-4 2-0
Stockdale RU 3-4 1-1
Poth  3rd 6-1 1-1
Nixon Smiley 4th 3-4 1-1

DISTRICT 16

Odem  DC 6-1 2-0
Hebbronville RU 5-2 2-0
Banquete  3rd 6-1 1-1
Corpus Christi London 4th 3-4 1-1

The Old Coach Top Stories