2017 ATH Matthew Childers (Gabe Brooks / SCOUT)

Texas High School Football Week 11 Class 4A Playoff Projections

Texas High School Football Week 11 Class 4A Playoff Projections

CLASS 4A DI PLAYOFF PROJECTIONS
THE OLD COACH PLAYOFF PICKS WEEK ELEVEN
CURRENT
DISTRICT 1 SEASON DISTRICT
Levelland  DC 6-3 3-0
Lubbock Estacado  RU 7-3 2-1
Pampa 3rd 5-5 1-2
Borger  4th 1-6 0-2
DISTRICT 2
Andrews DC 9-1 4-0
Clint RU 8-1 2-1
Clint Mountain View 3rd 4-5 1-2
Fabens 4th 2-7 1-2
DISTRICT 3
Abilene Wylie DC 6-1 3-0
Brownwood RU 4-3 2-1
Stephenville 3rd 3-6 2-1
Snyder 4th 1-6 1-2
   
DISTRICT 4
Argyle DC 8-0 4-0
Sanger RU 6-3 3-1
Decatur 3rd 5-4 2-2
Wichita Falls Hirschi 4th 5-4 1-3
 
DISTRICT 5
Kennedale DC 6-3 4-0
Mineral Wells RU 7-2 3-1
Springtown 3rd 6-3 2-2
Lake Worth 4th 3-6 2-2
DISTRICT 6
Midlothian Heritage DC 8-1 4-0
Alvarado RU 6-2 3-1
Carrollton Ranchview 3rd 6-3 2-2
Wilmer Hutchins 4th 4-5 2-2
       
DISTRICT 7
Paris DC 6-3 4-0
Texarkana Liberty-Eylau RU 4-5 3-1
North Lamar 3rd 5-4 2-2
Princeton 4th 4-5 1-3
DISTRICT 8
Van DC 9-0 5-0
Kaufman RU 7-3 5-1
Terrell 3rd 7-2 4-1
Crandall 4th 3-6 1-4
DISTRICT 9
Kilgore DC 5-4 4-1
Henderson RU 8-1 4-1
Carthage 3rd 6-2 3-2
Center 4th 6-4 4-2
DISTRICT 10
Bridge City DC 6-2 4-0
Silsbee RU 5-4 3-1
Navasota 3rd 2-7 2-2
Little Cypress-Mauriceville 4th 4-5 2-2
DISTRICT 11
Houston North Forest DC 7-2 5-0
Houston Yates RU 7-3 5-1
Houston Worthing 3rd 5-4 4-1
Houston Washington 4th 4-4 2-3
DISTRICT 12
El Campo DC 9-0 5-0
Stafford RU 6-4 5-1
Bay City 3rd 6-3 4-1
Sealy 4th 3-6 2-3
DISTRICT 13
Waco La Vega DC 9-0 4-0
China Spring RU 8-1 3-1
Liberty Hill 3rd 5-3 2-2
Burnet 4th 7-2 2-2
DISTRICT 14
Canyon Lake DC 7-2 3-0
Taylor RU 6-3 3-0
Boerne 3rd 6-4 2-2
Fredericksburg 4th 3-6 0-3
       
DISTRICT 15
Beeville Jones DC 7-2 3-1
Somerset RU 7-2 3-1
Rockport-Fulton 3rd 6-3 2-2
La Vernia 4th 2-7 2-2
DISTRICT 16
La Feria DC 7-1 3-0
Rio Grande City  La Grulla RU 5-4 3-0
Kingsville King 3rd 5-5 2-2
Zapata 4th 1-7 0-3
CLASS 4A DII PLAYOFF PROJECTIONS
THE OLD COACH PLAYOFF WEEK 11
DISTRICT 1
Perryton DC 8-1 3-0
Bushland RU 4-4 2-1
Dalhart 3rd 2-7 2-1
Denver City 4th 4-6 1-3
DISTRICT 2
Monahans DC 6-2 5-0
Sweetwater RU 7-1 4-1
Midland Greenwood 3rd 7-1 4-1
Seminole 4th 6-3 3-3
DISTRICT 3
Krum DC 8-1 3-0
Iowa Park RU 8-1 2-1
Graham 3rd 5-4 2-1
Vernon 4th 2-7 1-2
DISTRICT 4
Hillsboro DC 5-4 4-0
Glen Rose RU 5-4 4-0
Godley 3rd 7-2 2-2
Venus 4th 3-6 1-3
DISTRICT 5
Celina DC 7-2 4-0
Aubrey RU 7-2 4-0
Melissa 3rd 6-3 2-2
Bonham 4th 2-7 1-3
DISTRICT 6
Wills Point DC 5-4 4-0
Dallas Lincoln RU 6-3 3-1
Canton 3rd 7-2 3-1
Emory Rains 4th 4-5 1-3
DISTRICT 7
Gilmer DC 8-1 4-0
Gladewater RU 7-1 3-1
Pittsburg 3rd 5-4 2-2
Pleasant Grove 4th 3-6 2-2
DISTRICT 8
Jasper DC 7-2 3-0
Tatum RU 6-3 2-1
Rusk 3rd 4-6 2-2
Diboll 4th 2-7 1-2
DISTRICT 9
Lorena DC 6-3 4-0
Robinson RU 7-2 3-1
Waco Connally 3rd 5-4 2-2
Salado 4th 5-4 2-2
DISTRICT 10
Giddings DC 7-2 4-0
Caldwell RU 5-4 3-1
Gonzales 3rd 4-5 1-3
Columbus 4th 3-6 2-2
DISTRICT 11
Bellville DC 7-2 3-0
Shepherd RU 7-1 3-0
Cleveland Tarkington 3rd 3-5 1-2
Madisonville 4th 2-7 1-2
DISTRICT 12
West Orange-Stark DC 9-0 3-0
Liberty RU 8-2 2-2
Orangefield 3rd 5-4 2-1
Hardin-Jefferson 4th 5-3 1-2
DISTRICT 13
Geronimo Navarro DC 9-0 3-0
Wimberley RU 7-2 2-1
Llano 3rd 4-6 2-2
Hondo 4th 1-8 1-2
DISTRICT 14
Devine DC 8-1 4-0
Crystal City RU 7-2 4-0
Pearsall 3rd 6-3 2-2
Poteet 4th 5-4 1-3
DISTRICT 15
Cuero DC 9-0 4-0
Wharton RU 6-3 3-1
Sinton 3rd 7-2 2-2
Sweeny 4th 5-4 2-2
DISTRICT 16
Rio Hondo DC 6-3 3-1
Port Isabel RU 8-1 3-1
Orange Grove 3rd 6-3 3-1
Raymondville 4th 3-6 2-2




The Old Coach Top Stories