6A Division I Playoff Week 1 Power Rankings

Check out our power rankings by region of all the teams that have made the 6A Division I playoffs as well as Week 1 playoff pairings!

THE OLD COACH REGIONAL POWER RANKINGS

CLASS 6A Division I
Region I Bi-District Playoff Schedule

EP El Dorado (8-2) vs. Midland (8-2), 7 p.m. Thursday, El Paso's Socorro Complex

Keller Central (6-4) vs. Arlington Bowie (8-2), 7 p.m. Thursday, Keller ISD Stadium

Hebron (7-3) vs. Plano East (6-4), 7:30 p.m. Friday, Hebron

Duncanville (8-2) vs. Killeen Harker Heights (6-4), 7:30 p.m. Friday, Duncanville

San Angelo Central (10-0) vs. EP Franklin, 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium

Arlington Martin (6-4) vs. Keller Timber Creek (6-4), 7:30 p.m. Friday, Arlington's Maverick Stadium

Allen (10-0) vs. Euless Trinity (7-3), 7:30 p.m. Friday, Allen's Eagle Stadium

Belton (7-3) vs. South Grand Prairie (6-4), 7:30 p.m. Friday, Belton


REGION I POWER RANKINGS #TXHSFBPLAYOFFS WEEK ONE

1. Allen
2. San Angelo Central
3. Arlington Martin
4. Plano East
5. Euless Trinity
6. Belton
7. South Grand Prairie
8. Killeen Harker Heights
9. Duncanville
10. Lewisville Hebron
11. Midland
12. Arlington Bowie
13. Keller Central
14. El Paso El Dorado
15. Keller Timber Creek
16. El Paso Montwood

CLASS 6A Division I

Region II Bi-District Playoff Schedule

Coppell (8-2) vs. Garland Rowlett (9-1), 1 p.m. Saturday, Coppell

Rockwall (5-5) vs. Montgomery (6-4), 1 p.m. Saturday, Rockwall's Wilkerson-Sanders Stadium

Round Rock (7-3) vs. Del Valle (5-5), 7 p.m. Friday, Round Rock's Dragon Stadium

Klein Oak vs. Aldine Davis (4-6), 7 p.m. Friday, Houston's Thorne Stadium

Garland Sachse (10-0) vs. Dallas Skyline (5-5), 7 p.m. Friday, Garland's Williams Stadium

The Woodlands (10-0) vs. Mesquite Horn (6-4), 7:30 p.m. Friday, Shenandoah's Woodforest Stadium

Austin Bowie (9-1) vs. Pflugerville Hendrickson (3-6), 7:30 p.m. Friday, Austin's Burger Stadium

Spring (8-2) vs. Klein (7-3), 11 a.m. Saturday, Spring's George Stadium

REGION II POWER RANKINGS #TXHSFBPLAYOFFS WEEK ONE

1. The Woodlands
2. Spring
3. Rockwall
4. Garland Sachse
5. Round Rock
6. Coppell
7. Garland Rowlett
8. Mesquite Horn
9. Klein Oak
10. Austin Bowie
11. Klein
12. Pflugerville Hendrickson
13. Aldine Davis
14. Montgomery
15. Dallas Skyline
16. Del Valle

CLASS 6A Division I

Region III Bi-District Playoff Schedule

Cypress Ranch (10-0) vs. Houston Bellaire (5-5), 7:30 p.m. Friday, Cypress' FCU Stadium

Katy vs. Fort Bend Travis (7-3), 7 p.m. Friday, Katy's Rhodes Stadium

Galena Park North Shore (9-1) vs. Pasadena Memorial (6-4), 7 p.m. Friday, Galena Park

Alief Taylor (9-1) vs. Dickinson, 6 p.m. Saturday, Houston's Crump Stadium

Houston Lamar (9-1) vs. Cypress Fairbanks, 7 p.m. Friday, Houston's Delmar Stadium

Fort Bend Ridge Point (10-0) vs. Katy Morton Ranch (5-5), 7 p.m. Thursday, Missouri City's Hall Stadium

Deer Park (7-3) vs. Humble Atascocita, 7 p.m. Friday, Deer Park

League City Clear Springs (9-1) vs. Pearland (7-3), 7 p.m. Friday, Webster's Clear Creek ISD Stadium

REGION III POWER RANKINGS #TXHSFBPLAYOFFS WEEK ONE

1. Katy
2. Galena Park North Shore
3. Alief Taylor
4. Humble Atascocita
5. Clear Springs
6. Cypress Ranch
7. Fort Bend Ridge Point
8. Dickinson
9. Houston Lamar
10. Cypress Fairbanks
11. Pearland
12. Deer Park
13. Fort Bend Travis
14. Katy Morton Ranch
15. Pasadena Memorial
16. Houston Bellaire

CLASS 6A Division I
Region IV Bi-District Playoff Schedule

Lake Travis (9-1) vs. SA Madison (4-6), 7:30 p.m. Friday, Lake Travis

Smithson Valley (7-2) vs. SA Northside Warren (5-5), 7:30 p.m. Friday, Smithson Valley

SA Southwest (7-3) vs. La Joya Juarez-Lincoln (4-6), 7:30 p.m. Friday, SA Southwest

Edinburg North (4-6) vs. Los Fresnos (6-4), 7 p.m. Thursday, Edinburg North

SA Reagan (9-1) vs. Austin Westlake (8-2), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium

SA O'Connor (9-1) vs. Converse Judson (8-2), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Farris Stadium

McAllen Memorial (8-2) vs. Laredo United (7-3), 7:30 p.m. Friday, McAllen Memorial

Harlingen (8-2) vs. Edinburg Economedes (7-3), 7 p.m. Thursday, Harlingen

REGION IV POWER RANKINGS #TXHSFBPLAYOFFS WEEK ONE

1. Lake Travis
2. Smithson Valley
3. Converse Judson
4. Austin Westlake
5. San Antonio O’Connor
6. San Antonio Reagan
7. San Antonio Madison
8. McAllen Memorial
9. Harlingen
10. San Antonio Southwest
11. Laredo United
12. Los Fresnos
13. Edinburg Economedes
14. San Antonio Warren
15. Edinburg North
16. La Joya Juarez-Lincoln


The Old Coach Top Stories