Sam Crawford (© Greg Powers)

6A AREA ROUND: RANKINGS AND PICKS

Check out our premium regional rankings, picks and pairings for all things Class 6A on TheOldCoach.com!

DIVISION I

AREA PAIRINGS
 
REGION I
Midland (9-2) vs. Arlington Bowie (9-2), 2 p.m. Saturday, Shotwell Stadium, Abilene
Hebron (8-3) vs. Duncanville (9-2), 7:30 p.m. Friday, Pennington Field, Bedford
San Angelo Central (11-0) vs. Keller Timber Creek (7-4), 7 p.m. Friday, Keller ISD Stadium
Allen (11-0) vs. Belton (8-3), 7:30 p.m. Friday, Memorial Stadium, Mesquite

REGION I AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Allen (11-0)
2. San Angelo Central (11-0)
3. Belton (8-3)
4. Lewisville Hebron (8-3)
5. Duncanville (9-2)
6. Midland (9-2)
7. Arlington Bowie (9-2)
8. Keller Timber Creek (7-4)

REGION I PICKS
Arlington Bowie by 1 over Midland
Duncanville by 7 over Hebron
San Angelo Central by 42 over Keller Timber Creek
Allen by 21 over Belton

REGION II
Coppell (9-2) vs. Rockwall (6-5), 1 p.m. Saturday, Eagle Stadium, Allen
Round Rock (8-3) vs. Klein Oak (7-3), 1 p.m. Saturday, Bryan HS
Sachse (11-0) vs. The Woodlands (11-0), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium
Austin Bowie (10-1) vs. Spring (9-2), 7:30 p.m. Friday, Bryan HS
 
REGION II AREA ROUND POWER RANKINGS
1. The Woodlands (11-0)
2. Garland Sachse (11-0)
3. Spring (9-2)
4. Round Rock (8-3)
5. Coppell (9-2)
6. Austin Bowie (10-1)
7. Rockwall (6-5)
8. Klein Oak (7-3)

REGION II PICKS
Rockwall by 7 over Coppell
Round Rock by 18 over Klein Oak
The Woodlands by 24 over Sachse
Spring by 7 over Austin Bowie
 
REGION III
Houston Cypress Ranch (11-0) vs. Katy (9-2), 7:30 p.m. Friday, NRG Stadium, Houston
Houston North Shore (10-1) vs. Dickinson (10-1), 7 p.m. Friday, Dickinson HS
Houston Lamar (10-1) vs. Missouri City Ridge Point (11-0), 7 p.m. Friday, Tully Stadium, Houston
Humble Atascocita (9-1) vs. Pearland (8-3), noon Saturday, NRG Stadium, Houston

REGION III AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Katy (9-2)
2. Galena Park North Shore (10-1)
3. Humble Atascocita (9-1)
4. Fort Bend Ridge Point (11-0)
5. Dickinson  (10-1)
6. Cypress Ranch (11-0)
7. Houston Lamar (10-1)
8. Pearland (8-3)

REGION III PICKS
Katy by 21 over Cypress Ranch
Galena Park North Shore by 10 over Dickinson
FB Ridge Point by 14 over Houston Lamar
Humble Atascocita by 3 over Pearland
 
REGION IV
Austin Lake Travis (10-1) vs. Smithson Valley (8-2), 7:30 p.m. Friday, Bobcat Stadium, San Marcos
SA Southwest (8-3) vs. Los Fresnos (7-4), 1 p.m. Saturday, Alamo Stadium, San Antonio
Austin Westlake (9-2) vs. Converse Judson (9-2), 7:30 p.m. Friday, Westlake HS
Laredo United (8-3) vs. Harlingen (9-2), 7:30 p.m. Friday, Heroes Stadium, San Antonio
 
REGION IV AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Lake Travis  (10-1)
2. Smithson Valley (8-2)
3. Austin Westlake (9-2)
4. Converse Judson (9-2)
5. Harlingen (9-2)
6. Laredo United (8-3)
7. Los Fresnos (7-4)
8. San Antonio Southwest (8-3)

REGION IV PICKS
Lake Travis by 14 over Smithson Valley
SA Southwest by 1 over Los Fresnos
Austin Westlake by 3 over Converse Judson
Harlingen by 1 over Laredo United
 
DIVISION II
 
AREA PAIRINGS

REGION I
EP Americas (9-2) vs. Abilene (10-1), 6 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene
Southlake Carroll (10-1) vs. DeSoto (11-0), 7:30 p.m. Friday, Kimbrough Stadium, Murphy
Amarillo Tascosa (7-4) vs. Mansfield (9-2), 7 p.m. Friday, Memorial Stadium, Wichita Falls
Denton Guyer (9-2) vs. Cedar Hill (9-2), 2 p.m. Saturday, Newsom Stadium, Mansfield

REGION I AREA ROUND POWER RANKINGS
1. DeSoto (11-0)
2. Southlake Carroll (10-1)
3. Cedar Hill (9-2)
4. Mansfield (9-2)
5. Abilene  (10-1)
6. Denton Guyer (9-2)
7. Amarillo Tascosa (7-4)
8. El Paso Americas (9-2)

REGION I PICKS
Abilene by 21 over El Paso Americas
DeSoto by 7 over Southlake Carroll
Mansfield by 28 over Amarillo Tascosa
Cedar Hill by 3 over Denton Guyer
 
REGION II
Dallas Jesuit (8-3) vs. Tyler (10-1), 2 p.m. Saturday, Memorial Stadium, Mesquite
Round Rock Cedar Ridge (11-0) vs. Klein Collins (10-1), 7 p.m. Friday, Bryan HS
Garland Lakeview Centennial (8-3) vs. Beaumont West Brook (10-1), 7:30 p.m. Friday, Palestine HS
Round Rock Stony Point (4-7) vs. Spring Westfield (8-3), 7 p.m. Thursday, NRG Stadium, Houston

REGION II AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Klein Collins (10-1)
2. Round Rock Cedar Ridge (11-0)
3. Tyler John Tyler (10-1)
4. Spring Westfield (8-3)
5. Beaumont West Brook (10-1)
6. Dallas Jesuit (8-3)
7. Lakeview Centennial (8-3)
8. Round Rock Stony Point (4-7)

REGION II PICKS
John Tyler by 7 over Jesuit
RR Cedar Ridge by 1 over Klein Collins
Beaumont West Brook by 14 over Lakeview Centennial
Spring Westfield by 28 over Round Rock Stony Point
 
REGION III
Houston Cypress Ridge (9-2) vs. Katy Taylor (9-2), 7 p.m. Friday, Waller ISD Stadium
Kingwood (6-5) vs. Friendswood Clear Brook (7-4), 4 p.m. Saturday, NRG Stadium, Houston
Houston Langham Creek (8-3) vs. Katy Cinco Ranch (8-3), 1 p.m. Saturday, Tully Stadium, Houston
La Porte (9-2) vs. Friendswood (8-2), 7 p.m. Friday, Challenger Columbia Stadium, Webster

REGION III AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Friendswood (8-2)
2. La Porte (9-2)
3. Langham Creek (8-3)
4. Clear Brook (7-4)
5. Cypress Ridge (9-2)
6. Katy Cinco Ranch (8-3)
7. Katy Taylor (9-2)
8. Humble Kingwood (6-5)

REGION III PICKS
Cy-Ridge by 7 over Katy Taylor
Clear Brook by 7 over Humble Kingwood
Langham Creek by 7 over Katy Cinco Ranch
Friendswood by 14 over La Porte
 
REGION IV
Austin Vandegrift (6-5) vs. Cibolo Steele (10-1), 7:30 p.m. Friday, San Marcos HS
Del Rio (10-1) vs. Weslaco East (7-4), 7 p.m. Saturday, Alamo Stadium, San Antonio
SA Churchill (9-2) vs. SA Brennan (7-4), 7:30 p.m. Friday, Farris Stadium, San Antonio
Laredo United South (9-2) vs. San Benito (10-1), 7:30 p.m. Friday, Johnson SAC, Laredo

REGION IV AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Schertz Cibolo Steele (10-1)
2. San Benito  (10-1)
3. San Antonio Brennan (7-4)
4. Austin Vandegrift (6-5)
5. San Antonio Churchill  (9-2)
6. Weslaco East (7-4)
7. Del Rio  (10-1)
8. Laredo United South (9-2)
 
REGION IV PICKS
Cibolo Steele by 21 over Austin Vandegrift
Del Rio by 3 over Weslaco East
SA Brennan by 7 over SA Churchill
San Benito by 21 over Laredo United South


The Old Coach Top Stories