Colt Ellison (© Greg Powers)

5A AREA ROUND: RANKINGS AND PICKS

Check out our premium regional rankings, picks and pairings for all things Class 5A on TheOldCoach.com!

CLASS 5A
 
DIVISION I
 
AREA PAIRINGS
 
REGION I
EP Eastlake (7-4) vs. Lubbock Monterey (8-3), 4 p.m. Friday, Grande Stadium, Midland
Denton Ryan (11-0) vs. NRH Richland (10-1), 7 p.m. Friday, Justin Northwest HS
EP Chapin (9-2) vs. Lubbock Coronado (10-1), 3 p.m. Saturday, Ratliff Stadium, Odessa
Justin Northwest (10-1) vs. Colleyville Heritage (8-3), 2 p.m. Saturday, The Star, Frisco

REGION I AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Denton Ryan  (11-0)
2. Colleyville Heritage  (8-3)
3. Fort Worth Richland  (10-1)
4. Lubbock Coronado (10-1)
5. Lubbock Monterey  (9-2)
6. Justin Northwest  (10-1)
7. El Paso Chapin (9-2)
8. El Paso Eastlake (7-4)

REGION I PICKS
Lubbock Monterey by 14 over El Paso Eastlake
Denton Ryan by 14 over Richland
Lubbock Coronado by 21 over El Paso Chapin
Colleyville Heritage by 7 over Justin Northwest
 
REGION II
Mansfield Lake Ridge (7-4) vs. Dallas Samuell (9-2), 7:30 p.m. Friday, Waxahachie HS
Frisco Independence (9-2) vs. Dallas Highland Park (9-2), 7:30 p.m. Friday, The Star, Frisco
Mansfield Legacy (9-2) vs. Dallas Spruce (8-3), 7:30 p.m. Friday, Newsom Stadium, Mansfield
Frisco Wakeland (7-4) vs. West Mesquite (7-4), 7 p.m. Friday, Echols Field, Coppell

REGION II AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Highland Park (9-2)
2. Mansfield Legacy (9-2)
3. Mansfield Lake Ridge (7-4)
4. West Mesquite (7-4)
5. Frisco Independence (9-2)
6. Frisco Wakeland (7-4)
7. Dallas Samuell (9-2)
8. Dallas Spruce (8-3)

REGION II PICKS
Mansfield Lake Ridge by 35 over Samuell
Highland Park by 14 over Frisco Independence
Mansfield Legacy by 49 over Spruce
West Mesquite by 7 over Frisco Wakeland
 
REGION III
Bryan (6-5) vs. Cedar Park (11-0), 7:30 p.m. Friday, Crusader Stadium, Belton
New Caney (9-2) vs. Manvel (11-0), 2 p.m. Saturday, TDECU Stadium, Houston
Temple (8-3) vs. Pflugerville Connally (9-2), 7:30 p.m. Friday, Connally HS
Port Arthur Memorial (9-1) vs. Missouri City Elkins (6-5), 1 p.m. Friday, Humble HS

REGION III AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Manvel (11-0)
2. Cedar Park (11-0)
3. Port Arthur Memorial (9-1)
4. Temple (8-3)
5. New Caney (9-2)
6. Pflugerville Connally (9-2)
7. Fort Bend Elkins (6-5)
8. Bryan (6-5)

REGION III PICKS
Cedar Park by 31 over Bryan
Manvel by 38 over New Caney
Temple by 7 over Pflugerville Connally
Port Arthur Memorial by 7 over Fort Bend Elkins
 
REGION IV
SA Alamo Heights (10-1) vs. Richmond Foster (11-0), 7:30 p.m. Friday, Comalander Stadium, San Antonio
Eagle Pass Winn (9-2) vs. Laredo Nixon (10-1), 7:30 p.m. Friday, Foster Stadium, Eagle Pass
Dripping Springs (10-1) vs. Angleton (9-2), 2 p.m. Saturday, Bobcat Stadium, San Marcos
CC Flour Bluff (6-5) vs. Mission Memorial (7-4), 7:30 p.m. Friday, Mission HS

REGION IV AREA ROUND POWER RANKINGS
1. Richmond Foster (11-0)
2. Angleton (9-2)
3. San Antonio Alamo Heights (10-1)
4. Dripping Springs  (10-1)
5. Laredo Nixon  (10-1)
6. Corpus Christi Flour Bluff (6-5)
7. Mission Memorial (7-4)
8. Eagle Pass Winn (9-2)

REGION IV PICKS
Richmond Foster by 14 over Alamo Heights
Laredo Nixon by 1 over Eagle Pass Winn
Dripping Springs by 3 over Angleton
CC Flour Bluff by 14 over Mission Memorial
 
DIVISION II
 
AREA PAIRINGS
 
REGION I
EP Parkland (8-3) vs. Lubbock Cooper (8-2), 7 p.m. Friday, Ratliff Stadium, Odessa
FW Boswell (7-4) vs. FW Dunbar (5-6), 7 p.m. Friday, FW Chisholm Trail HS
Canutillo (11-0) vs. Abilene Cooper (7-4), 7:30 p.m. Friday, Grande Stadium, Midland
Aledo (11-0) vs. Grapevine (10-1), 7 p.m. Friday, Saginaw HS

REGION I AREA ROUND POWER RANKINGS
1.  Aledo (11-0)
2.  Grapevine (10-1)
3.  Abilene Cooper (7-4)
4.  Canutillo (11-0)
5.  Lubbock-Cooper (8-2)
6.  Saginaw Boswell (7-4)
7.  El Paso Parkland (8-3)
8.  Fort Worth Dunbar (5-6)

REGION I PICKS
Lubbock-Cooper by 18 over El Paso Parkland
Saginaw Boswell by 21 over FW Dunbar
Abilene Cooper by 17 over Canutillo
Aledo by 7 over Grapevine

REGION II
Burleson Centennial (10-1) vs. South Oak Cliff (8-3), 7:30 p.m. Friday, Midlothian ISD Stadium
Frisco Lone Star (10-1) vs. Mesquite Poteet (8-3), 7:30 p.m. Friday, Eagle Stadium, Allen
Lancaster (10-1) vs. Dallas Wilson (10-1), 7:30 p.m. Friday, Grand Prairie HS
The Colony (8-3) vs. Wylie East (8-3), 7 p.m. Thursday, Poe Stadium, McKinney

REGION II AREA ROUND POWER RANKINGS
1.  Frisco Lone Star (10-1)
2.  Lancaster (10-1)
3.  Wylie East (8-3)
4.  Mesquite Poteet (8-3)
5.  Burleson Centennial (10-1)
6.  Dallas Wilson (10-1)
7.  The Colony (8-3)
8.  Dallas South Oak Cliff (8-3)

REGION II PICKS
Burleson Centennial by 14 over South Oak Cliff
Mesquite Poteet by 1 over Frisco Lone Star
Lancaster by 21 over Woodrow Wilson
Wylie East by 7 over The Colony
 
REGION III
A&M Consolidated (7-3) vs. Brenham (8-3), 7:30 p.m. Friday, Panther Stadium, Prairie View
Crosby (9-2) vs. Missouri City Marshall (9-2), 7 p.m. Friday, Abshier Stadium, Deer Park
College Station (11-0) vs. Magnolia (10-1), 1 p.m. Saturday, Conroe HS
Port Neches-Groves (10-1) vs. Houston Willowridge (7-4), 7 p.m. Friday, Stallworth Stadium, Baytown

REGION III AREA ROUND POWER RANKINGS
1. College Station (11-0)
2. A&M Consolidated (7-3)
3. Magnolia (10-1)
4. Port Neches-Groves (10-1)
5. Crosby (9-2)
6. Fort Bend Marshall (9-2)
7. Brenham (8-3)
8. Fort Bend Willowridge (7-4)

REGION III PICKS
A&M Consolidated by 14 over Brenham
FB Marshall by 7 over Crosby
College Station by 7 over Magnolia
Port Neches-Groves by 7 over FB Willowridge
 
REGION IV
Austin McCallum (10-1) vs. Victoria East (8-3), 7:30 p.m. Friday, Floresville HS
CC King (7-4) vs. Edcouch-Elsa (8-3), 7:30 p.m. Friday, Laredo Martin HS
Boerne Champion (9-2) vs. Rosenberg Terry (7-4), 7:30 p.m. Friday, Bastrop Memorial Stadium, Cedar Creek
CC Calallen (10-1) vs. Mercedes (7-4), 7:30 p.m. Friday, Javelina Stadium, Kingsville
 
REGION IV AREA ROUND POWER RANKINGS
1.  Corpus Christi Calallen (10-1)
2.  Boerne Champion (9-2)
3.  Victoria East (8-3)
4.  Rosenberg Terry (7-4)
5.  Austin McCallum (10-1)
6.  Edcouch-Elsa (8-3)
7.  Mercedes (7-4)
8.  Corpus Christi King (7-4)

REGION IV PICKS
Victoria East by 7 over Austin McCallum
Edcouch-Elsa by 3 over CC King
Boerne Champion by 3 over Rosenberg Terry
CC Calallen by 21 over Mercedes


The Old Coach Top Stories