Class 3A Regional Pairings and Picks

The Old Coach's Texas High School Class 3A Regional Playoff Picks

CLASS 3A

 

DIVISION I

 

REGION I

Littlefield (9-3) vs. Wall (9-3), 7 p.m. Friday, Ratliff Stadium, Odessa

Muleshoe (8-4) vs. Brock (12-0), 7 p.m. Friday, Vernon HS

 

PICKS

Wall by 14 over Littlefield
Brock by 24 over Muleshoe



REGION II

Pottsboro (10-2) vs. Farmersville (11-1), 7:30 p.m. Saturday, Eagle Stadium, Allen

Mineola (10-2) vs. Howe (9-3), 7:30 p.m. Friday, Royse City HS

 

PICKS

Pottsboro by 6 over Farmersville
Mineola by 16 over Howe


REGION III

Malakoff (12-0) vs. Rockdale (11-1), 1:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Cameron Yoe (10-2) vs. Teague (10-2), 7:30 p.m. Friday, Temple HS

 

PICKS

Rockdale by 1 over Malakoff
Cameron Yoe by 4 over Teague


REGION IV

Altair Rice Consolidated (8-3) vs. Hallettsville (12-0), 7:30 p.m. Friday, El Campo HS

Goliad (9-3) vs. Yoakum (8-4), 7:30 p.m. Friday, Converse Judson HS

 

PICKS

Hallettsville by 19 over Rice Consolidated
Goliad by 2 over Yoakum

 

DIVISION II

 

REGION I

Canadian (10-2) vs. Coleman (9-3), 2 p.m. Friday, Iowa Park HS

Sonora (11-1) vs. Childress (9-3), 7 p.m. Friday, Moore Stadium, Abilene

 

PICKS

Canadian by 7 over Coleman
Sonora by 2 over Childress



REGION II

Henrietta (10-2) vs. Gunter (12-0), 1 p.m. Friday, Porcupine Stadium, Springtown

Winona (7-5) vs. Whitewright (8-4), 7:30 p.m. Friday, Forney HS

 

PICKS
Gunter by 6 over Henrietta
Winona by 7 over Whitewright



REGION III

Elysian Fields (12-0) vs. Newton (12-0), 7:30 p.m. Friday, Bulldog Field, Jasper

Crockett (11-1) vs. Arp (10-2), 7:30 p.m. Friday, Palestine HS

 

PICKS

Newton by 1 over Elysian Fields
Crockett by 3 over Arp


REGION IV 

Lexington (10-2) vs. East Bernard (11-1), 7 p.m. Friday, Bastrop Memorial Stadium, Cedar Creek

Boling (10-2) vs. Odem (11-1), 7 p.m. Friday, Sandcrab Stadium, Port Lavaca

 

PICKS

East Bernard by 7 over Lexington
Boling by 8 over Odem



The Old Coach Top Stories