All-District football teams, accolades and superlatives

District 7-3A Division II All-District football teams

Daingerfield's Mike Waldie was named as the Coach of the Year after the Tigers won the district title. Paul Pewitt's senior Tyshun Mitchell was named the Most Valuable Player.


DISTRICT 7-3A DIVISION II

SUPERLATIVES

 

Most Valuable Player:

Most Valuable Player:
Tyshun Mitchell, Sr., Paul Pewitt

Co-Offensive MVP:

Montrell Estell, Sr., Hooks; Markevian Grant, Sr., Daingerfield

Defensive MVP:
Seth Mahar, Sr., Hooks

Offensive Line MVP:
Jovani Zavalla, Sr., Paul Pewitt

Defensive Line MVP:
Cody Davis, Sr., Daingerfield

Newcomer of the Year:
Cody Payton, Jr., New Diana

Utility MVP:
Malik Estell, Sr., Hooks

Coach of the Year:
Mike Waldie, Daingerfield

 

First Team Offense

Quarterbacks:
Cartea Douglas, Sr., Ore City; Josh Henry, Sr., Queen City; Lucas Hungerford, Jr., Paul Pewitt; Reggie Jeter, Jr., Daingerfield; Jackson Sampson, Jr., New Diana

Running Backs:
Trabon Betts, Sr., Paul Pewitt; Phillip Dickerson, Jr., Hooks; Dustin Ritter, Sr., Ore City; Kieston Rushing, Sr., Daingerfield; Labrandon Webster, Jr., Paul Pewitt; Kentavius Williams, Sr., DeKalb

Tight End:
Jalen Taylor, Sr., Ore City

Wide Receivers:
Wesley Chilton, Sr., Ore City; Nick Hughes, Sr., Ore City; Jaquan Jackson, Jr., DeKalb; TJ Rogers, Jr., New Diana

Offensive Linemen:
Deonta Brown, Sr., DeKalb; Matt Brunson, Jr., New Diana; AJ Carroll, Jr., Daingerfield; Roman Castillo, Sr., DeKalb; Zachary Gilmore, Soph., Daingerfield; Mario Mendez, Sr., Paul Pewitt; Dalton Morgan, Sr., Daingerfield; Dylan Pool, Sr., Hooks; Ishmael Threadgill, Sr., Hooks

Kicker/Punter:
Josue Rea, Jr., Queen City


First Team Defense

End:
Alec Smith, Jr., Hooks

Tackles:
David Kizer, Sr., DeKalb; Jordan Williams, Sr., Daingerfield; Ty Wilsford, Sr., Hooks

Inside Linebackers:
Justin Hill, Sr., Paul Pewitt; Jonah Hungerford, Sr., Paul Pewitt; Jaegar Jaynes, Sr., Queen City; Jalen Taylor, Sr., Ore City

Outside Linebackers:
Job Bautista, Sr., Paul Pewitt; Timmyon Broner, Jr., Daingerfield

Cornerbacks:
Shemar Jefferson, Soph., Hooks; Dillon Young, Jr., Ore City

Safeties:
Marquiz Estell, Fr., Hooks; Keiston Rushing, Sr., Daingerfield; Jared Weeks, Jr., New Diana

 

Second Team Offense

Quarterback:
Connor Price, Soph., Hooks

Running backs:
William Harris, Sr., Queen City; Terence Lloyd, Sr., New Diana

Fullbacks:
Jose Mendez, Jr., Daingerfield; Coleton Mills, Soph., Hooks

Utility:
Jacob Choyce, Soph., New Diana

Wide receivers:
Cedric Arthur, Sr., Daingerfield; Keylan Bowens, Sr., Ore City; Nick Garrett, Jr., Paul Pewitt; DJ Gray, Jr., DeKalb; Justin Johnson, Sr., Paul Pewitt

Offensive linemen:
Bryce Baird, Jr., Hooks; Christian Cavanaugh, Sr., Ore City; Victor Hernandez, Soph., Hooks; Daniel Keene, Jr., Queen City; Dakota Kizer, Jr., DeKalb; Keilyn McCain, Soph., Daingerfield; Roy Moss, Sr., Daingerfield; Zach Shaddix, Jr., Paul Pewitt; James Uehling, Sr., Ore City; Donovan Whatley, Jr., New Diana

Kicker/punter:
Jose Bello, Jr., Daingerfield


Second Team Defense

Ends:
Justiss Hall, Sr., Paul Pewitt; Tyrek Kitchens, Jr., Hooks; Jerrett McCollum, Soph., Paul Pewitt

Tackles:
Devonta Coffey, Jr., Paul Pewitt; Jalen Lomax, Jr., Hooks

Inside Linebackers:
Daniel Hendricks, Jr., DeKalb; DK Lewis, Jr., Daingerfield; Jose Mendez, Jr., Daingerfield

Outside Linebackers:
Elliot Almond, Jr., DeKalb; Jackson Fitts, Jr., Paul Pewitt; Aaron Nigreville, Fr., Ore City; Tavion Rigsby, Jr., Hooks; Kaden Ryan, Jr., New Diana

Cornerback:
Trodarius Lynn, Jr., Daingerfield

Safeties:
Cedric Arthur, Sr., Daingerfield; Alex Clark, Soph., DeKalb; Nick Hughes, Sr., Ore City


The Old Coach Top Stories