All-District football teams, accolades and superlatives

District 3-6A All-District football teams

SUPERLATIVES

Most Valuable Player-
* Abram Smith, RB, Abilene, Sr.

Co-Offensive MVP-
* Peyton Killam, QB, Abilene, Sr.,
* Erik Ezukanma, WR, Timber Creek, Jr.

Defensive MVP-
* Qua'Shawn Washington, DB, Abilene, Sr.,

Offensive Newcomer of The Year-
D.J. Graham, WR, Central, Fr.,

Defensive Newcomer of The Year-
* Grayson Williams, DL, Keller, So.,

Special Teams Player of the Year-
Jonathan Manry, K, Abilene, Sr.,

Coaching Staff of the Year-
Abilene High Staff
 

FIRST TEAM OFFENSE

Quarterback:
* Reese Robertson, Central, Sr.
Cade Schrader, Timber Creek, Sr.

Running Back:
* Zion Purvis, Central, Sr.
* Anthony Smith, Fossil Ridge, Sr.
* JQ Reed, Haltom, Sr.

Tight End/FB:
Taylor Lunkwitz, Haltom, Sr.
Jerome Jackson, Timber Creek, Sr.
Coy McMillon, Abilene, Sr.

Wide Receiver:
* Elijah Hicks, Fossil Ridge, Sr.
Braiden Harris, Haltom, Sr.
London Williams, Weatherford, Jr.
*Raekwon Millsap, Abilene, Jr.
Eric Mills, Timber Creek, Sr.
Bryce McGough, Abilene, Sr.

Center:
* Jayton Voss, Abilene, Sr.
* Ricky Leal, Fossil Ridge, Jr.

Guard:
* Garrett Hopper, Keller, Jr.
* Sammy Renteria, Abilene, Sr.
* Alex Ederson, Fossil Ridge, Jr.
*Michael Martinez, Abilene, Sr.

Tackle:
Alan Ali, Timber Creek, Sr.
* Oscar Garcia, Abilene, Sr.
Ian Mclver, Central, Sr.
* Zach Montelongo, Abilene, Sr.

Kicker:
* Calum Sutherland, Central, Sr.
* Jared Sackett, Timber Creek, Sr.


FIRST TEAM DEFENSE

Defensive Tackle:
* Ryland Madrid, Abilene, Sr.
* Arnold Saidov, Fossil Ridge, Jr.
Jaylan Davis, Haltom, Sr.
* Zach McKinney, Weatherford, Sr.

Defensive End:
Austin Gaither, Central, Sr.
* Tyler Mitchell, Fossil Ridge, Sr.
* Coy McMillon, Abilene, Sr.
Noah Perez, Abilene, Sr.

Inside LB:
* Francis Nnadozie, Fossil Ridge, Jr.
* Dackota Triano, Abilene, Sr.
* Matt Girard, Central, Jr.

Outside LB:
* Gavin Ricks, Haltom, Sr.
* Cody Henderson, Weatherford, Jr.
* Terrell Franklin, Abilene, Jr.
* Nick Schifftner, Central, Sr.
* Travion Smith, Fossil Ridge, Sr.

Safety:
* Khari Watson, Keller, Jr.
* Tony Dracopoulos, Central, Sr.
* Immanuel Sutton, Fossil Ridge, Jr.
* Isaiah Ganaway, Central, Jr.

Corner Back:
Isaac Buenrrostro, Abilene, Sr.
Cole Crawford, Fossil Ridge, Jr.
Doak Holloway, Abilene, Jr.
* Noah Moreno, Central, Jr.

Punter:
Calum Sutherland, Central, Sr.

SECOND TEAM OFFENSE

Quarterback:
Max Akin, Fossil Ridge, Sr.

Running Back:
Camron Jones, Keller, Sr.

Tight End/FB:
Brayden Miller, Keller, Jr.
Marcus Buckley, Weatherford, Sr.

Wide Receiver:
Trevor Cousey, Fossil Ridge, Jr.
Imiee Cooksey, Haltom, Jr.
Michael Anderson, Keller, Jr.
Grant Meek, Central, Jr.
Qua'shawn Washington, Abilene, Sr.

Center:
Joey Locurto, Timber Creek, Jr.
Jordan Mailloux, Central, Jr.

Guard:
Dardan Ismaili, Keller, Sr.
Jordan Ordaz, Haltom, Sr.

Tackle:
Tanner Oliver, Timber Creek, Sr.
Jared Ford, Weatherford, Jr.
Mathew Altrock, Fossil Ridge, Jr.
Kirk Ford, Keller, So.,
Alec Luikens, Keller, Sr.


SECOND TEAM DEFENSE

Defensive Tackle:
Patrick O'Connell, Central, Sr.
Alex Alvarado, Fossil Ridge, Jr.
Brian Duran, Haltom, Jr.

Defensive End:
Christian Worthy, Central, Sr.
Jackson Worley, Timber Creek, Sr.
Marcus Buckley, Weatherford, Sr.
Spencer Misko, Keller, Sr.
Jake Beaird, Weatherford, Sr.

Inside LB:
Chris Skinner, Haltom, Jr.
Noah Gnacinski, Timber Creek, Jr.
Ethan Irsik, Weatherford, Jr.
Devin Romero, Abilene, Jr.

Outside LB:
Zacc Smith, Haltom, Jr.,
Brady Salazar, Timber Creek, Sr.
Winston Griffith, Weatherford, Sr.
A.J. Gonzales, Abilene, Jr.
Kaden Anderson, Fossil Ridge, Sr.

Safety:
Nick Rodriguez, Weatherford, Sr.
Kasey Dean, Abilene, Sr.
Demarcus Jones, Fossil Ridge, So.
Brad Coker, Haltom, Sr.

Corner Back:
D.J. Taylor, Fossil Ridge, Jr.
Brett Garcia, Keller, Jr.
Blake Southern, Timber Creek, Sr.
Jeffon Evans, Haltom, Sr.

Punter:
Zach Flores, Abilene, Sr.

*Unanimous Selection


The Old Coach Top Stories