Week 12 Schedule, Results

A look at your second round of playoffs from across the state.

WEEK 12 GAMES

CLASS 5A DIVISION I

REGION I AREA
26 San Angelo Central (8-3) vs. Midland Lee (7-3) 12
35 Arlington Lamar (11-0) vs. Coppell (9-2) 18

REGION II AREA
3 Plano East (9-2) vs. Tyler Lee (9-2) 31
20 Temple (8-3) vs. The Woodlands (11-0) 28

REGION III AREA
44 Houston Lamar (10-1) vs. Sugar Land Kempner (9-2) 26
7 Humble (7-4) vs. Galena Park North Shore (11-0) 35

REGION IV AREA
27 Austin Westlake (7-4) vs. San Antonio Jay (10-1) 23
28 Eagle Pass (7-4) vs. Harlingen (7-3) 31

CLASS 5A DIVISION II

REGION I AREA
21 Lubbock Monterey (6-5) vs. DeSoto (8-3) 19
7 Arlington (8-3) vs. Southlake Carroll (11-0) 42
0 El Paso Andress (10-1) vs. Abilene (7-4) 44
28 Keller (9-2) vs. Irving (8-3) 42

REGION II AREA
34 Allen (10-1) vs. Garland (8-3) 31 (OT)
14 Pflugerville (9-2) vs. Klein Forest (10-1) 21 (OT)
42 Dallas Carter (11-0) vs. South Garland (9-2) 13
31 Leander (10-1) vs. Houston Cypress Springs (7-4) 7

REGION III AREA
12 Houston Washington (9-2) vs. Katy (10-1) 36
31 Port Arthur Memorial (8-3) vs. Pearland (10-1) 23
20 Houston Westside (10-1) vs. Sugar Land Hightower (7-4) 41
28 Aldine Nimitz (6-5) vs. Galveston Ball (7-4) 7

REGION IV AREA
13 Schertz Clemens (10-1) vs. Spring Branch Smithson Valley (10-1) 10
35 Corpus Christi King (9-2) vs. Edinburg Economedes (8-2) 28
21 San Antonio O'Connor (9-2) at Buda Hays Consolidated (9-2) 3
14 Laredo Nixon (9-1) vs. Pharr-San Juan-Alamo North (10-1) 21

CLASS 4A DIVISION I

REGION I AREA
20 El Paso Riverside (9-2) vs. Amarillo Palo Duro (8-3) 7
16 Wichita Falls Rider (7-4) vs. North Crowley (7-4) 30

REGION II AREA
37 Dallas Kimball (8-3) vs. Richardson Pearce (8-3) 18
42 Texarkana Texas High (11-0) vs. Corsicana (10-1) 14

REGION III AREA
9 Pflugerville Connally (9-2) vs. Beaumont Central (9-2) 10
16 Dayton (10-1) vs. Bay City (10-1) 22

REGION IV AREA
7 New Braunfels (8-3) vs. Kerrville Tivy (9-2) 17
42 Corpus Christi Calallen (11-0) at Edinburg (9-1) 11

CLASS 4A DIVISION II

REGION I AREA
21 El Paso Chapin (11-0) vs. Pampa (10-1) 42
13 Lewisville Hebron (8-3) vs. Aledo (8-3) 14
20 Canutillo (9-2) vs. Plainview (9-2) 42
22 Denton Ryan (10-1) vs. Brownwood (11-0) 6

REGION II AREA
7 Dallas Woodrow Wilson (8-3) vs. Wylie (9-2) 42
12 Terrell (7-4) at Kilgore (10-1) 49
7 Dallas Lincoln (10-1) vs. Dallas Highland Park (10-1) 35
7 Hallsville (8-3) vs. Ennis (11-0) 49

REGION III AREA
14 Richmond Foster (8-3) vs. Nederland (8-3) 28
14 Crosby (8-3) vs. La Marque (11-0) 69
27 Waller (7-4) vs. Port Neches-Groves (9-2) 26
10 Houston C.E. King (8-3) vs. El Campo (9-2) 17

REGION IV AREA
6 Bastrop (6-5) vs. San Antonio Alamo Heights (10-1) 27
28 Brownsville Porter (9-1) at Gregory-Portland (8-3) 49
21 San Antonio Sam Houston (8-3) at New Braunfels Canyon (8-2) 28
13 Rockport-Fulton (7-4) vs. Mission Sharyland (10-1) 29

CLASS 3A DIVISION I

REGION I AREA
7 Brownfield (4-7) vs. Snyder (7-4) 18
25 Abilene Wylie (7-4) vs. Everman (9-2) 24

REGION II AREA
31 Gainesville (11-0) vs. Texarkana Liberty-Eylau (5-6) 14
52 Forney (10-1) vs. Carthage (8-3) 22

REGION III AREA
28 Waco Connally (10-1) vs. Jasper (9-2) 34 (2OT)
9 Mont Belvieu Barbers Hill (9-2) vs. Manor (9-2) 14

REGION IV AREA
70 Burnet (11-0) vs. Wharton (8-3) 37
40 Sinton (7-4) vs. Zapata (9-2) 7

CLASS 3A DIVISION II

REGION I AREA
27 Perryton (8-3) vs. Sweetwater (8-2) 28
27 Vernon (8-2) vs. Decatur (10-1) 21
7 Littlefield (9-2) vs. Merkel (8-3) 24
21 Iowa Park (8-3) vs. Kennedale (10-1) 34

REGION II AREA
22 Celina (10-1) vs. Gilmer (11-0) 45
0 Canton (8-3) vs. Tatum (7-4) 56
0 Pilot Point (7-4) vs. Atlanta (7-4) 19
14 Van (10-1) vs. Jefferson (7-4) 35

REGION III AREA
41 China Spring (9-2) vs. Diboll (8-3) 38 (2OT)
14 Huffman Hargrave (8-3) vs. Bellville (11-0) 47
37 Marlin (7-4) vs. Newton (10-1) 7
14 Orangefield (8-3) vs. La Grange (8-3) 17

REGION IV AREA
23 Liberty Hill (10-1) vs. Yoakum (8-3) 20
20 Hondo (9-2) vs. Port Isabel (7-3) 37
21 Wimberley (8-3) at Altair Rice Consolidated (9-2) 41
28 Devine (6-5) vs. Lyford (8-3) 16

CLASS 2A DIVISION I

REGION I AREA
28 Wall (9-2) vs. Shallowater (10-1) 49
41 Canadian (9-2) vs. Eastland (9-2) 16

REGION II AREA
21 Tuscola Jim Ned (11-0) vs. Jacksboro (11-0) 7
14 Howe (6-5) vs. Maypearl (10-1) 21

REGION III AREA
20 Hooks (7-4) vs. Elysian Fields (9-2) 34
17 Corrigan-Camden (9-2) vs. San Augustine (8-3) 21

REGION IV AREA
61 Comfort (9-2) vs. Brookshire Royal (4-7) 26
13 Geronimo Navarro (9-2) vs. Karnes City (11-0) 14

CLASS 2A DIVISION II

REGION I AREA
21 Sonora (5-6) vs. Crane (10-1) 14
0 Amarillo Highland Park (9-2) vs. Holliday (10-1) 9
20 Ozona (8-3) vs. Coahoma (9-2) 21
41 Panhandle (11-0) vs. Cisco (10-1) 21

REGION II AREA
26 Bangs (7-4) vs. Boyd (9-2) 20
22 Tom Bean (11-0) vs. Italy (10-1) 43
34 Crawford (11-0) vs. Gunter (9-2) 12
42 Whitewright (8-3) vs. Kerens (7-4) 6

REGION III AREA
49 Omaha Pewitt (7-4) vs. Big Sandy (9-2) 24
14 Rosebud-Lott (9-2) vs. Garrison (11-0) 32
6 Linden-Kildare (10-1) vs. Troup (10-1) 9
13 Franklin (9-2) vs. Timpson (7-4) 19 (OT)

REGION IV AREA
22 Rogers (10-1) vs. Van Vleck (6-5) 13
29 Universal City Randolph (9-1) vs. Refugio (7-4) 25
3 Junction (11-0) vs. Ganado (10-1) 16
19 Poth (7-4) vs. Yorktown (9-2) 8

CLASS A

REGION I AREA
20 Sunray (9-1) vs. Farwell (9-1) 0
28 Anton (11-0) vs. McCamey (5-4) 23
41 Stratford (9-1) vs. Nazareth (7-3) 14
28 Crosbyton (10-1) vs. Wink (9-1) 20

REGION II AREA
12 Knox City (4-6) vs. Albany (10-1) 40
21 Tolar (8-2) vs. Roby (10-1) 42
14 Paducah (6-4) vs. Windthorst (10-1) 42
11 Baird (8-2) vs. Roscoe (8-3) 39

REGION III AREA
49 Gilmer Union Hill (8-3) vs. Mount Enterprise (5-5) 31
13 Wortham (6-4) vs. Chilton (10-1) 34
21 Harleton (10-1) vs. Joaquin (7-3) 22
35 Hubbard (6-4) vs. Bosqueville (7-4) 54

REGION IV AREA
56 Pineland West Sabine (10-0) vs. Bartlett (7-3) 14
35 Shiner (10-1) vs. Ben Bolt (9-1) 0
35 Burkeville (4-5) vs. Thrall (9-1) 20
70 Falls City (11-0) vs. Woodsboro (7-3) 34


The Old Coach Top Stories