UIL Boys Basketball State Tournament Results

Results from the Frank Erwin Center in Austin for the 2003-04 UIL Boys State Basketball Tournament.

UIL BOYS BASKETBALL TOURNAMENT

STATE CHAMPIONSHIP GAMES

CLASS 5A
Houston Milby (39-0) 72, Cedar Hill (35-2) 67

CLASS 4A
Houston Jones (31-5) 63, Dallas Lincoln (32-6) 61

CLASS 3A
Kountze (36-2) 73, Midland Greenwood (29-5) 54

CLASS 2A
Shallowater (31-5) 47, Argyle (33-4) 45 (OT)

CLASS A TEXAS CUP
Normangee (37-2) 50, Lenorah Grady (35-2) 37

STATE SEMIFINALS

CLASS 5A
Cedar Hill (35-1) 82, Victoria Memorial (33-6) 65
Houston Milby (38-0) 85, Klein Collins (26-11) 62

CLASS 4A
Dallas Lincoln (32-5) 64, Austin LBJ (30-6) 62
Houston Jones (30-5) 44, Lubbock Estacado (33-5) 41

CLASS 3A
Kountze (35-2) 74, Corpus Christi West Oso (27-11) 51
Midland Greenwood (29-4) 67, Gainesville (21-7) 56

CLASS 2A
Shallowater (30-5) 62, Clarksville (28-7) 46
Argyle (33-3) 64, Hitchcock (22-10) 57

CLASS A DIVISION I FINAL
Normangee (36-2) 53, Morton (28-7) 51

CLASS A DIVISION II FINAL
Lenorah Grady (35-1) 55, Neches (30-5) 49

REGIONAL FINALS

CLASS 5A

REGION I
Cedar Hill (34-1) 57, Colleyville Heritage (30-6) 42

REGION II
Klein Collins (27-9) 62, Round Rock McNeil (35-4) 58

REGION III
Houston Milby (37-0) 70, Sugar Land Hightower (29-7) 62

REGION IV
Victoria Memorial (33-5) 75, Austin Westlake (29-8) 63

CLASS 4A

REGION I
Lubbock Estacado (31-4) 66, Amarillo Palo Duro (35-2) 48

REGION II
Dallas Lincoln (31-5) 69, Seagoville (24-8) 68 (OT)

REGION III
Houston Jones (29-5) 88, Houston Wheatley (24-11) 67

REGION IV
Austin LBJ (30-5) 68, South San Antonio (26-10) 47

CLASS 3A

REGION I
Midland Greenwood (28-4) 53, Graham (27-7) 50

REGION II
Gainesville (21-6) 61, Tyler Chapel Hill (25-12) 39

REGION III
Kountze (34-2) 65, Manor (31-7) 51

REGION IV
Corpus Christi West Oso (27-10) 38, Ingram Moore (26-9) 25

CLASS 2A

REGION I
Shallowater (28-5) 57, Lubbock Roosevelt (28-9) 34

REGION II
Argyle (32-3) 59, Ponder (30-8) 56

REGION III
Clarksville (28-6) 67, Cooper (29-9) 62

REGION IV
Hitchcock (22-9) 63, Universal City Randolph (26-6) 54

SEMI-STATE FINALS

CLASS A DIVISION I
Morton (28-4) 58, Lipan (27-9) 41
Normangee (35-2) 66, Tenaha (24-12) 48

CLASS A DIVISION II
Lenorah Grady (34-1) 62, Rising Star (27-9) 44
Neches 54, Karnack (15-13) 31

REGIONAL SEMIFINALS

CLASS 5A

REGION I
Cedar Hill (33-1) 57, Grand Prairie (30-5) 48
Colleyville Heritage (30-5) 71, Mansfield Summit (26-9) 57

REGION II
Rouond Rock McNeil (35-3) 66, Richardson Lake Highlands (24-11) 56
Klein Collins (26-9) 73, Dallas Carter (25-11) 69

REGION III
Sugar Land Hightower (29-6) 76, Kingwood (33-4) 69 (OT)
Houston Milby (36-0) 71, Aldine (25-10) 45

REGION IV
Victoria Memorial (32-5) 62, San Antonio Reagan (23-11) 48
Austin Westlake (29-7) 79, Corpus Christi Ray (25-6) 65

CLASS 4A

REGION I
Lubbock Estacado (30-4) 59, Richland (25-10) 51
Amarillo Palo Duro (35-1) 88, Azle (30-7) 72

REGION II
Seagoville (24-7) 72, Lancaster (27-6) 49
Dallas Lincoln (30-5) 94, Waxahachie (22-13) 55

REGION III
Houston Jones (28-5) 56, Beaumont Ozen (27-7) 32
Houston Wheatley (24-10) 66, Killeen Ellison (26-9) 62

REGION IV
Austin LBJ (29-5) 72, Corpus Christi Calallen (30-6) 58
South San Antonio (26-9) 52, San Antonio Alamo Heights (27-8) 46 (OT)

CLASS 3A

REGION I
Midland Greenwood (27-4) 51, Abilene Wylie (30-4) 37
Graham (27-6) 64, Canyon (26-6) 47

REGION II
Tyler Chapel Hill (25-11) 62, New Boston (25-9) 54
Gainesville (20-6) 74, Dallas Madison (21-11) 67

REGION III
Manor (31-6) 51, Diboll (33-3) 48
Kountze (33-2) 76, Mexia (26-7) 69

REGION IV
Corpus Christi West Oso (26-10) 76, Altair Rice Consolidated (19-9) 74 (4OT)
Ingram Moore (26-8) 42, Aransas Pass (26-9) 38

CLASS 2A

REGION I
Shallowater (27-5) 53, Holliday (18-6) 37
Lubbock Roosevelt (28-8) 50, Wichita Falls City View (28-8) 49

REGION II
Argyle (31-3) 51, Frankston (32-3) 43
Ponder (30-7) 67, Howe (29-7) 46

REGION III
Cooper (29-8) 68, San Augustine 60
Clarksville (27-6) 103, Hearne (24-10) 98

REGION IV
Universal City Randolph (26-5) 66, Van Vleck (17-10) 51
Hitchcock (21-9) 61, San Antonio Cole (28-5) 53

SEMI-STATE SEMIFINALS

CLASS A DIVISION I

REGION I
Morton (27-4) 78, Sudan (26-6) 54

REGION II
Lipan (27-8) 54, Albany (21-5) 50

REGION III
Tenaha 64, Lindsay (24-8) 48

REGION IV
Normangee (34-2) 60, Snook (23-12) 33

CLASS A DIVISION II

REGION I
Lenorah Grady (33-1) 61, Aspermont (27-5) 58

REGION II
Rising Star (27-8) 36, Valera Panther Creek (16-11) 35

REGION III
Karnack (15-12) 78, Roxton (22-5) 70

REGION IV
Neches 57, Utopia (31-4) 55

REGIONAL QUARTERFINALS

CLASS 5A

REGION I
Cedar Hill (32-1) 65, Duncanville (25-10) 45
Grand Prairie (30-4) 59, Arlington Lamar (23-11) 45
Mansfield Summit (26-8) 69, Midland Lee (25-8) 64
Colleyville Heritage (29-5) 55, Hurst L.D. Bell (21-13) 39

REGION II
Richardson Lake Highlands (24-10) 67, Dallas Skyline (28-5) 57
Round Rock McNeil (34-3) 68, Belton (25-11) 50
Dallas Carter (25-10) 91, North Mesquite (23-10) 74
Klein Collins (25-9) 74, Temple (27-10) 71

REGION III
Sugar Land Hightower (28-6) 68, Sugar Land Dulles (22-11) 46
Kingwood (33-3) 60, Aldine Eisenhower (28-7) 42
Houston Milby (35-0) 69, Houston Westbury (24-8) 58
Aldine (25-9) 68, Pearland (30-5) 52

REGION IV
San Antonio Reagan (23-10) 70, San Antonio Taft (27-9) 61
Victoria Memorial (31-5) 75, Laredo United (28-8) 61
Austin Westlake (28-7) 91, San Antonio Highlands (25-9) 74
Corpus Christi Ray (25-5) 55, Pharr-San Juan-Alamo North (29-5) 48

CLASS 4A

REGION I
Lubbock Estacado (29-4) 73, El Paso Parkland (25-7) 56
Richland (25-9) 58, North Crowley (33-3) 54
Amarillo Palo Duro (34-1) 74, El Paso Chapin (29-5) 62
Azle (30-6) 60, Crowley (20-13) 52

REGION II
Seagoville (23-7) 60, Dallas South Oak Cliff (22-8) 48
Lancaster (27-5) 64, Midlothian (21-11) 33
Dallas Lincoln (29-5) 70, Mesquite Poteet (22-9) 55
Waxahachie (22-12) 76, Terrell (21-8) 65

REGION III
Beaumont Ozen (27-6) 52, Brenham (31-4) 47
Houston Jones (27-5) 77, Angleton (27-7) 75
Killeen Ellison (26-8) 49, Rosenberg Terry (19-13) 38
Houston Wheatley (23-10) 92, Houston Smiley (25-8) 76

REGION IV
Austin LBJ (28-5) 74, San Antonio Lanier (25-10) 52
Corpus Christi Calallen (30-5) 74, Brownsville Porter (19-11) 54
San Antonio Alamo Heights (27-7) 76, San Antonio Sam Houston (21-13) 54
South San Antonio (25-9) 47, Corpus Christi Tuloso-Midway (20-13) 31

CLASS 3A

REGION I
Midland Greenwood (26-4) 64, Denver City (26-9) 51
Abilene Wylie (30-3) 51, Iowa Park (23-11) 47
Canyon (26-5) 65, Merkel (28-6) 57
Graham (26-6) 55, Vernon (21-12) 54

REGION II
New Boston (25-8) 63, Nevada Community (22-6) 59
Tyler Chapel Hill (24-11) 66, Wilmer-Hutchins (20-11) 47
Gainesville (19-6) 63, Lindale (23-10) 56
Dallas Madison (21-10) 81, Forney (25-8) 77

REGION III
Diboll (33-2) 66, Marlin 63
Manor (30-6) 62, Navasota (21-13) 50
Mexia (26-6) 86, Madisonville 47
Kountze (32-2) 116, Cleveland (23-10) 82

REGION IV
Altair Rice Consolidated (19-8) 58, Liberty Hill (28-8) 56
Corpus Christi West Oso (25-10 49, Rio Hondo (27-9) 31
Ingram Moore (25-8) 42, Wimberley (28-6) 34
Aransas Pass (26-8) 52, Zapata (16-16) 50

CLASS 2A

REGION I
Shallowater (26-5) 44, Wall (31-2) 34
Holliday (18-5) 63, Lockney (26-8) 53
Lubbock Roosevelt (27-8) 74, Colorado City (22-11) 51
Wichita Falls City View (28-7) 61, Abernathy (25-8) 57

REGION II
Argyle (30-3) 53, Brock (27-9) 50
Frankston (32-2) 65, Edgewood (23-10) 46
Ponder (29-7) 71, Dublin (19-18) 59
Howe (29-6) 47, Leonard (25-8) 39

REGION III
Cooper (28-8) 70, Hooks (20-7) 56
San Augustine 73, Grapeland (20-16) 66
Clarksville (26-6) 69, Winona (22-13) 46 
Hearne (24-9) 77, Woden 70

REGION IV
Van Vleck 72, Johnson City (28-6) 70 (OT)
Universal City Randolph (25-5) 60, Three Rivers (15-5) 42
Hitchcock (20-9) 67, Salado (30-4) 62 (OT)
San Antonio Cole (28-4) 54, Yorktown (15-8) 52

REGIONAL SEMIFINALS

CLASS A DIVISION I

REGION I
Sudan (26-5) 66, Lorenzo (24-6) 63 (OT)
Morton (26-4) 54, Paducah (19-10) 39

REGION II
Lipan (26-8) 60, Mertzon Irion County (27-3) 52
Albany (21-4) 67, Itasca 54

REGION III
Tenaha 100, Slidell (29-7) 76 
Lindsay (24-7) 59, Harleton (19-9) 47

REGION IV
Snook (23-11) 49, Woodsboro (17-4) 44
Normangee 67, Kingsville Academy (26-9) 52

CLASS A DIVISION II

REGION I
Lenorah Grady (32-1) 44, Nazareth (23-9) 40 (OT)
Aspermont (27-4) 50, Briscoe Fort Elliott (22-9) 38

REGION II
Valera Panther Creek (16-10) 64, Trent 56 (OT)
Rising Star (26-8) 65, Cherokee 56

REGION III
Roxton (22-4) 68, Zephyr (22-4) 59
Karnack (14-12) 62, Trinidad (28-7) 52

REGION IV
Neches vs. Waelder
Utopia (31-3) 58, Oakwood 56   

AREA ROUND
 
CLASS 5A
 
REGION I
Cedar Hill (32-1) 55, Lubbock Coronado (19-13) 49
Duncanville (25-9) 68, Amarillo (24-4) 52
Arlington Lamar (22-10) 55, Irving MacArthur (22-10) 48
Grand Prairie (28-4) 53, Arlington Sam Houston (22-8) 51
Midland Lee (25-7) 52, El Paso Bel Air (19-13) 36
Mansfield Summit (25-8) 62, El Paso Montwood (28-5) 53
Hurst L.D. Bell (21-12) 71, Dallas Jesuit (18-13) 68 (2OT)
Colleyville Heritage (28-5) 68, Irving (23-11) 46
 
REGION II
Richardson Lake Highlands (23-10) 58, Mesquite (19-10) 56
Dallas Skyline (28-4) 71, South Garland (22-11) 56
Belton (25-10) 65, Houston Cypress Falls (30-4) 62
Round Rock McNeil (33-3) 52, Spring Westfield (26-10) 45
Dallas Carter (24-10) 86, Longview (29-4) 84
North Mesquite (23-9) 79, Plano East (18-13) 71 (OT)
Klein Collins (24-9) 71, Waco (22-11) 70 (OT)
Temple (27-9) 74, Houston Cypress Ridge (20-14) 40
 
REGION III
Sugar Land Hightower (27-6) 64, Houston Bellaire (25-10) 49
Sugar Land Dulles (22-10) 58, Houston Lamar (20-10) 53 (OT)
Aldine Eisenhower (28-6) 70, Houston Clear Lake (27-8) 66
Kingwood (32-3) 70, Galena Park North Shore (21-11) 56
Houston Westbury (28-7) 66, Katy Cinco Ranch (25-8) 64 (OT)
Houston Milby (34-0) 88, Sugar Land Willowridge (23-12) 78
Pearland (30-4) 50, Aldine MacArthur (28-7) 45
Aldine (24-9) 58, Deer Park (23-11) 54
 
REGION IV
San Antonio Taft (27-8) 67, Schertz Clemens (22-13) 51
San Antonio Reagan (22-10) 56, San Antonio Southwest (30-6) 55
Victoria Memorial (30-5) 75, Brownsville Hanna (22-9) 47
Laredo United (28-7) 56, Donna (21-13) 55
San Antonio Highlands (25-8) 62, Converse Judson (22-12) 53
Austin Westlake (27-7) 57, San Antonio Clark (24-10) 52
Pharr-San Juan-Alamo North (29-4) 79, Corpus Christi Carroll (28-7) 71
Corpus Christi Ray (24-5) 86, McAllen Rowe (24-9) 59
 
CLASS 4A
 
REGION I
Lubbock Estacado (30-4) 50, El Paso Irvin (22-9) 35
El Paso Parkland (25-6) 51, Amarillo Caprock (19-15) 46
North Crowley (32-2) 54, Lewisville Hebron (23-10) 36
Richland (23-9) 76, Fort Worth Eastern Hills (24-6) 64
Amarillo Palo Duro (33-1) 97, Clint (16-11) 53
El Paso Chapin (29-4) 72, Andrews (24-6) 59 
Azle (29-6) 66, Fort Worth Dunbar (30-3) 63 (OT)
Crowley (18-12) 57, Wichita Falls (27-2) 52
 
REGION II
Dallas South Oak Cliff (22-7) 67, Dallas Highland Park (24-8) 58
Seagoville (22-7) 82, Greenville (18-13) 36
Lancaster (26-5) 45, Whitehouse (25-6) 43 (OT)
Midlothian (21-11) 60, Nacogdoches (22-9) 59 (OT)
Dallas Lincoln (28-5) 76, Sherman (15-10) 42
Mesquite Poteet (23-8) 71, Dallas Spruce (22-11) 62
Waxahachie (20-12) 78, Palestine (26-6) 73 (2OT)
Terrell (22-9) 65, Texarkana Texas High (22-8) 55
 
REGION III
Beaumont Ozen (26-6) 59, Killeen Shoemaker (27-7) 54
Brenham (31-3) 49, Conroe Oak Ridge (17-13) 41
Angleton (27-6) 83, Galena Park (20-13) 65
Houston Jones (26-5) 88, Dickinson (25-8) 60
Rosenberg Terry (19-12) 62, Huntsville (28-7) 59
Killeen Ellison (25-7) 60, Vidor (29-6) 46
Houston Wheatley (22-10) 83, Channelview (20-11) 65
Houston Smiley (25-7) 77, Texas City (23-8) 70 (OT)
 
REGION IV
San Antonio Lanier (25-9) 56, Austin Anderson (17-17) 54
Austin LBJ (27-5) 73, San Antonio Fox Tech (20-12) 64
Brownsville Porter (19-10) 87, Alice (19-13) 70
Corpus Christi Calallen (29-5) 64, Edinburg (24-10) 39
San Antonio Alamo Heights (26-7) 76, Austin McCallum (13-15) 64
San Antonio Sam Houston (21-12) 81, Del Valle (29-4) 71
Corpus Christi Tuloso-Midway (20-12) 73, Mission Memorial (26-7) 64
South San Antonio (24-9) 64, Brownsville Lopez (16-13) 60
 
CLASS 3A
 
REGION I
Midland Greenwood (25-4) 75, Lubbock Cooper (16-14) 50
Denver City (25-9) 57, Dimmitt (26-8) 49
Iowa Park (23-10) 76, Kennedale (22-10) 65
Abilene Wylie (29-3) 50, Decatur (21-10) 47
Merkel (28-5) 48, Littlefield (25-9) 39
Canyon (25-5) 68, Kermit (24-7) 61
Vernon (22-11) 63, Bridgeport (22-9) 58 (OT)
Graham (25-6) 64, Glen Rose (25-9) 61
 
REGION II
New Boston (24-8) 72, Royse City (14-18) 53
Nevada Community (22-5) 42, Mount Vernon (23-12) 37
Wilmer-Hutchins (20-10) 63, Tatum (18-8) 58
Tyler Chapel Hill (23-11) 66, Van (32-3) (OT) 59
Lindale (23-9) 60, Quinlan Ford (19-14) 41
Gainesville (18-6) 91, Texarkana Liberty-Eylau (13-14) 62
Forney (25-7) 70, White Oak (27-4) 67 (4OT)
Dallas Madison (20-10) 60, Longview Spring Hill (25-6) 53
 
REGION III
Diboll (32-2) 62, Gatesville (26-7) 56
Marlin 80, Crockett 64
Manor (29-6) 55, Sour Lake Hardin-Jefferson (27-9) 46
Navasota (21-12) 69, Mont Belvieu Barbers Hill (28-4) 65
Mexia (25-6) 73, Caldwell (24-9) 60
Madisonville 61, Waco Connally 57
Cleveland (24-9) 64, Hempstead 56
Kountze (31-2) 108, Sealy (25-5) 66
 
REGION IV
Liberty Hill (28-7) 71, Wharton (15-15) 46
Altair Rice Consolidated (18-8) 56, Somerset (23-8) 45
Rio Hondo (27-8) 59, Sinton (20-15) 48 
Corpus Christi West Oso (24-10) 59, Hidalgo (17-15) 51
Ingram Moore (24-8) 42, Gonzales (13-19) 34
Wimberley (28-5) 72, Needville (19-11) 50
Aransas Pass (25-8) 67, San Diego (25-5) 64
Zapata (16-15) 68, Devine 55
 
CLASS 2A
 
REGION I
Shallowater (25-5) 58, Sonora (11-9) 49
Wall (31-1) 55, New Deal (24-9) 38
Lockney (26-7) 52, Anson (19-13) 48
Holliday (17-5) 73, Panhandle (16-4) 64
Colorado City (22-10) 62, Van Horn (15-14) 49
Lubbock Roosevelt (26-8) 68, Fort Hancock (23-4) 57
Wichita Falls City View (27-7) 67, Stinnett West Texas (18-13) 48
Abernathy (25-7) 45, Olney (23-9) 40
 
REGION II
Argyle (29-3) 54, Bangs (17-3) 49 (OT)
Brock (27-8) 59, Crawford (22-5) 56
Frankston (31-2) 82, Sadler S&S Consolidated (20-12) 58
Edgewood (23-9) 63, Italy (21-9) 50 
Dublin (19-17) 67, Peaster (26-7) 63
Ponder (28-7) 59, Tuscola Jim Ned (22-9) 58
Leonard (25-7) 55, Rio Vista (22-5) 53
Howe (28-6) 77, Malakoff (17-14) 71
 
REGION III
Cooper (27-8) 47, Elysian Fields (21-6) 46
Hooks (20-6) 54, Hawkins (20-13) 50 
Grapeland (20-15) 79, New Waverly (25-4) 71 (2OT) 
San Augustine 60, Centerville 44
Winona (22-12) 68, Paris Chisum (17-16) 64
Clarksville (25-6) 56, Troup (22-7) 54
Woden 63, Elkhart (22-11) 57
Hearne (23-9) 78, Hemphill (22-11) 53
 
REGION IV
Van Vleck 57, Lexington 47
Johnson City (28-5) 51, Brookshire Royal (22-9) 45 (OT)
Universal City Randolph (24-5) 59, Premont (25-8) 44
Three Rivers 64, La Villa (16-15) 41
Hitchcock (19-9) 53, Comfort (23-6) 34
Salado (30-3) 60, Schulenburg (21-14) 50
Yorktown 49, San Antonio Gervin Academy (17-12) 45
San Antonio Cole (27-4) 60, Santa Rosa (21-11) 28
 
CLASS A DIVISION I
 
REGION I
Sudan (26-6) 67, Gruver (24-7) 64
Lorenzo (24-5) 58, McCamey (18-12) 52
Morton (25-4) 84, Sunray (13-7) 41
Paducah (20-8) 69, Iraan (15-13) 51
 
REGION II
Mertzon Irion County (27-2) 59, Meridian (19-10) 48
Lipan (26-8) 57, Frost (23-8) 44
Albany (20-4) 75, Wortham (13-12) 57
Itasca 46, Petrolia 39
 
REGION III
Slidell (29-6) 72, McLeod (17-12) 70
Tenaha 83, La Rue La Poynor (23-9) 60
Lindsay (23-7) 77, Avery (20-10) 68
Harleton (19-8) 68, Lovelady 63
 
REGION IV
Snook (22-11) 48, Thorndale 44
Woodsboro (17-3) 48, Center Point (16-11) 46 (OT)
Normangee 86, Bartlett 62
Kingsville Academy (26-8) 74, San Antonio Stacey (12-10) 57
 
CLASS A DIVISION II
 
REGION I
Nazareth (23-8) 37, Channing (26-5) 30
Lenorah Grady (31-1) 53, Ropesville Ropes (23-5) 39
Briscoe Fort Elliott (22-8) 69, Turkey Valley (22-8) 57
Aspermont (27-5) 48, Meadow (26-6) 45
 
REGION II
Valera Panther Creek (15-10) 51, Fort Davis (14-7) 40
Trent 47, Throckmorton (16-17) 45
Cherokee 71, Sanderson 60
Rising Star (25-8) 67, Benjamin (21-5) 42
 
REGION III
Roxton 67, Bellevue 56
Zephyr (22-3) 73, Milford 63
Karnack (13-12) 69, Byers 46
Trinidad (28-6) 54, Chilton (13-2) 53
 
REGION IV
Neches 52, Goodrich (23-10) 49
Waelder 62, Falls City (21-4) 57
Oakwood 57, Calvert (17-4) 44
Utopia (30-3) 66, San Perlita 41

BI-DISTRICT

CLASS 5A

REGION I
Lubbock Coronado (19-12) 42, El Paso Hanks (19-10) 41 (OT)
Cedar Hill (31-1)-bye
Duncanville (24-9) 70, Midland (21-9) 34
Amarillo (24-3)-bye
Arlington Lamar (21-10) 63, Keller (24-7) 50
Irving MacArthur (22-9)-bye
Grand Prairie (27-4) 50, Lewisville (17-13) 37 
Arlington Sam Houston (22-7)-bye
El Paso Bel Air (19-12) 82, Lubbock (18-11) 77 (3OT)
Midland Lee (24-7)-bye
Mansfield Summit (24-8) 83, Odessa (17-14) 71
El Paso Montwood (28-5)-bye
Hurst L.D. Bell (20-12) 50, Arlington Martin (21-9) 44 
Dallas Jesuit (18-12)-bye
Irving (23-10) 46, Coppell (17-15) 41
Colleyville Heritage (27-5)-bye

REGION II
Richardson Lake Highlands (22-10) 74, Dallas Bryan Adams (21-9) 66
Mesquite (19-9)-bye
South Garland (22-10) 58, Tyler John Tyler (19-15) 56 
Dallas Skyline (27-4)-bye
Belton 66, Round Rock Westwood 54
Houston Cypress Falls (30-3)-bye
Spring Westfield (26-9) 71, Houston Cypress Fairbanks (21-10) 50
Round Rock McNeil-bye
Dallas Carter (23-10) 70, Plano (20-9) 66
Longview (29-3)-bye
North Mesquite (22-9) 66, Lufkin (23-11) 30
Plano East (18-12)-bye
Waco (22-10) 94, Pflugerville (27-6) 82
Klein Collins (23-9)-bye
Houston Cypress Ridge (20-13) 71, Klein Forest (19-15) 59
Temple (26-9)-bye

REGION III
Houston Bellaire (25-9) 48, Houston Yates (15-15) 38
Sugar Land Hightower (26-6)-bye
Sugar Land Dulles (21-10) 69, Katy Mayde Creek (25-9) 54
Houston Lamar (20-9)-bye
Aldine Eisenhower 74, Humble 71
Houston Clear Lake (27-7)-bye
Galena Park North Shore (21-10) 59, Friendswood Clear Brook (21-12) 57
Kingwood (31-3)-bye
Houston Westbury (27-7) 71, Houston Washington (16-14) 58
Katy Cinco Ranch (25-7)-bye
Sugar Land Willowridge (23-11) 73, Alief Elsik (25-11) 71
Houston Milby (33-0)-bye
Aldine MacArthur (28-6) 56, Port Arthur Memorial (19-11) 55
Pearland (29-4)-bye
Deer Park (23-10) 61, Alvin (19-14) 42
Aldine (23-9)-bye

REGION IV
Schertz Clemens (22-12) 47, Austin Bowie (22-11) 42
San Antonio Taft-bye
San Antonio Southwest (30-5) 48, San Antonio Warren (20-11) 41
San Antonio Reagan-bye
Victoria Memorial (23-3) 70, Laredo Nixon (19-12) 38
Brownsville Hanna-bye
Donna 42, Edinburg Economedes 41
Laredo United (27-7)-bye
Converse Judson (22-11) 55, Austin High (18-15) 53 (OT)
San Antonio Highlands-bye
San Antonio Clark (24-9) 76, San Antonio East Central (17-14) 72
Austin Westlake-bye
Corpus Christi Carroll (28-6) 70, Laredo Alexander (28-6) 65
Pharr-San Juan-Alamo North-bye
McAllen Rowe (24-8) 44, Brownsville Rivera (16-16) 38
Corpus Christi Ray-bye

CLASS 4A

BI-DISTRICT

REGION I
El Paso Irvin (22-8) 53, Clint Mountain View (14-12) 51 (OT)
Lubbock Estacado (27-4)-bye
Amarillo Caprock (18-14) 66, Wolfforth Frenship (14-16) 56
El Paso Parkland (23-6)-bye
Lewisville Hebron (23-9) 63, Burkburnett (19-12) 50
North Crowley (31-2)-bye
Fort Worth Eastern Hills (24-5) 80, Fort Worth Brewer (15-13) 42
Richland (22-9)-bye
Clint (16-10) 47, El Paso Burges (16-14) 39
Amarillo Palo Duro (32-1)-bye
Andrews (24-5) 61, Pampa (12-19) 60
El Paso Chapin (28-4)-bye
Azle (28-6) 66, Wichita Falls Rider (13-19) 54
Fort Worth Dunbar (31-2)-bye
Crowley (17-12) 56, Fort Worth Polytechnic (16-13) 55
Wichita Falls (27-1)-bye

REGION II
Dallas South Oak Cliff (21-7) 59, Dallas Woodrow Wilson (20-12) 43
Dallas Highland Park (24-7)-bye
Greenville (18-12) 64, Richardson Pearce (15-16) 55
Seagoville (21-7)-bye
Whitehouse (26-5) 64, Mount Pleasant (21-10) 57
Lancaster (25-4)-bye
Midlothian (20-11) 54, Red Oak (14-17) 53
Nacogdoches-bye
Dallas Lincoln (27-5) 77, Dallas Hillcrest (16-14) 43
Sherman (15-9)-bye
Mesquite Poteet (21-8) 68, Paris (16-14) 45
Dallas Spruce (22-10)-bye
Palestine (26-5) 58, Marshall (18-15) 44
Waxahachie (19-12)-bye
Terrell (20-7) 50, Cleburne (17-13) 31
Texarkana Texas High-bye

REGION III
Killeen Shoemaker (27-6) 60, Waller (16-11) 46
Beaumont Ozen (25-6)-bye
Conroe Oak Ridge (17-12) 60, Beaumont Central (14-17) 58
Brenham (30-3)-bye
Galena Park (20-12) 78, Houston Sterling (18-12) 73
Angleton (26-6)-bye
Dickinson (25-7) 79, Freeport Brazosport (14-18) 62
Houston Jones (25-5)-bye
Rosenberg Terry (18-12) 63, Marble Falls (26-10) 50
Huntsville (28-6)-bye
Vidor (29-5) 57, Livingston 54
Killeen Ellison (24-7)-bye
Houston Wheatley 77, Houston Forest Brook 75
Channelview (20-10)-bye
Texas City (23-8) 68, Bay City (18-8) 56
Houston Smiley (24-7)-bye

REGION IV
Austin Anderson (17-16) 58, Bastrop (20-13) 56
San Antonio Lanier-bye
San Antonio Fox Tech (20-11) 62, Kerrville Tivy (21-13) 56
Austin LBJ-bye
Alice (13-7) 67, San Antonio McCollum (8-14) 51
Brownsville Porter-bye
Edinburg 59, Weslaco East (13-16) 49
Corpus Christi Calallen-bye
Austin McCallum 68, Austin Lake Travis 58
San Antonio Alamo Heights-bye
San Antonio Sam Houston (20-12) 54, Boerne (20-13) 41
Del Valle-bye
Corpus Christi Tuloso-Midway (15-6) 98, Floresville (12-13) 74
Mission Memorial-bye
Brownsville Lopez (16-12) 74, Mission Sharyland (22-9) 61
South San Antonio-bye

CLASS 3A

BI-DISTRICT

REGION I
Lubbock Cooper (16-13) 51, Perryton (21-8) 37
Midland Greenwood (24-3)-bye
Denver City (25-8) 86, Monahans (17-14) 55
Dimmitt (26-7)-bye
Iowa Park (22-10) 75, Clyde 56
Kennedale (22-9)-bye
Decatur (21-9) 56, Everman (19-12) 51
Abilene Wylie (28-2)-bye
Littlefield (25-8) 47, Dalhart (12-17) 43
Merkel (27-5)-bye
Kermit (24-6) 39, Sweetwater (16-13) 36
Canyon (23-5)-bye
Vernon (21-11) 75, Brady 41
Bridgeport (22-8)-bye
Glen Rose (25-8) 49, Little Elm (13-13) 47
Graham (24-6)-bye

REGION II
Royse City (14-18) 62, Celina (16-11) 61
New Boston-bye
Mount Vernon (23-11) 59, Atlanta (8-11) 52
Nevada Community (21-5)-bye
Wilmer-Hutchins (19-10) 86, Kemp 58
Tatum-bye
Tyler Chapel Hill 70, Jefferson 53
Van (29-2)-bye
Quinlan Ford (18-13) 75, Whitesboro 73
Lindale-bye
Texarkana Liberty-Eylau (13-13) 66, Gilmer 62
Gainesville-bye
Forney (22-7) 52, Wills Point 45
White Oak-bye
Longview Spring Hill (25-5) 57, Bullard (22-11) 51
Dallas Madison (19-10)-bye

REGION III
Gatesville (26-6) 54, Lorena (9-21) 47
Diboll-bye
Crockett 104, Newton (19-9) 90 (2OT)
Marlin-bye
Sour Lake Hardin-Jefferson (27-8) 77, Coldspring Oakhurst (20-11) 44
Manor-bye
Navasota (20-12) 67, Smithville (15-16) 49
Mont Belvieu Barbers Hill (28-3)-bye
Caldwell (24-8) 64, Hillsboro (22-8) 60
Mexia-bye
Madisonville 60, Lufkin Hudson (21-12) 59
Waco Connally-bye
Cleveland (23-9) 72, Hardin (20-11) 61
Hempstead-bye
Sealy 65, Hutto 46
Kountze-bye

REGION IV
Liberty Hill (27-7) 74, South San Antonio West Campus (19-14) 36
Wharton-bye
Altair Rice Consolidated (17-8) 70, Yoakum (19-13) 67 
Somerset-bye
Sinton (17-10) 55, Cotulla 53 (2OT)
Rio Hondo-bye
Hidalgo 70, Bishop 65 (2OT)
Corpus Christi West Oso-bye
Ingram Moore (23-8) 48, La Vernia (19-9) 37
Gonzales-bye
Needville 44, Hallettsville 39 (OT)
Wimberley-bye
Aransas Pass (24-8) 81, Pearsall 41
San Diego (25-4)-bye
Zapata 61, Raymondville 53
Devine-bye

CLASS 2A

BI-DISTRICT

REGION I
Sonora (11-8) 66, Anthony (20-6) 48
Shallowater (24-5)-bye
New Deal (24-8) 66, Crane (15-14) 50
Wall (30-1)-bye
Lockney (25-7) 54, Canadian (16-14) 31
Anson (16-12)-bye
Holliday (16-5) 41, Cisco (16-10) 39 (OT)
Panhandle (15-5)-bye
Van Horn (15-13) 57, Big Lake Reagan County (22-10) 52
Colorado City (21-10)-bye
Lubbock Roosevelt (25-8) 66, Coahoma (15-16) 59
Fort Hancock (23-3)-bye
Stinnett West Texas (18-12) 51, Floydada (18-13) 47
Wichita Falls City View (25-6)-bye
Olney (22-8) 68, Eastland (19-10) 67
Abernathy (24-7)-bye

REGION II
Bangs (17-2) 91, Hico 70
Argyle (28-3)-bye
Brock (26-8) 65, Krum (21-12) 63 (2OT)
Crawford (22-4)-bye
Sadler S&S Consolidated (20-11) 64, Alba-Golden 58
Frankston-bye
Italy (19-8) 76, Kerens (16-12) 72
Edgewood-bye
Dublin (18-17) 66, Coleman (11-13) 45
Peaster (26-6)-bye
Ponder (27-7) 64, Boyd (17-14) 38
Tuscola Jim Ned (22-8)-bye
Leonard (24-7) 56, Quitman 53
Rio Vista (22-4)-bye
Malakoff 63, Maypearl (15-9) 59
Howe (27-4)-bye

REGION III
Cooper 71, Mount Pleasant Chapel Hill 51
Elysian Fields-bye
Hawkins (20-12) 65, Waskom (16-14) 51
Hooks-bye
Grapeland 64, Franklin 60 (OT)
New Waverly-bye
San Augustine 77, Hull-Daisetta 38
Centerville-bye
Paris Chisum (17-15) 63, Hughes Springs (20-8) 38
Winona-bye
Troup 62, Diana New Diana (21-9) 57
Clarksville-bye
Elkhart (22-10) 57, McGregor 51
Woden-bye
Hemphill 69, Winnie East Chambers 64
Hearne-bye

REGION IV
Lexington 51, Blanco 36
Van Vleck-bye
Brookshire Royal 74, Ganado 45
Johnson City-bye
Universal City Randolph (23-5) 63, Brackettville Brackett (13-12) 38
Premont-bye
La Villa 56, Skidmore-Tynan 47
Three Rivers-bye
Comfort 60, Little River Academy 33
Hitchcock-bye
Schulenburg 40, Boling 35
Salado-bye
San Antonio Gervin Academy (17-11) 51, Natalia 50 (OT)
Yorktown-bye
Santa Rosa 111, Refugio 49
San Antonio Cole-bye

CLASS A DIVISION I

BI-DISTRICT

REGION I
Gruver (23-6) 46, Memphis (15-14) 44
Sudan (24-5) 61, Whiteface (19-9) 44
Lorenzo (23-5) 71, Crowell (19-6) 36
McCamey (16-11) 69, Rotan (24-5) 59
Sunray (13-6) 62, Claude (20-9) 55
Morton (24-4) 49, Farwell (24-8) 33
Paducah (18-9) 53, Crosbyton (21-4) 48
Iraan (15-12) 48, Roscoe (12-11) 41

REGION II
Mertzon Irion County (26-2) 64, Ranger 42
Meridian (19-9) 56, Hubbard (10-17) 38
Frost (23-7) 62, Dallas Faith Family (9-13) 54
Lipan (24-8) 57, Windthorst (12-8) 52
Albany (17-3) 65, Bronte (18-5) 41
Wortham (13-10) 67, Evant (14-13) 45
Itasca 56, Dallas Life Charter 55
Petrolia 52, Tolar 45

REGION III
Slidell 78, Trenton 75
McLeod (17-11) 69, Sulphur Springs North Hopkins (20-12) 61 (OT)
La Rue La Poynor (23-8) 50, Ben Wheeler Martins Mill (24-7) 45
Tenaha 107, Kennard 66
Lindsay 56, Celeste 41
Avery (20-9) 67, Campbell (19-11) 57 (OT)
Harleton 64, Douglass 60
Lovelady 61, Broaddus (21-10) 46

REGION IV
Snook 41, Burkeville 37
Thorndale 48, Shiner 38 
Center Point 60, Sabinal 51
Woodsboro (16-3) 58, Santa Maria (4-6) 32
Normangee 89, Evadale 47
Bartlett 57, Moulton 48 (OT)
San Antonio Stacey (11-9) 84, D'Hanis (16-14) 43
Kingsville Academy (21-5) 66, Agua Dulce (7-8) 55

CLASS A DIVISION II

BI-DISTRICT

REGION I
Channing (26-5) 33, Follett (14-13) 27
Nazareth (21-8) 87, Hedley (13-15) 50
Ropesville Ropes (23-4) 58, Afton Patton Springs (17-7) 34
Lenorah Grady (30-1) 64, Rule (16-12) 41
Briscoe Fort Elliott (21-8) 57, Hartley (13-13) 56
Turkey Valley (22-6) 65, Amherst (16-16) 61
Meadow (25-5) 62, New Home (22-9) 50
Aspermont (25-4) 57, Ira (12-10) 40

REGION II
Fort Davis 58, Grandfalls Royalty 39
Valera Panther Creek (14-10) 50, Lohn 48
Trent 58, Stephenville Huckabay 55
Throckmorton (16-16) 60, Chillicothe 46
Sanderson 54, Dell City 52
Cherokee 65, Water Valley (21-8) 56
Rising Star (24-8) 46, Loraine 37
Benjamin (21-4) 41, Bryson 36

REGION III
Bellevue 65, Irving Universal Academy 48
Roxton 58, Saltillo 54
Zephyr (21-3) 75, Oglesby (14-17) 34
Milford 88, Blum 69
Byers 64, Dallas I Am That I Am 55
Karnack (12-12) 69, Dodd City 55
Chilton 49, Priddy 46
Trinidad 55, Kopperl 48

REGION IV
Neches 60, Laneville 56
Goodrich (23-9) 112, Dime Box (19-7) 63
Waelder 73, Knippa 37
Falls City (21-3) 75, San Isidro 48
Oakwood 44, Chireno 43 (OT)
Calvert 95, Leggett 47
Utopia (29-3) 75, Round Top-Carmine 60
San Perlita 71, Tilden McMullen County 61

The Old Coach Top Stories