TPI's Top District Matchups Week 8

Using district and overall records, TexasPrepInsider.com picks this week's top district matchups for each class.

Using district and overall records, TexasPrepInsider.com picks this week's top district matchups for each class.

Class 5A

1. 10/24 (5A-14) The Woodlands (6-0,2-0) vs Conroe (5-1,2-0)
2. 10/24 (5A-21) Galena Park North Shore (5-0,2-0) vs Baytown Sterling (5-1,2-0)
3. 10/24 (5A-9) Carrollton Creekview (7-0,4-0) vs Dallas Skyline (6-1,3-1)
4. 10/24 (5A-32) Los Fresnos (7-0,4-0) vs Brownsville Pace (5-2,4-0)
5. 10/24 (5A-1) El Paso Montwood (5-2,5-0) vs El Paso Franklin (6-1,5-0)
6. 10/24 (5A-4) Arlington (6-2,4-0) vs Arlington Bowie (6-1,3-0)
7. 10/24 (5A-30) McAllen Memorial (5-2,4-0) vs McAllen (6-1,4-0)
8. 10/24 (5A-13) Spring Westfield (4-1,3-1) vs Klein Collins (5-1,3-1)

Class 4A

1. 10/24 (4A-16) Ennis (7-0,4-0) vs Hewitt Midway (6-1,4-0)
2. 10/24 (4A-11) Dallas Carter (7-0,4-0) vs Dallas Pinkston (6-1,4-0)
3. 10/24 (4A-27) Kerrville Tivy (6-1,4-0) vs Schertz Steele (7-0,4-0)
4. 10/24 (4A-5) Lake Dallas (6-1,4-0) vs Wichita Falls Rider (4-3,4-0)
5. 10/24 (4A-10) Dallas Highland Park (7-0,4-0) vs Royse City (5-2,3-1)
6. 10/24 (4A-25) Dripping Springs (8-0,4-0) vs Pflugerville Hendrickson (5-2,2-1)
7. 10/24 (4A-1) El Paso Austin (7-0,4-0) vs El Paso Burges (5-2,3-1)
8. 10/24 (4A-13) Longview (7-1,4-0) vs Hallsville (5-2,2-1)
9. 10/24 (4A-18) Huntsville (4-1,4-0) vs Magnolia (4-2,3-1)
10. 10/24 (4A-29) San Antonio McCollum (4-3,2-1) vs Castroville Medina Valley (7-0,4-0)
11. 10/23 (4A-6) Birdville (5-2,4-0) vs Saginaw Boswell (4-3,3-1)
12. 10/24 (4A-28) San Antonio Brackenridge (5-2,3-1) vs San Antonio Fox Tech (4-3,4-0)
13. 10/24 (4A-13) Texarkana Texas High (5-1,2-1) vs Marshall (5-2,2-1)

Class 3A

1. 10/24 (3A-8) Wimberley (4-3,3-0) vs Liberty Hill (8-0,4-0)
2. 10/24 (3A-7) Gatesville (5-2,2-0) vs Glen Rose (6-1,2-0)
3. 10/24 (3A-12) Kaufman (4-3,2-0) vs Kennedale (7-0,2-0)
4. 10/24 (3A-26) Needville (4-1,1-0) vs Sweeny (3-1,1-0)
5. 10/24 (3A-28) Cuero (5-1,2-0) vs Goliad (3-3,2-0)
6. 10/24 (3A-20) Palestine Westwood (4-3,2-0) vs Crockett (4-3,2-0)
7. 10/24 (3A-4) Fort Stockton (3-4,2-0) vs Clint (5-2,2-0)
8. 10/23 (3A-1) Lubbock Estacado (3-4,2-0) vs Lubbock Cooper (3-4,2-0)
9. 10/24 (3A-2) Snyder(5-2,1-1) vs Sweetwater (6-1,2-0)
10. 10/24 (3A-5) Burkburnett (6-1,1-1) vs Decatur (4-3,2-0)
11. 10/24 (3A-22) Coldspring Oakhurst (4-2,3-0) vs Splendora (4-2,3-1)

Class 2A

1. 10/24 (2A-1) Bushland (7-0,2-0) vs Panhandle (7-0,2-0)
2. 10/24 (2A-11) Melissa (7-0,4-0) vs Gunter (6-1,4-0)
3. 10/24 (2A-2) Muleshoe (7-0,2-0) vs Childress (5-2,2-0)
4. 10/24 (2A-32) Hebbronville (5-1,2-0) vs Santa Rosa (4-2,2-0)
5. 10/24 (2A-17) Daingerfield (6-1,2-0) vs Jefferson (4-3,2-0)
6. 10/24 (2A-8) Coleman (6-1,2-1) vs Brady (7-0,3-0)
7. 10/24 (2A-23) Buna (5-0,2-0) vs Deweyville (3-1,2-1)
8. 10/24 (2A-31) George West (6-0,3-0) vs Dilley (5-2,2-1)
9. 10/24 (2A-5) Holliday (7-0,2-0) vs Bowie (5-2,1-1)
10. 10/24 (2A-13) Caddo Mills (6-0,3-0) vs Winnsboro (4-2,2-1)

Class 1A

1. 10/24 (1A-15) Perrin-Whitt (5-1,1-0) vs De Leon (7-0,2-0)
2. 10/24 (1A-22) Mart (5-2,2-0) vs Bremond (7-0,2-0)
3. 10/24 (1A-23) Evadale (2-1,2-0) vs Saratoga West Hardin (2-1,2-0)
4. 10/24 (1A-30) La Pryor (5-2,4-0) vs Sabinal (3-2,3-0)
5. 10/24 (1A-17) Simms Bowie (5-2,1-1) vs Maud (7-0,2-0)
5. 10/24 (1A-27) Burton (5-1,2-0) vs Ganado (4-2,1-1)


The Old Coach Top Stories