TPI's Top District Matchups Week 10

North Shore vs West Brook, Rockwall-Heath vs Highland Park, Sweetwater vs Abilene Wylie, George West vs Three Rivers, Albany vs Bronte - These are just some of TexasPrepInsider.com's top Week 10 district matchups.

Using district and overall records, TexasPrepInsider.com picks this week's top district matchups for each class.

Class 5A

1. 11/07 (5A-21) No 2 Galena Park North Shore (7-0,4-0) vs No 6 Beaumont West Brook (6-0,4-0)
2. 11/08 (5A-17) Katy Cinco Ranch vs (8-1,5-0) vs No 13 Katy (7-2,4-0)
3. 11/07 (5A-8) No 4 Allen (8-1,5-0) vs Wylie (8-1,4-1)
4. 11/07 (5A-26) No 12 Spring Branch Smithson Valley (8-1,6-1) vs San Antonio Roosevelt (8-1,7-0)
5. 11/07 (5A-2) Midland (7-2,7-1) vs No 3 Odessa Permian (9-0,8-0)
6. 11/07 (5A-20) Houston Madison (5-2,3-1) vs Houston Lamar (6-0,4-0)
7. 11/07 (5A-27) Corpus Christi Carroll (8-1,5-1) vs Converse Judson (7-2,6-0)
8. 11/07 (5A-16) Round Rock (6-3,5-1) vs No 11 Round Rock Stony Point (8-1,6-0)
9. 11/06 (5A-5) Hurst L.D. Bell (7-2,4-2) vs No 1 Euless Trinity (9-0,6-0)
10. 11/07 (5A-32) Los Fresnos (9-0,6-0) vs Brownsville Porter (6-3,4-2)
11. 11/07 (5A-18) Houston Strake Jesuit (8-1,6-0) vs Houston Stratford (5-2,4-2)
12. 11/07 (5A-13) Klein Forest (7-1,5-1) vs Klein Collins (6-2,4-2)
13. 11/07 (5A-2) No 18 Odessa (8-1,7-1) vs Midland Lee (6-3,6-2)
14. 11/08 (5A-26) San Antonio Madison (7-2,5-2) vs San Antonio Reagan (7-2,6-1)
15. 11/06 (5A-1) El Paso Coronado (6-3,5-2) vs El Paso Franklin (7-2,6-1)

Class 4A

1. 11/06 (4A-10) No 15 Rockwall-Heath (9-0,6-0) vs No 2 Dallas Highland Park (9-0,6-0)
2. 11/07 (4A-9) Sherman (8-1,6-0) vs Denison (9-0,6-0)
3. 11/07 (4A-6) No 4 Aledo (9-0,6-0) vs Birdville (7-2,6-0)
4. 11/07 (4A-16) Waxahachie (7-2,5-1) vs No 14 Hewitt Midway (8-1,6-0)
5. 11/07 (4A-27) San Antonio Alamo Heights (7-2,6-0) vs Schertz Steele (8-1,5-1)
6. 11/07 (4A-23) No 13 Rosenberg Lamar Consolidated (4-2,3-0) vs El Campo (6-1,2-1)
7. 11/07 (4A-3) Canyon Randall (7-2,4-0) vs Dumas (6-3,3-1)
8. 11/07 (4A-19) Crosby (5-3,5-1) vs Houston C.E. King (5-2,4-1)
9. 11/07 (4A-2) Canutillo (7-2,5-1) vs El Paso Riverside (5-4,5-1)
10. 11/07 (4A-20) Nederland (4-3,4-2) vs Lumberton (7-1,5-1)
11. 11/07 (4A-14) Kilgore (7-2,3-1) vs Nacogdoches (5-3,2-2)
12. 11/07 (4A-5) Denton Ryan (7-2,4-2) vs Denton Guyer (7-2,4-2)

Class 3A

1. 11/07 (3A-2) No 9 Sweetwater (8-1,4-0) vs No 3 Abilene Wylie (7-2,4-0)
2. 11/07 (3A-10) Paris (5-4,4-0) vs Van Alstyne (7-2,4-0)
3. 11/07 (3A-8) No 1 Liberty Hill (9-0,5-0) vs Llano (7-2,4-1)
4. 11/07 (3A-14) Eustace (5-4,3-1) vs No 18 Van (8-1,4-0)
5. 11/07 (3A-16) Texarkana Pleasant Grove (8-1,3-1) vs Pittsburg (6-3,3-1)
6. 11/07 (3A-9) Celina (6-3,3-1) vs Argyle (6-3,3-1)
7. 11/07 (3A-28) Yoakum (6-3,3-1) vs Goliad (4-4,3-1)
8. 11/07 (3A-31) Corpus Christi West Oso (5-4,4-2) vs Sinton (8-0,6-0)
9. 11/07 (3A-17) Gladewater (6-3,2-2) vs No 17 Tyler Chapel Hill (7-1,3-1)

Class 2A

1. 11/07 (2A-31) George West (8-0,5-0) vs Three Rivers (8-0,5-0)
2. 11/07 (2A-12) No 20 Pattonville Prairiland (9-0,6-0) vs Omaha Pewitt (7-2,6-0)
3. 11/07 (2A-22) No 13 Newton (6-2,4-0) vs No 5 Kirbyville (8-0,4-0)
4. 11/07 (2A-8) Bangs (7-2,5-0) vs Brady (9-0,5-0)
5. 11/07 (2A-25) Salado (7-2,5-0) vs Rogers (8-1,5-0)
6. 11/07 (2A-28) Geronimo Navarro (8-1,4-0) vs Karnes City (6-3,4-0)
7. 11/07 (2A-7) Ballinger (6-3,4-0) vs Tuscola Jim Ned (6-3,4-0)
8. 11/07 (2A-19) No 7 Arp (9-0,4-0) vs New London West Rusk (8-1,3-1)
9. 11/07 (2A-15) No 3 Grandview (9-0,4-0) vs Maypearl (7-2,3-1)
10. 11/07 (2A-23) Buna (6-1,3-1) vs Anahuac (6-1,4-0)
11. 11/07 (2A-21) No 9 New Waverly (7-0,4-0) vs Buffalo (7-2,3-1)
12. 11/07 (2A-16) Troy (7-2,6-0) vs McGregor (7-2,5-1)
13. 11/07 (2A-2) No 4 Muleshoe (9-0,4-0) vs Friona (5-4,3-1)
14. 11/07 (2A-4) Alpine (8-1,3-1) vs Crane (7-2,3-1)
15. 11/07 (2A-18) Harleton (6-2,4-1) vs Big Sandy Harmony (7-2,5-1)
16. 11/07 (2A-6) No 10 Cisco (8-1,3-1) vs Merkel (6-3,3-1)
17. 11/07 (2A-13) No 17 Lone Oak (9-0,6-0) vs Caddo Mills (7-2,4-2)
18. 11/07 (2A-9) Alvord (6-3,2-2) vs No 16 Paradise (9-0,4-0)

Class 1A

1. 11/07 (1A-12) No 18 Albany (9-0,4-0) vs Bronte (8-1,4-0)
2. 11/07 (1A-4) Wellington (9-0,4-0) vs No 17 Clarendon (8-1,4-0)
3. 11/07 (1A-5) Morton (6-3,4-0) vs Springlake Earth (1A-5) (6-3,4-0)
4. 11/07 (1A-27) Burton (6-2,3-1) vs No 6 Shiner (8-0,4-0)
5. 11/07 (1A-25) Meridian (7-2,3-1) vs No 15 Goldthwaite (8-1,4-0)
6. 11/07 (1A-15) De Leon (9-0,4-0) vs Gorman (6-3,3-1)
7. 11/07 (1A-20) Grapeland (7-2,4-1) vs Cayuga (7-2,5-0)
8. 11/07 (1A-17) Big Sandy (4-4,3-1) vs No 1 Maud (9-0,4-0)
9. 11/07 (1A-3) Amarillo Boys Ranch (6-3,3-1) vs No 16 Nazareth (7-2,4-0)
10. 11/07 (1A-13) Collinsville (5-3,2-1) vs Lindsay (6-3,3-0)
11. 11/07 (1A-29) Menard (8-1,4-1) vs Junction (7-2,4-1)
12. 11/07 (1A-9) Seymour (6-3,3-1) vs Windthorst (6-3,3-1)
13. 11/07 (1A-21) Axtell (6-3,4-1) vs Dawson (5-4,4-1)


The Old Coach Top Stories