TPI DFW Class 3A All-Area 2nd & 3rd Team

No one sees more football than the staff at TPI!! Here are the selections for DFW area 2nd and 3rd Team All-Area!! Free of charge!

TexasPrepInsider 2008 Class 3A DFW All-Area Team

2nd Team Offense

QB: Quinn Rollerson, Paris, Sr.

RB: Reginald Pegram, Dallas Madison, Jr.

RB: Broam Hart, Alvarado, Jr.

WR: Brett Russell, Crandall, Sr.

WR: Jose Romero, Celina, So.

WR: Michael Everett, Whitesboro, Sr.

OL: Stewart Price, Bridgeport, Sr.

OL: Andy Rose, Celina, Sr.

OL: Cole Dafft, Prosper, Sr.

OL: Matt Kennedy, Paris North Lamar, Sr.

OL: Ryan McComas, River Oaks Castleberry, Sr.

K: Justin Hagood, Carrollton Ranchview, Sr.

2nd Team Defense

DL: Undra Hendrix, Carrollton Ranchview, Sr.

DL: Steve Duncan, Farmersville, Jr.

DL: Steven Sanders, Kennedale, Sr.

DL: Jeremy Dowdy, Emory Rains, Jr.

LB: Malachi Naef, Burkburnett, Sr.

LB: Caleb Price, Paris North Lamar, Sr.

LB: Drew Miller, Prosper, Sr.

DB: Kyle Railsback, Vernon, Sr.

DB: Chase Wiggins, Farmersville, So.

DB: Chase Petersen, Prosper, Sr.

DB: Ayron Miles, Kaufman, Sr.

P: B.J. Dale, Nevada Community, Sr.

3rd Team Offense

QB: Thomas Head, Alvarado, Sr.

RB: James Hopkins, Ferris, Jr.

RB: Bryan Monroe, Prosper, Sr.

WR: Kevin Sparkman, Whitesboro, Sr.

WR: Raul Biscarro, Van Alstyne, Sr.

WR: Hunter Jarvis, Lovejoy, Jr.

OL: Caleb Montgomery, Nevada Community, Sr.

OL: Michael Thompson, Farmersville, Jr.

OL: Jordan Stout, Celina, Sr.

OL: Eric Campbell, Paris, Jr.

OL: Greg Reyes, Fort Worth Carter-Riverside, Sr.

K: Tanner Dykema, Crandall, Sr.

3rd Team Defense

DL: Tanner Greer, Van Alstyne, Sr.

DL: Kyle Carrow, Sanger, So.

DL: Brett Brewer, Kaufman, Sr.

DL: Brock Babb, Celina, Sr.

LB: Adam Moreno, Anna, Sr.

LB: Joe Durham, Argyle, Sr.

LB: Curtis Shorts, Lake Worth, So.

DB: Jay Gould, Burkburnett, Sr.

DB: Jordan Hill, Bonham, Sr.

DB: Zenda Threadgill, Kennedale, Jr.

DB: Kielyn Lewis, Gainesville, So.

P: Joey Farquhar, Commerce, Sr.


The Old Coach Top Stories